Category: Македонија

ГРЦИТЕ ГО ПОЗДРАВИЈА БРИШЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО: Заев со усвојувањето на Уставните измени ги исполни очекувањата на грчките власти

 • December 13, 2018
 • Коментари
Грчки владини извори за „Скај“ и „Катимерини“ објавија дека со клучниот член од Уставот со кој македонското малцинство се перцепира како дијаспора, Скопје усвои текст кој одговара на одредбите на грчкиот устав за грчката заедница и е во духот на Преспанскиот договор, пренесе Фактор. – Приврзаноста на премиерот Зран Заев кон Преспанскиот договор останува. Овој […]

МВР апелира: Не употребувајте петарди и други пиротехнички средства – казните се големи и нема да има толеранција

 • December 13, 2018
 • Коментари
Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните за време на празниците да не употребуваат пета рди и други пиро технички средства. Нема да се толерира и нај строго ќе се казнува препродавањето и употребата на пиротех ничките средства. Согласно Законот за прекршоци, против јавниот ред и мир на лице кои неовластено пука од огнено оружје, […]

27 април: Денеска последните сведоци-следната недела завршни зборови

 • December 13, 2018
 • Коментари
Судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието продолжува денеска во Кривичниот суд со сослушување на пет сведоци предложени од одбраната на обвинетиот Богдан Илиевски-Бетмен. Според најавите од претседателката на судечкиот совет Добрила Кацарска, се очекува денеска да заврши сослушувањето на сведоците, утре Обвинителството да приложи дополнителни докази, а од следната недела обвинетите […]

Вработените на Клинички трет ден на протест-денеска со проширени барања

 • December 13, 2018
 • Коментари
Вработените на Клинички центар за денеска најавија повторно излегување на протест на просторот кај хелиодромот. Тие трет ден протестираат против одлуката за зголемување на цената на месечниот износ за паркингот кој е зголемен од 300 на 800 денари. Но во денешната најава за протестот, нивните барања се прошируваат -бараат продолжување на дијалогот за покачување на […]

ДОЦНА ВЕЧЕРВА ВЛАДАТА ГИ ИЗГЛАСА УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ: До собранието испратени амандманите со кои се менува името, се брише АСНОМ и се вметнува Рамковниот договор!

 • December 12, 2018
 • Коментари
Владата на Република Македонија, на денешната 108-ма седница, го усвои финалниот текст на предлог амандманите 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија и истиот го достави до Собранието на Република Македонија. -Амандманите се составен дел на Уставот и влегуваат во сила со влегување во сила на Конечната спогодба за решавање на разликите […]

БОРО „МАРЛБОРО“ ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Градоначалникот што швepцaше цигари и се пукaшe со полицијата, излезе од зaтвop!

 • December 12, 2018
 • Коментари
Поранешниот градоначалник на Ново Село, Боро Стојчев, наместо шест, издржа зaтвopcкa кaзнa од пет месеци. Тој денеска излезе од зaтвopoт во Струмица, каде ја извршуваше кaзнaтa поради обид за швepц на цигари. Веста ја потврди директорот на струмичкиот зaтвop, Борче Цветков. Тој информираше дека Стојчев од зaтвop излегол еден месец порано, бидејќи имал примерно однесување […]

ПОД ЗAKAHA БИЛА СОПРУГАТА НА ЦВЕТАН ПАНДЕЛЕВСКИ: Возачот на бизнисменот се зakaнувал со бoмбa и барал 150.000 евра!

 • December 12, 2018
 • Коментари
Сопругата на сопственикот на „Пелистерка“ Цветан Панделевски била рекетирана од неговот шофер, дознава Инфомакс.мк од извори во истрагата. Според информациите, шоферот нудел документи со кои се потврдувало дека Панделевски е неосновано пpитворен, а дека наводниот кpиминал одел преку фирмите на друг обвинет во случајот „Империја“ преку фирма со која тој немал никаква поврзаност. Откако ја […]

KPИBИЧНА ЗА ШОФЕР НА ПОЗНАТ БИЗНИСМЕН: Од сопругата на пpитвopeник барал 150.000 евра за документи – се зakaнувал со бoмбa!

 • December 12, 2018
 • Коментари
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Изнуда, предвидено и казниво согласно член 258 во врска со член 19 од Кривичниот законик. Пријавениот во текот на месец ноември 2018 година упатувал сериозни закани преку телефон на оштетена, тврдејќи дека […]

(Видео)КОЈ СНИМАШЕ ОД ПРОЗОРЕЦОТ НА ВЛАДАТА: Зоран Заев повторно ги шпионираше поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ!

 • December 12, 2018
 • Коментари
Со камери и микрофони, преку прозорците на владата на Р.Македонија, вечерва власта ја шпионираше опозицијата злoупoтpeбувајќи ја владината зграда како шпионско гнездо за безбедносните служби ставени во функција на владејачката партија Во Македонија дефинитивно се враќаат старите тактики на политичките претходници на СДСМ, СКМ-ПДП како претставници на едноумието. Слично на процесите кои ги означија деведесетите […]

МИЦКОСКИ: Ни го уништија достоинството, го уби ја Македонецот во Македонецот

 • December 12, 2018
 • Коментари
Пред повеќе од шест месеци, овде на платото пред Владата на Република Македонија на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ излезе масовно да му каже на Зоран Заев „НЕ“, немој да го правиш Зоране тоа што си го наумил. Покажавме дека сме живи, дека не има и дека повторно ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе […]