Category: Македонија

ЌЕ СТИГНЕМЕ ДО ГЛАВНИОТ, ИЛИ ЌЕ КАЖУВАМЕ ПРИКАЗНИ: Социјалните мрежи бараат да се открие вистинскиот нарачател на 27.април!

 • December 6, 2018
 • Коментари
По сведочењето на Александар Василевски – Нинџа пред Kривичниoт суд во Скопје дека на 27.април, тој и уште неколку припадници на УБК биле инструирани шефот на службата и нему блиски лица, реагираа низа на јавни личности преку социјалните мрежи На информацијата за тоа кои биле лицата со кои контактирале организаторите на терен за време на […]

ЌЕ СМЕ ИМАЛЕ „ГРУТКА ЗЕМЈА“: Заев тврди дека за да имаме „грутка земја“ треба да си го промениме името

 • December 6, 2018
 • Коментари
Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има историси контекст, рече премиерот Зоран Заев на втората јавната дебата за нацрт амандманите на Уставот, според што […]

„НЕКОЈ ДРУГ ЈА ПРЕЗЕЛ КОМАНДАТА“: Нинџа сведочеше дека во Собрание биле луѓе од секторот за прикриени операции на УБК

 • December 6, 2018
 • Коментари
Во својот исказ пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште раскажа се што видел, слушнал и посведочил на 27 април – пренесе Фокус     Откако по наредба на Владимир Атанасовски си заминал од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се упатил кон Градската болница. При тоа Атанасовски му рекол дека е во контакт со Никола […]

КОЅИЈАС МУ ГИ ТЕГНЕЛ УШИТЕ НА ЗАЕВ: Грчкиот екс-министер за надворешни можел да му ги „потегне ушите“ на Заев, но не бил повеќе дел од владата

 • December 6, 2018
 • Коментари
Во мноштвото реакции во грчката јавност по изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев се јави и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, кој во интервју за грчката телевизија Анетна кажа што би направил доколку се уште беше член на грчката Влада. Ќе го потегнев за уши на сите начини, и од НАТО, […]

АЛЕКСАНДАР НИКОЛОСКИ ЗА ДИМИТРОВ: Што да очекуваме од министер кој смета дека народот му е со комплекс?

 • December 6, 2018
 • Коментари
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во колумна насловена „Комплекси“ за Независен, ја критикуваше скандалозната изјава на министерот за надворешни работи, Никола Димитров кој во Собранието кажа дека македонската нација е искомплексирана. Николоски пишува дека досега, никој толку не го навредил македонскиот народ, како Димитров со изјавата: „Се работи за нација со комплекс, која мора да […]

ГЕРОСКИ СЕ ПИШМАНИ ЗА ЗГРАДИТЕ СПРОТИ „ХОЛИДЕЈ ИН“: По средбата со инвеститорот Зоран Антиќ, Героски почна да го оправдува проектот за зградите на МПЦ

 • December 6, 2018
 • Коментари
Главниот уредник на „Слободен печат“ Бранко Героски кој беше критички настроен за изградбата на зграда спроти хотелот „Холидеј Ин“, откако се сретна со инвеститорот Зоран Антиќ, го промени своето мислење. Героски, кој покрена иницијатива за просторот спроти „Холидеј Ин“ да стане зелена оаза, во својата колумна насловена „Ако бидеме активни и креативни, ќе добиеме нова […]

МПЦ-ОА СО ЦИТАТИ ОД БИБЛИЈАТА ЈА ОПРАВДУВА ОДЛУКАТА ЗА ГРАДЕЊЕ НА ЗГРАДИ: МПЦ има потреба од грижа и негување на земни блага за добробит на својата структура!

 • December 6, 2018
 • Коментари
Македонската православна црква истакна дека имотот кој го поседува, домаќински го стопанисува. – Македонската православна црква е институција со најдолговековна традиција на постоење на овие простори. Тоа придонело Црквата да поседува свој имот со чие управување не се нарушени ниту црковните каноните, ниту, пак, Божјите заповеди, а е во согласност со државните закони. МПЦ има […]

ОСТАР ДЕМАНТ ОД ГЕНЕРАЛШТАБОТ НА АРМ: Груби дезинформации се дека АРМ била инволивирана во „27 април“

 • December 6, 2018
 • Коментари
Генералштабот на Армијата на Република Македонија ги дематира информациите за каква било инволвираност на АРМ во случувањата во Собранието на 27 април минатата година оценувајќи ги како груби дезинформации. -Во врска со зачестените објави во одредени електронски медиуми, како и разни произволни толкувања од страна на лица кои гостуваат во дебатни емисии на националните телевизии, […]

ХАРД ДИСКОВИТЕ БИЛЕ УНИШТЕНИ ПА ФРЛЕНИ ВО ВАРДАР: Нинџа сведочи дека снимките од Собраниските камери биле уништени, а хард дисковите фрлени во Вардар

 • December 6, 2018
 • Коментари
Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште за 27 април, во својот исказ пред судот рече дека хард дисковите од безбедносните камери во Собранието биле уништени на преса во една од базите на УБК, која се наоѓа некаде на Водњанска. -Во 22.45 минути на 27 април ми се јави Бошковско и ме повика во една […]

Заев бега од дебата со професори со различен став !? Не оди на УКИМ, дебата прави во ФОН

 • December 6, 2018
 • Коментари
Денеска премиерот Зоран Заев одржува јавна дискусија во просториите на ФОН за уставните амандмани со претставници од овој факултет. Наместо дебата да започне од државните Универзитети Заев отиде на ФОН, дел од професорите кои ги контактиравме велат дека Заев очигледно се плаши од спротивен став, па затоа не отишол на правниот факултет или другите факултети […]