Category: Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ГИ ПОВИКУВА ГРАЃАНИТЕ НА ПРОТЕСТ ВО НЕДЕЛА: Протест против оваа ненародна и расипничка власт ,во недела во Велес во 13 часот

 • December 14, 2018
 • Коментари
Република Македонија се гуши! Скопјани вчера ја плаќаа највисоката цена на неспособната влада на Зоран Заев кој ги лажеше дека ќе го репел проблемот со загадувањето. Граѓаните со месеци дишат загаден воздух полн со канцерогени ПМ 10 честички кој е штетен по нивното здравје. Мерните станици за квалитет на воздухот константно бележат енормно загадување на […]

Возете внимателно доколку одите на пат – снег во Гостивар, Маврово, Стража и Кичево

 • December 14, 2018
 • Коментари
Врнежи од снег со променлив интезитет има во Страцин, Гостивар, Маврово, Буково, Павлешенци, Делчево, Крива Паланка, Стража и Кичево, но сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани по претежно влажни коловози, информираат од АМСМ. На планинските превои Стража, Буково, Кичево и на Попова Шапка има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните […]

„Топлик“ и „Титаник 3“ на СЈО денеска во Кривичен

 • December 14, 2018
 • Коментари
Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Топлик“ и „Титаник 3“. Во случајот „Топлик“ првоосомничен е ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, за продажба на државно земјиште за изградба на комплексот „Сончев град“ во Сопиште и уште пет други лица. Според обвинението на СЈО, првоосомничениот […]

(Фото)ПОЛОВИНА МИЛИОН ДОЛАРИ ОПРЕМА ЗА МВР: Џипови, комбиња со специјализирана опрема, чамци, детектори – што сѐ доби МВР како донација од САД

 • December 13, 2018
 • Коментари
Техничка опрема во вредност од 510 илјади американски долари донираа денеска САД за македонското Министерство за внатрешни работи во рамки на Програмата за контрола на извоз и гранична безбедност. Македонската полиција доби две комби возила со мобилни единици за детекција на радијација, патролен чамец, теренско возило за полициската единица за службени кучиња и еден уред […]

ЗАЕВ Е КЛАСИЧЕН БУГАРСКИ ПОЛИТИЧАР: Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски вели дека Заев продава магла, лаже и е обичен „тарик“

 • December 13, 2018
 • Коментари
Ангел Џамбаски, европратеник од Европските конзервативци и реформисти и заменик претседател на ВМРО – бугарско национално движење на вицепремиерот и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, го опиша Зоран Заев. Џамбаски на својата интернет страна во текст под наслов “Заев е класичен бугарски политичар, тој лаже, врти – сучи” го објасни премиерот и претседател на СДСМ, Зоран […]

ОТЕЦ ПИМЕН ЗА ДЕНЕШНОТО СВЕДОЧЕЊЕ: Мое беше да кажам како го знам Бобсон, и ич не ме интересира cудoт на јавноста

 • December 13, 2018
 • Коментари
Отец Пимен вечерва, по сведочењето за настаните за 27 април како сведок предложен од одбраната на Богдан Илиевски, на својот Фејбук профил напиша дека тој денеска се одважил на барањето на неговото духовно чедо за да потврди дека не се сомнева во неговите искрени намери. -Народот против Лари Флинт би го нарекол денешниов ден. Едни […]

ТИТО ПЕТКОВСКИ ГО СНЕМА ПО ATEHTATOT НА КИРО ГЛИГОРОВ: Каде се изгубил Тито Петковски по aтeнтaтoт на Киро Глигоров?

 • December 13, 2018
 • Коментари
Oдамна не сме се виделе со Тито Петковски. Кога јас бев претседател на Собранието, тој беше потпретседател на Собранието. Тогаш соработувавме, вели во интервју за Пресинг Тв, Стојан Андов, поранешен претседател на Собранието на Република Македонија. Притоа, Андов изразува и доза на разочарување. Меѓутоа, ме изненади и за тоа ќе се распрашам, ќе видам и […]

ЗАСЛУЖИЈА ЛИ ДА ГИ НАВРЕДУВМЕ?: Ако не сме доволно храбри да им се придружиме во заедничка одбрана на името, тогаш сите заедно да замолчиме пред нивната храброст!

 • December 13, 2018
 • Коментари
Три години главниот град на Македонија беше под целосна блокада. Три години секојдневно се уништуваа јавни добра, се фарбаа фасади на институции платени од парите на сите граѓани, се сквернавеа споменици на Македонската култура и историја, беше запалена канцеларијата на претседателот, се вандализираше зградата на Владата на Р.Македонија, си кинеа државни знамиња, се тепаа полцијаци….и […]

EГЗOДУC НА ДЕЦА ОД ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА: За 10 месеци од Штип и Кочани 130 ученици се испишале поради иселување на фамилиите во странство

 • December 13, 2018
 • Коментари
Иселувањето стана сериозен проблем во Македонија. Изминатите денови беа пласирани фрапантни податоци дека за три месеци од почетокот на оваа учебна година од основните и средните училишта во Општина Кочани се отпишале 20 ученици, за кои родителите навеле дека причината е иселување во странство.   За една година, пак, од штипските основни и средни училишта […]

НАЈЧЕВСКА БАРА AMHECTИЈА ЗА ПРАТЕНИЦИТЕ: Оние кои ќе гласаат за уставните измени да добијат и aмнecтиja за 27.април

 • December 13, 2018
 • Коментари
Јас сум една од тие кои што се против амнестии, особено против чести амнестии како што почнаа да се случуваат во Република Македонија, посочи професорката Мирјана Најчевска при гостување на емисија „24 анализа“. Пратениците треба да бидат амнестирани чисто од политички причини, заради тоа што да јас мислам дека амнестија треба да биде искористена за […]