Category: Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО: Абдулменаф Беџети е еден од кандидатите Албанци на СДСМ и ДУИ за претседател на државата

 • January 24, 2019
 • Коментари
Ректорот на Универзитетот на Југоисточна Европа, Абдулменаф Беџети е еден од кандидатите Албанци на СДСМ и ДУИ за претседател на државата, дознава Пресинг Тв од партиски извори. Беџети бил предложен од страна на СДСМ и од партијата на Али Ахмети начелно немале ништо против. Во моментов раководствата на СДСМ и на ДУИ спроведуваат интерни анкети […]

АКАДЕМИК ЌУЛАВКОВА: Албанците се должни да го познаваат и зборуваат македонскиот јазик!

 • January 24, 2019
 • Коментари
Овогодинешниот добитник на „Антево слово“, академик Катица Ќулавкова уште еднаш ги изрази своите ставови во однос на Законот за двојазичност на социјалните мрежи. Според неа, се води држава, а не се прави разлика помеѓу малцински јазични права и должности. -Водат држава, а не прават разлика меѓу (малцински) јазични права и должности спрема државниот јазик! Службениот […]

ЏАФЕРИ ЗА ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ: Убеден сум дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент

 • January 24, 2019
 • Коментари
Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики“, изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент, иако вели дека не сака да ги коментира внатрешно-политичките случувања во Грција и додава дека договорот е корисен за граѓаните и од двете земји, јави дописничката на МИА од Атина. -Независно од реакциите на опозицијата и во двете […]

ВИЦЕПРЕМИЕРИТЕ СИ ГИ ПОКАЧУВААТ ПЛАТИТЕ: Од понеделник ќе земаат поголеми плати за 150 евра!

 • January 24, 2019
 • Коментари
Предлог закон за покачување на платите на вицепремиерите за 8.000 денари кој беше доставен до Собранието на РМ кон крајот на месец декември 2018 година, ќе се гласа во понеделник. Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски, Бујар Османи, Кочо Анѓешев и Хазби Лика ќе добијат плати повисоки за 8.027 денари. Тоа значи дека ќе се одлеат 481.620. […]

ЗАЕВ ЌЕ КАНДИДИРА АЛБАНЕЦ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ?: Од 10-те имиња кои Заев ги нуди двајца се Албанци

 • January 24, 2019
 • Коментари
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев не ја отфрла можноста претседателскиот кандидат на неговата партија да биде етнички Албанец. Тој во емисијата „Програма 200“ на Алсат – М изјави дека на последната анкета која што ја нарачале имало 10 имиња со двајца Албанци меѓу нив. Заев е убеден во победа на нивниот кандидат на […]

ГУВЕРНЕРКАТА БЕЖОСКА: За неколку години во РСМ ќе има двојазични банкноти

 • January 24, 2019
 • Коментари
Анита Ангеловска Бежоска, гувернерот на Народна банка, во синоќешното издание на емисијата “економски магазин” во Алсат истакна дека Законот за употреба на јазиците, односно член 8 став 1 во врска со употребата на книжни и ковани пари, како и печат и поштарина не е добро објаснет, пренесува Фактор. “Членот вели дека треба да има симболи, […]

(видео) ЗАЕВ ВЕЛИКИ СЕВЕРНОМАКЕДОНСКИ: Независни Грци создадоа виртуелен спот со Заев

 • January 24, 2019
 • Коментари
Со спот во кој македонскиот премиер Зоран Заев се претвора во Александар Велики и вели дека веќе никој нема да оспорува дека сме Македонци и зборуваме македонски јазик, од Независни Грци прашуваат: Ќе го оставиме Заев да зборува во име на Александар Велики? – Северномакедонци, ниту ќе бидам јас, ниту вие ниту децата, заради тоа […]

ИВОР МИЦКОВСКИ: Боки 13-ка е консензуалниот кандидат на ДУИ и СДСМ и петтиот претседател на Република Македонија

 • January 24, 2019
 • Коментари
Фарсата на СДСМ и ДУИ околу изборот на консензуален кандидат за претседателските избори во мај ја коментира и колумнистот Ивор Мицковски, кој го предлага Бојкан Јовансковски, сопственик на провладина телевизија, но пред се миленик на власта. Господо, пронајден е консензуалниот кандидат на ДУИ и СДСМ и петтиот претседател на РМ. Ако може да рекетира, да […]

,,ТИ СИ НАША, МОЖЕ ЛЕСНО ДА ПОМИНЕШ, АМА НА ТОЈ KAУРOT ФАМИЛИЈАТА ЌЕ МУ ЈА PACПЛАЧEME”: Пратеник од ДУИ им се зakaнувaл на обвинителите Фетаи и Бубевски

 • January 24, 2019
 • Коментари
Пратеникот од редовите на ДУИ, Ејуп Алими кој се фотографираше со Заев како слави кога се менуваше уставното име на Македонија, сега по судови се заканува на обвинители. Имено Алими е обвинет за ,,Титаник 3”, односно за изборни нерегуларности во Чаир. Пратеникот на ДУИ им се обратил на обвинителите од СЈО Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи […]

МИЛОШОСКИ СО ПОДДРШКА ЗА ЃОРЧЕВ: Тој има потенцијал – ќе го поддржам на Конвенцијата за претседателски кандидат

 • January 24, 2019
 • Коментари
Пратеникот Антонио Милошоски, на Фејсбук, изрази поддршка за претседателската кандидатура на Владимир Ѓорчев. Милошоски му честита на колагата и кажа дека, како делегат, ќе го поддржи на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ. -Колегата Владимир Ѓорчев се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на партиската конвенцијата. Му честитам за мотивираноста и како делегат на Конвенцијата во Струга ќе […]