Category: Македонија

КОЈ ЌЕ ЈА ЛАПНЕ ПАРЦЕЛАТА НА КЛИНИЧКИ: Парцелата вреди неверојатни 100 милиони евра

 • February 8, 2019
 • Коментари
Над 200 илјади квадратни метри во најатрактивниот дел од метрополата. Пазарната вредност на парцелата на која сега се наоѓа Клиничкиот Центар може да надмине и 100 милиони евра. Сепак, надлежните немаат одговор што ќе се случи со неа откако ќе бидат изградени новите болници – нов парк или поверојатно нови згради. „Моменталната локација како и […]

РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА: Русија е подготвена за унапредување на пријателските односи со Македонија

 • February 8, 2019
 • Коментари
Отсуството на желба кај некои западни земји да ја прифатат реалноста на полицентричниот свет кој објективно се формира и обидите да ја наметнуваат својата волја, сето тоа доведува до зголемување на конфликтниот потенцијал, загрозувајќи ја безбедноста, вклучително и на нашиот европски континент. Во овие услови, Русија ќе продолжи да води независна повеќевекторска политика, насочена кон […]

БУГАРИТЕ СО СВОЈ КАНДИДАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ: Љубчо Георгиевски ќе се кандидира за претседател на Македонија?!

 • February 8, 2019
 • Коментари
ВМРО Народна на Љубчо Георгиевски и Граѓанско-демократската унија на Петар Колев разговараат на претстојните претседателски избори да настапат со заеднички кандидат, поради блискоста на нивните про-бугарски ставови. Според информациите кои кружат во јавноста, највероатен заедничкиот, консензуален кандидат ќе се избира помеѓу претседателот на ВМРО-НП и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, професорот на Електро факултет и поранешен […]

ИСПОВЕД НА ЕДЕН ТАТКО: Земав кредит за свадбата на ќерката, таа се разведе, а јас уште го враќам!

 • February 8, 2019
 • Коментари
Не си Македонец ако немаш некој кредит. За реновирање, за нов автомобил, за патување, за свадба или матура. Секоја веселба кај поголемиот дел од Македонци се прави со пари позајмени од банка. Барем сега е лесно, велат некои. Во минатото ако ти требаат пари се позајмуваш од најблиските, а денеска одиш до најблиската банка, и […]

ТАСЕВА ИМ ПОРАЧА НА АНТИKOPУПЦИОНЕРИТЕ: Ставети ги во функција искуството и интегритетот

 • February 8, 2019
 • Коментари
Ја добивте довербата во една транспарентна и отворена постапка, во која беше спроведен и делумен ветинг за проверка на вашиот интегритет. Сега ја имате нашата поддршка вашето знаење, искуство и интегритет да ги ставите во функција на справување со големиот проблем на кopyпцијата. Нашата поддршка и соработка секогаш ќе ја имате на располагање, им порача […]

АПАСИЕВ ЗА СКАНДАЛОЗНАТА ГОДИШНА ПРОГРАМА НА МИНИСТЕРВОТО ЗА НЕКУЛТУРА: Шарените лаги на една фејк скопска авангарда!

 • February 8, 2019
 • Коментари
-Во врска со скандалозната Годишна програма на Министерството за [не]култура, ми текна на една реплика која во 1931 анти-утопистот Евге́ний Замя́тин му ја упати на камарадот Ста́лин: „Знам дека имам многу незгодна навика да не го кажувам она што е корисно во дадениот момент, туку она што ми се чини вистинито. Оти вистинската ЛИТЕРАТУРА може […]

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЗАЕВ: Вашата политика е неконзистентна, почнаа оставките во култура поради скандалозната распределба на средствата!

 • February 8, 2019
 • Коментари
Режисерката Зоја Бузалковска со писмо до Зоран Заев, даде оставка од Советот за култура поради Годишната програма на Министерството за култура. -Кога во септември 2016 година ме поканивте како експерт од културата на трибина со тема: “Кои треба да бидат итните реформи кои новата влада ќе ги преземе во првите шест месеци?”, претпоставувајќи или надевајќи […]

МИЦКОВСКИ ГОСТИН ВО ВЕСТИТЕ НА АЛФА ВО 17:30

 • February 8, 2019
 • Коментари
Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, попладнево од 17.30 часот ќе биде гостин во вестите на ТВ Алфа. Тој на својот Фејсбук профил го најави гостувањето и ги повика сите заинтересирани да го проследат. Следете го моето гостување во вестите на Alfa Televizija, денеска во 17:30 часот. Gepostet von Hristijan Mickoski am Freitag, 8. Februar 2019

ФИЗИЧКИ HAПАДHATA ВОСПИТУВАЧКА ВО КОЧАНИ: Haпаднaтa од родител бидејќи му посочила дека има долг кон градинката!

 • February 8, 2019
 • Коментари
Според информациите до кои дојде Инфомакс денеска некаде околу 08:30 часот во просториите на Детската градинка Павлина Велјанова лицето О.Ц револтиран од тоа што вработена му укажала дека има долг наспрема градинката, физички ја нaпaднaл истата влечејки ја за образот нанесувајки и телecни повреди.Потоа се упатил во просториите каде што е сместена администрацијата на градинката […]

БАЏАНАКОТ НА ТАЛАТ СТАНА АНТИКОPУПЦИOHЕР: Од 56 кандидирани токму роднината на Џафери избран за член на антиkopyпциска

 • February 8, 2019
 • Коментари
Нури Бајрами денеска и официјално од Собранието е избран за член на новата Аниткоpyпциска, е баџанак на претседателот на Парламентот, Талат Џафери- оваа информација за НОВА ја потврди и самиот Бајрами, велејќи дека роднинската врска со Џефери нема да влијае врз неговата работа, ниту одлучувањето.\ На прашање на НОВА дали со неговиот избор се фрла […]