Category: Македонија

ПАТОТ НА ,,УБИВАЊЕ” НА АСНОМ: Од насилно уништување на спомен плочите во Прохор Пчински до бришење на АСНОМ од Уставот

 • November 7, 2018
 • Коментари
Од насилно уништување на спомен плочите во Прохор Пчински кои сведочат за формирањето на македонската државност, преку воениот музеј во Пелинце и реплика на настаните сместени во една соба, до денешното бришење на Манифестот како конститутивен документ на Уставот – трите чекори од „убивањето“ погребувањето на АСНОМ во модерното време, пренесува Алфа. Лулката на македонската […]

КЉУСЕВ ВО 1993 ОДБИЛ ДА СЕ ИЗБРИШЕ АСНОМ ОД УСТАВОТ: Тоа го одбил и Глигоров и сите премиери и претседатели досега!

 • November 7, 2018
 • Коментари
Додека власта тврди дека елиминацијата на Манифестот на АСНОМ од Преамбулата не треба да се драматизира оти немало ништо да се промени, опозицијата потсети на едно децидно барање од Грција токму за бришењето на АСНОМ, ставено на маса во 93 година. -Tогашниот министер за надворешни работи на Грција бараше ОН, Македонија да не ја прими […]

(Видео)МОРА ДА БИДЕМЕ СЕВЕРНА, ВЕЛИ ЗАЕВ: Додавката „северна“ е цената за влез на Македонија во ЕУ и НАТО!

 • November 7, 2018
 • Коментари
Уставните измени ќе влезат на сила кога Грција ќе ја ратификува спогодбата во грчкиот Парламент и ќе го ратификува протоколот за членство во НАТО, кажа премиерот Зоран Заев на стартот на дебатата за нацрт-уставните амандмани на Комисијата за уставни прашања.   Тој ги повика пратениците да се вклучат и да дадат поддршка за уставните измени. […]

МАЗОХИСТИЧКА ПОЛИТИКА НА ЕУ: Европската Унија загуби над 100 милијарди евра поради сопствените антируски санкции

 • November 7, 2018
 • Коментари
ЕУ се казнува себеси со тоа што ги спроведува наредбите на Вашингтон и ја санкционира Русија, вели рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Иако рестриктивната политика не им штети на САД, ЕУ претрпува милијарди во загуби. Во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“, Лавров се пожали на лошата состојба на односите ЕУ-Русија, опишувајќи ги […]

(Во живо)СЛОНОТ НЕ СЕ ЈАДЕ ЦЕЛ ОДЕДНАШ: Трајко Вељановски забележа дека владиното мнозинство сега е посмирено, затоа што им требаат само 61 пратеник!

 • November 7, 2018
 • Коментари
Во мое време 2 пати се менуваше Уставот со консензус меѓу власт и опозоција, а не како сега набрзина. Ви честитам што излеговте на чело на таа мала група и не се криевте, тоа е доблест и решивте да го менувате Уставот, да се самоукине Републила Македонија, Трајко Вељаноски му се обрати на премиерот Заев. […]

МУКОСКИ ПРИЗНА ДЕКА НЕ ОДЛУЧУВА ЗА СОПСТВЕНИОТ ГЛАС КАКО ПРАТЕНИК: Мукоски во обидот да биде циничен, потврди дека тој за својот глас одамна веќе не одлучува!

 • November 7, 2018
 • Коментари
Крсто Мукоски од редот исклучени пратеници од ВМРО – ДПМНЕ е позитивно изненаден од најавата на поддржувачите на „Македонија блокира“ да го посетат во неговиот дом во Вевчани по 11 месеци. Мукоски во обидот да биде циничен, потврди дека тој за својот глас одамна веќе не одлучува, пренесува Магазин. Многу им благодарам и позитивно сум […]

ОБДУКЦИСКОТ НАОД ЈА ОТКРИВА СТРАШНАТА ВИСТИНА: Малата Тамара починала поради ненавремено лекување од бронхитис – комисијата платила операција во Турција!

 • November 7, 2018
 • Коментари
СДСМ од позиција на опозиција ја злоупотреби трагедијата на малечката Тамара, го искористи нејзиниот случај за да ја добие власта. Зоран Заев докажа уште како опозиционер дека е спремен спремен на се дури и да гази по лешеви за да ги оствари своите цели и да дојде на власт. Денес Никола Тодоров од „министер за […]

ПОДДРШКА ОД ВНУКАТА НА КАРЕВ ЗА ЈАНЕ ЧЕНТО: Слобода за од Ченто внучето

 • November 7, 2018
 • Коментари
Поддршка за неправедно обвинетите за тероризам за настаните од 27 април, пристигнува од сите страни. На Фејсбук групата ,,Слобода за Јане Ченто” објавија пост со поддршка за внукот на Методија Андонов Ченто од внуката на Никола Карев, Каре Карева.   -ОД КАРЕВ ВНУКАТА ОД СРЦЕ ЗА ОД ЧЕНТО ВНУЧЕТО ДОЛГА Е РАКАТА НА ВМРО, пишува […]

ТЕРОРИСТИТЕ ОД УЧК НА СРЕДБА СО ТАЛАТ ЏАФЕРИ: Ветераните од УЧК договарале законско решение со Талат Џафери!

 • November 7, 2018
 • Коментари
Поранешни војници на УЧК пред некој ден оствариле  средба со претседателот на собранието Талат Џафери, кај што се разговарало за доставување на закон за поранешните војници, ветераните и семејствата на паднатите борци во собраниска процедура, дознава Журнал од извори во Македонскиот Парламент.   “Да, остварена е средба помеѓу претседателот на собранието Талат Џафери и поранешните борците на […]

ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН: Државната Комисијата за заштита од дискриминација утврди дека Никола Груевски бил жртва на директна дискриминација од страна на Основниот суд Скопје 1 и судијката Добрила Кацарска

 • November 7, 2018
 • Коментари
Државната Комисијата за заштита од дискриминација утврди дека Никола Груевски бил жртва на директна дискриминација од страна на Основниот суд Скопје 1 и судијката Добрила Кацарска, во процесот „Тенк“ каде што Груевски беше осуден на две годишна казна затвор. Претставката до Комисијата ја поднел Груевски и се пожалил за дикриминаторски однос од судот и од […]