Category: Македонија

РАСКОЛ ВО ВЛАДИНАТА КОАЛИЦИЈА: Обвинувања за недемократско управување со ЛДП, Корубин распали по Милевски!

 • December 17, 2018
 • Коментари
Начинот на кој Горан Милевски управува со ЛДП е апсолутно недемократски, обвинува пратеничката Никица Корубин, која одлучи да настапува како независна пратеничка во Собранието и да дејствува во ЛДП како фракција, откако Милевски беше реизбран за лидер на партијата, пренесува Фокус. За „Фокус“ таа вели дека подолг период има незадоволство од управувањето на Милевски со […]

РЕАКЦИЈА НА АВМУ: Можен клиентелистички однос на медиумите кон власта

 • December 17, 2018
 • Коментари
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), при последната редовна проверка на почитувањето на законските одредби за сопственичка структура и медиумска концентрација извршена на 14 декември годинава, констатира ситуација која, како што посочуваат, може да доведе до појава на клиентелистички однос на медиум кон власта. -Имено, физичкото лице Виктор Серафимов, сопственик на регионалната Телевизија 3, […]

ОДЛИВ НА МОЗОЦИ: Цели делови од Македонија напуштени, драматични стапки на ислеување во последните години

 • December 17, 2018
 • Коментари
Заробен во сопствениот дом..вака ја започнува својата животна приказна 74-годишниот Славчо Дичов од кочанското село Кучичино. Трагајќи по подобра егзистенција на 26 години го напуштил селото и заминал во странство. Сите спечалени пари ги вложил во куќата за да обезбеди пристоен дом за своите четири деца. Но судбината си поиграла. Неговите четири деца заминале во […]

ОД МАКЕДОНИЈА ПАТ ПОВТОРНО ИЗНЕНАДЕНИ: Поради снегот отежнат сообраќајот на патниот правец Делчево – Берово

 • December 17, 2018
 • Коментари
Снегот што ја зафати државата предизвикува големи проблеми при движењето на возилата по лизгавиот асфалт. Рано утрово товарно возило изгуби контрола над заледениот коловоз и се изврте на влезот на Делчево. Како што информираат очевидци посериозни последици по возачот нема, а одбегната е и материјална штета. Посериозни потешкотии возачите имаат на патниот правец од Делчево […]

МАКЕДОНЦИТЕ ОТСЕГА ВО КОЛУМБИЈА БЕЗ ВИЗИ: Боцевски се пофали дека се укинати визите за Колумбија, следни Уругвај и Парагвај

 • December 17, 2018
 • Коментари
Македонските граѓани ќе може без визи да патуваат во Колумбија, објави денеска македонскиот амбасадор во Бразил, Ивица Боцевски. Укинати се визите за македонските граѓани и за Колумбија, најбрзо растечката економија на континетот, втората најбројна држава од Јужна Америка и волшебната земја од романите на Габриел Гарсија Маркес. Следни за списокот за укинување визи за македонските […]

АДВОКАТИТЕ НА ГРУЕВСКИ СЕ ПОВЛЕКОА ДО ПОСТАПКИТЕ: Екс-премиерот доби адвокат по службена должност

 • December 17, 2018
 • Коментари
Екс премиерот Никола Груевски отсега ќе го брани адвокат по службена должност, бидејќи денеска тројцата негови адвокати кои го застапуваат во предметот „Насилството во Центар“ ги откажаа своите полномошна. Екипата тројца адвокати кои досега го бранеа Груевски, Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски, повеќе нема да го затапуваат, поради што веднаш доби нов адвокат […]

ГАНКА НА ТВИТЕР:Еден во шумата – комита,Двајца во шумата – комита и војвода….

 • December 17, 2018
 • Коментари
(Твитер статус на екс министерката за култура Ганка Цветанова) “Македонски народни приказни: Еден во шумата – комита; Двајца во шумата – комита и војвода; Тројца во шумата – комита, војвода и кодош. Доброу утро, Македонијо!” Македонски народни приказни: Еден во шумата – комита; Двајца во шумата – комита и војвода; Тројца во шумата – комита, […]

ЗОРАН ВАСИЛЕВСКИ НАПДНАТ ОД АСИСТЕНКАТА НА ЕЛЕНА РИСТЕСКА: Ме фати за врат, инцдентот го пријавив во полиција

 • December 16, 2018
 • Коментари
Eстрадниот новинар Зоран Василевски од 1ТВ беше на паднат пред познат скопски ресторан од асистентката на Елена Ристеска – Елеонора Неделковска. Повикната е пол иција и се очекува расчистување на случајот. „Сакавме да ја снимаме Елена Ристеска пред еден познат скопски ресторан, но бевме напад нати од асистентката на пејачката. Прво го нап адна снимателот, […]

Филипче ги посети повредените, дел од нив раскажуваат за уж асот низ кој поминале

 • December 16, 2018
 • Коментари
Министерот за здравство Венко Филипче, во живо од Лесковац за изјави дека штотуку го завршил состанокот со директорот на болницата во Лесковац, Небојша Димитријевиќ, кој детално го информирал за состојбата на повред ените македонски државјани. Филипче потсети дека во болницата во Лесковац моментално се сместени 8 пациенти и ниеден од нив не е во жив […]

РАШКОСКИ СО ИЗВЕШТАЈ ОД ЛЕСКОВАЦ: Тешко пoвpeдeнитe се сместени во Ниш, двајца дале изјава во полиција – се чека официјалниот извештај од МВР

 • December 16, 2018
 • Коментари
Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски за 1ТВ од Лесковац рече дека се сретнал со настраданите од автобуската несреќа. Заедно со новинарската екипа од пред хотелот во кој се сместени тие што се пуштени на домашно лекување, преку линк извести дека неколкумина патници дале изјави, но во интерес на истрагата подобро е да се почека […]