Category: Македонија

КОЈ ГО ПУШТИ СОЖИВОТОТ НА НАЈАКО: Графити со сепаратистички пораки за Голема Албанија низ цел Гостивар

 • November 29, 2018
 • Коментари
106 години идеја за Етничка Албанија, обединета Албанија со Косово и Зпадна Македонија, сепаратистички графити со пораки за обединување на Илирида се појавија на ѕидовите ширум Гостивар во текот на вчерашниот ден кога во цела Западна Македонија се прославуваше Денот на независноста на соседна Албанија. Покрај овие провокации со графити на кои  се повикува на […]

(Видео)ПРАШАЊА НА КОИ ЗАЕВ НЕМА ОДГОВОР: Дали Заев ги знае членките на НАТО, и до кај сме со Фејсбук?

 • November 29, 2018
 • Коментари
Вработување на нови 50 луѓе во Владата за да ви ставаат лајкови на вашите постови е единствената инвестиција што сте ја направиле од „Фејсбук“, му порача на премиерот Заев пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски на денешната седница за пратенички прашања. Алудирајќи на најавената странска инвестиција од „Фејсбук“ и „Гугл“ во Македонија тој праша до каде […]

(Видео)ЗАЕВ НЕСВЕСНО ОТКРИ ШТО ИМ НУДЕЛ НА ПРАТЕНИЦИТЕ: „Да, ќе и понудам на Бети Канческа да биде јавен обвинител“, рече Заев од Собраниската говорница!

 • November 29, 2018
 • Коментари
Паника во гласот и настапот на премиерот Заев можеше да се забележи на денешната седница предвидена за пратенички прашања, откако пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев го повика Заев да не се плаши и да излезе на ТВ дуел со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски „Со лидерот ваш кога ќе сум излезел на дуел. […]

(Видео)„АЛФА“ ПРОДОЛЖУВА СО РАСПЛЕТУВАЊЕТО НА МРЕЖАТА: Погледнете како СДСМ ја плете мрежата со вработување на подобни кадри!

 • November 29, 2018
 • Коментари
„Оние први борбени линии, кои ја донесоа победата за изборите ќе бидат врвен приоритет, тоа се 10-15 членови. Нашите 10-15 тркачи, ќе бидат првите приоритети за вработување“. Ова се дел од пораките што им ги кажал претседателот на ОО на СДСМ на Кисела Вода, Бранко Георгиевски на присутните, на 1 февруари оваа година, за време […]

(Документ) СКОПЈЕ ЌЕ ДОБИE НОВ „ТРУЈАЧ“ ПО ПОВОЛНА ЦЕНА: Општина Гази Баба ќе отстапи 70.000м2 државно земјиште за 300 евра месечно

 • November 29, 2018
 • Коментари
Општина Гази Баба го објави огласот за давање под долготраен закуп на 99 години на градежно земјиште сопственост на Република Македонија што се наоѓа во склоп на скопската железарница, Инфомакс се обиде да дојде до подетални информаии за инициативата и намерата да се доделат над 70.000 метри квадратни земјиште на економски оператор или компанија која […]

ИНТЕРВЈУТО НА МИЦКОСКИ ЗА ТРИ ПАТИ ЈА КРЕНА ГЛЕДАНОСТА НА „1ТВ“: Во периодот на емитувањето на интервјуто со шефот на опозицијата, телевизијата имала три пати поголема гледаност

 • November 29, 2018
 • Коментари
Гледаноста на 1ТВ во периодот помеѓу 21 часот до 22:30 часот на 22.11.2018 година, кога се емитуваше интервјуто на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски трократно се зголеми. Вообичаено AMR % на телевизијата се движи под 1, за во периодот на интервјуто на Мицкоски истото да изнесува од 2.11 до 3.02. Интервјуто во кое Мицкоски зборуваше […]

СВЕДОЧЕЊЕ НА ЕДЕН ОД ОБВИЕНТИТЕ: Латас и Ивона си правеле „селфи“ пред кабинетот на Трајко Вељановски на 27.април

 • November 29, 2018
 • Коментари
Латас и Ивона правеле селфи пред кабинетот на Трајко Вељаноски за време на настаните од 27 април. Ова денес во својот исказ го кажа обвинетиот Горан Ѓошевски-Леви одговарајќи на прашањата на судијката Добрила Кацарска. Tој беше прашан од Кацарска на кому и зошто делел вода во Собранието, како и за познанства со лицата кои биле […]

ЃОРЧЕВ ГО МОЛЕШЕ СУДОТ ЗА МИЛОСТ: Кацарска го замоли Ѓорчев да не ја користел судницата како говорница, инаку би бил добар адвокат

 • November 29, 2018
 • Коментари
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев во денешното сведочење пред судот молеше за милост и човештина кон луѓето обвинети за настаните од 27-ми април. Тој пред присутните посочи неколку лица кои ги видел на 27-ми април во Законодавниот дом, меѓу кои Мумир Пепиќ, Горан Ѓошевски и Владо Јовановски. За нив рече дека со поглед се договарале, […]

СУДОТ СИ НОСИ ОДЛУКИ НА БАЗА НА ПРЕТПОСТАВКИ: Мијалков не бил поврзан со „Дијамед“ на било кој начин!

 • November 29, 2018
 • Коментари
Целото решение за одредување мерка притвор е донесено врз база на претпоставки, господинот Мијалков нема никаква поврзаност со трансакцијата за „Диамед“ ниту пак со износот од 11 милони евра кој што се споменува. Само поради такви претпоставки во услови на почитување на сите досега изречени мерки, одбраната смета дека нема никаков основ за определување на […]

(Документи)ШЕКЕРИНСКА ДАЛА НЕВЕРОЈАТНИ 3,2 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЗА РАСИПАНО МЕСО: Односот на СДСМ во војската е повеќе од мизерен!

 • November 29, 2018
 • Коментари
Имено Инфомакс ексклузивно дознава дека Шекеринска за набавка на месо со поминат рок потрошила неверојатни 3.2 милиони денари или околу 52 илјади евра. Се работи за фирмата ,,Кики ДООЕЛ” од Кочани со која министерката потпишала договор тежок 52 илјади евра, а за возврат војниците добиле расипано месо. Месото за жал сеуште ги труе војниците и […]