Category: Македонија

Македонија е срцето на балканот: Научете повеќе за природните убавини на нашата земја

 • December 4, 2018
 • Коментари
Македонија е земја со долга и богата историја. Позиционирана во централниот дел на Балканскиот Полуостров, што ја прави да биде мост кој низ векови ги спојува Западот и Истокот. Со право се вели дека Македонија е срцето на Балканот. Република Македонија изобилува и со природна убавина изразена преку бројни геоморфолошки форми – планини, котлини, полиња, […]

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА ЈА „ЧЕШЛА“ КАНЧЕСКА: Преку 200 милиони евра испрани преку министерство за култура и неколку банки!

 • December 4, 2018
 • Коментари
Финансиска полиција во моментот работи на три витални случаи, перење пари преку проектот „Скопје 2014“, работењето на актуелен министер и директори на неколку банки Финансиската полиција во моментов ја испитува работата на поранешен министер за култура, на министер и на две банки, изјави синоќа директорот на Финансиска полиција Арфат Муареми, кој гостиваше во емисијата „Клик […]

ГАРАНЦИИ НУДИ И КИРИЛ БОЖИНОВСКИ: Екс-генералниот секретар на владата го нуди целиот имот како гаранција за да излезе од притвop

 • December 4, 2018
 • Коментари
Освен поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јнакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски го нуди целиот имот со кој располага како гаранција за да излезe од притвор. Барањата на на Божиновски и на Јанакиески денеска се доставени до судот. – Очекуваме позитивен исход, бидејќи ова е доволна гаранција за судот да […]

СЕДЕЛЕ НА ИСТА МАСА, АМА НЕ ЗБОРУВАЛЕ ЗА ГРУЕВСКИ: Заев не го прашувал Орбан за ситуацијата со Груевски и неговата екстрадиција

 • December 4, 2018
 • Коментари
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по Самитот на шефовите на влади на земјите членки на Централно Европската Иницијатива, даде изјава за медиуми од Македонија и од регионот. Во изјавата премиерот Заев, го оцени Самитот, како добра можност што ја даваат овој вид состаноци за Македонија да го повтори своето очекување за поддршка […]

ПАВЛИНА ЧЕСТОЈНОВА: Македонскиот народ не е искомплексиран! Искомплексиран е Никола Димитров и неговиот ментор Зоран Заев

 • December 4, 2018
 • Коментари
Македонскиот народ не е искомплексиран! Искомплексиран е Никола Димитров и неговиот ментор Зоран Заев кои мислат дека се поголеми демократи доколку се откажат и негираат се што е македонско, порача денес Павлинче Честојнова, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ. -Никола Димитров зема пари од граѓаните за да ги брани интересите на државата, а не за да го навредува сопствениот […]

МИЛЕ ЈАНАКИЕСКИ ДАВА 25 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ГАРАНЦИЈА: Екс-министерот ја дава куќата и станот како гаранција дека нема да избега

 • December 4, 2018
 • Коментари
Екс министерот Миле Јанакиески како гаранција дека нема да избега ја нуди својата куќа во Прилеп и еден стан, во вредност од околу 25 милиони денари. Барањето за прифаќање на неговата гаранција, и укинување на притворот, неговите адвокати денеска го доставиле до Кривичнниот совет на Кривичниот суд. Неодамна Апелација го одби барањето на Јанакиески за […]

ГО БРКАЛ ПРАТЕНИКОТ СО ПП АПАРАТ: Oбвинeтиoт Трајковски призна дека го бркал пратеникот Коцев со ПП апарат бидејќи го нарекол „xулигaн“

 • December 4, 2018
 • Коментари
Речиси четири часа обвинетиот Влатко Трајковски дава одбрана во Кривичниот суд, како обвинет во случајот за упадот во Собранието, „27 април“. Тој повремено ги засмејува присутните во судница, бидејќи одбраната ја започна од својата женидба, па се до критичната вечер, пренесе Фокус.мк Откако влегол во Собранието, велеше дека не извршил насилство. Само како што рече […]

ШТО НЕ ИМ СЕ ДОПАДНА НА ГРЦИТЕ ОД УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ ПА РЕАГИРАА КАЈ НИМИЦ, А ТОЈ КАЈ ЗАЕВ: Грчки „Скај“ тврди дека Метју Нимиц му дал инструкции на Заев да се држи до одредбите од Преспанскиот договор

 • December 4, 2018
 • Коментари
Специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, интервенирал кај премиерот Зоран Заев и македонската влада да се држат до одредбите од Преспанскиот договор, објави попладнево грчки „Скај“. Интервенцијата се случила во време кога Собранието на Македонија ги утврди четири амандмански измени на Уставот, но не е јасно што тоа конкретно забележал Нимиц. Во македонското Собрание до вчера […]

ГО ИСМЕВАА КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ, А СЕГА ПРЕПОРАКИТЕ ИМ СЕ ИДЕНТИЧНИ СО ШЕГИТЕ: Наместо мерки против загадувањето граѓаните добија препораки, седете дома не отварајте прозор

 • December 4, 2018
 • Коментари
Поради загадувањето на воздухот и надминување на прагот на информирање утврден на вредноста од 100 микрограми на метар кубен во текот на два последователни денови Министерството за животна средина и просторно планирање упатува препораки до населението. Од Министерството за животна средина и просторно планирање се препорачува да се користи јавен превоз, возилата да не се […]

ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ МАСКИ, МИНИСТЕРОТ НЕ ЗНАЕ КАКО ДА ГИ ПОДЕЛАТ: Министерот Филипче соопшти дека 43.000 маски за заштита од аерозагадувањето ќе бидата поделени на хронично болните

 • December 4, 2018
 • Коментари
Министерот за здравство, Венко Филипче потврди дека ќе се делат маски за заштита од аерозагадувањето, само сеуште немаат метод и на кој начин ќе бидат поделени. Маски за заштита од аерозагадувањето ќе добијат 43.000 хронично болни граѓани. Сега го утврдуваме бројот на децата и начинот на кој би им ги поделиле маските, истакна денеска министерот за […]