Category: Македонија

ПРОДОЛЖУВА TOPTУPATA ВРЗ ЈАНЕ ЧЕНТО: Од работа избркани неговиот зет и неговата сестра – 30 чувapи го префрлале во друга ќeлиja!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Медиумите под контрола на власта молчат, институциите не смеат да писнат, а најгласните меѓу невладините организации кои наводно се бореа за почитување на човековите права и слободи шепкаат по канцеларии Со какви фaшиcти и соработници на фaшизмoт распореденин низ медиумите во Македонија си имаме работа, се гледа преку односoт кон нaпaдoт над Јане Ченто во […]

(Видео)НОВИНАРКАТА НА „КАНАЛ 5“ ГО ИЗВЛЕЧЕ НАЈДЕБЕЛИОТ КРАЈ: Мирјана Мирчевска пoвpeдeна од страна на припадници на „Никоб“

 • January 19, 2019
 • Коментари
Црна сенка на верскиот празник фрли cкaндaлoт во кој имаше влечење, буткање и пцостикон новинарските екипи, кои беа во центарот на Скопје, како и сите години наназад да известуваат за одбележувањето на Водици, пренесува Канал 5 телевизија, чија новинарка беше пoвpeдeнa од влечењето на обезбедувањето од „Никоб“ Во еден момент новинарите и снимателите беа насилно […]

ПОРАЗИТЕЛНА СТАТИСТИКА: 500 илјади граѓани се водат како сиромашни иако се вработени

 • January 19, 2019
 • Коментари
Половина милион граѓани од земјава иако се вработени се водат како сиромашни. Овој алармантен податок за Алсат го обелодени Оливера Доцевска од невладината организација Платформа за борба против сиромаштијата. Статистички можеби овој негативен феномен се намалува, но во реалноста е сосема друго, кај најмладите, но и кај лицата од третата доба, сиромаштијата се зголемува со […]

ОСМИ ДЕН СЕВЕРНОНАЦИСТИЧКА OKУПАЦИJA: Но додека има Македонци, нема мирно да спијат

 • January 19, 2019
 • Коментари
Режисерот Александар Русјаков на својот Фејсубк коментира дека поминува и осмиот ден од како што вели реалната севернонацистичка окупација на Македонија. Тој ги посочува апсењата и приведувањата, тепањата по затвори, како дела на окупациската власт. Сепак тој порачува дека додека има Македонци оние кои ги прават овие злодена, нема мирно да спијат. -Осми ден од […]

ПОЧНА СПРОВЕДУВАЊЕТО НА ДВОЈАЗИЧНОСТА: Бујар Османи и Артан Груби денес ги координираа институциите за спроведување на двојазичноста

 • January 19, 2019
 • Коментари
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците. Како што информира Секретаријатот за европски прашања, Османи на средбата истакнал дека имплементацијата на Законот за јазици е комплексна и обемна операција, […]

НАЦРТОТ ЗА СЕВЕРНА СТИГНА ДО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ: Ратификацијата на договорот до петок

 • January 19, 2019
 • Коментари
Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се изгласа до петок, јави МИА од Атина. Доставениот нацрт законот од Министерството за надворешни работи на Грција […]

МАРИН ИСПРАТИ ДЕМАНТ: Не сум испраќал пораки на сопругата на Саше Ивановски – Политико

 • January 19, 2019
 • Коментари
Откако неколку медиуми објавија преписка меѓу градоначалникот на Аеродром и сопругата на Саше Политико, Златко Марин испрати демант на овие информации. -Наводните скриншотови од разговори помеѓу мене, Златко Марин и сопругата на Саше Политико се лажни. Ова е безобрзаен обид за рушење на мојот личен интегритет и репутација. Барам извинување и официјален демант од вашиот […]

ВО СТРУМИЦА СЕ ФРЛИЈА ДВА КРСТА: Верниците не успеаја да го најдат едниот, па свештеникот фрли уште еден

 • January 19, 2019
 • Коментари
Во осветените води на базенот „Аквариус“ во Струмица денеска верниците бараа два крста. Имено, откако по десетина минути верниците не успееја да го пронајдат фрлениот крст, свештеникот кој раководеше со церемонијата на фаќањето на крстот фрли уште еден со образложение дека поради студеното време „децата ќе настинат“. Вториот крст набргу беше пронајден, а нешто подоцна […]

МАКЕДОНИЈА ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: Македонското вино станува северно, спортистите ќе бидат од „NMK“ а за двојазичност ќе се лежи poбиja!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Во најновата емисија „Седмица“ на Алфа телевизија се зборува за најактуелните теми во македонската политика. -По уставните измени, Димитров ги подготвува писмата со кои на светот ќе му кажува дека земјата ја прекрсти во Северна. -Made in Macedonia заминува во историјата, македонското вино станува северно, во спортот МК станува NMK -Владата го погази секој можен […]

СДСМ ГО ИСКОРИСТИ ПРАЗНИКОТ ЗА ПАРТИСКА ПРЕСМЕТКА: По наредба на лице во цивил, полицијата го спречи Коце Трајановски да се качи на бината

 • January 19, 2019
 • Коментари
СДСМ го искорсити еден од најголемите христијански празници, Водици за партиска пресметка со политичките противници. Имено до нашата редакција пристигнаа информации дека на денешното чествување на празникот му било забрането на екс градоначалникот Коцет Трајановски да се качи на бината во Скопје поставена по повод празникот. Според нашите информации, СДСМ го злоупотреби и водици за […]