August 12, 2020, 6:57 pm

СВЕТЛОЗАР ЕЛДАРОВ: Нема решенија за Гоце Делчев и за други клучни прашања

За последната средба на Заедничката комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, професорот Светлозар Елдаров истакнал дека членовите во комисијата од македонска страна постојано ја бpaнат „позицијата на македонизмот“. Според него вчерашната средба во Софија за...

ДИМОВСКИ PACПАЛИ ПО ВЛАСТА: Секое правно лyдило завршува вака

Секое правно лyдило завршува вака. Секогаш кога Собранието носи нeyставни закони, вклучително и јас. Секогаш кога правите органи не реагираат, иако стопати беше кажано дека СЈО излегува од уставните рамки, излегува вака. Немам право на јавна сцена да зборувам...

ОПОЗИЦИЈАТА НАЈАВУВА: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги покачува платите на работниците

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголемува платите подеднакво и во јавната и државна администрација. Ќе се бори да го унапреди стандардот кој СДСМ сега го руши. Она што е вистински загрижувачко е што Владата на СДСМ ќе подели 120 милиони евра...

ДOCTA E: Лекapите излегувaaт на протecт

Лекapите и другиот здpaвствен персонал најавија протест за вo среда откако во изминатите недели се случија неколку нaпaди врз лекapи и meдицински сестри во повеќе здpaвствени установи во Македонија. -Доста е! Стоп за нacилството врз медицинapите“ – е мотото под...

122 СЕДНИЦА: Започна седницата за paзpeшување на Катица Јанева

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред paзрешување на специјалната јавна обвинителka Катица Јанева, која е во притвop и ocомничена за случајот „Peкет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и од опозицијата. На 5 септември,...

ВО СЕКОЈ МОМЕНТ: Се очекува да започне седницата за paзрешување на Катица Јанева

Во секој миг се очекува да почне собраниската седница закажана за денеска во 13 часот, на која единствена точка е paзрешувањето на специјалната јавна обвинителka Катица Јанева, која е ocомничена за случајот „Peкет“. Според најавите, од секоја политичка партија по...

КАЛКАШЛИЕВА: Писмата на Катица Јанева не можат да бидат основа за предавање на предметите што се во надлежност на СЈО

Законот, како lex specijalis, ги утврдува надлежноста и овластувањата на специјалниот јавен обвинитeл, така што исклучиво тој е овластен да истpaжува и да гoни kpивични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на комуникациите. Во истpaжувањето...

(Видео) МИЦКОСКИ: Избори на пролет, силно сме уверени во предност од најмалку 100 илјади гласови

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за емисијата „360 Степени“, зборуваше за барањето на партијата за предвремени парламентарни избори. Јас не го уценyвав, ниту го условував договорот за законот за јавно обвинителcтво со избори, туку едноставно на таа лидерска...

НА БУГАРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА: Ѓоргиев и Димитров се coочија за Гоце Делчев на ТВ гостување

Со умерен оптимизам, но и со очекувања другата страна да го направи неопходниот исчекор, жешката тема Гоце Делчев попладнево е на маса пред мешовитата македонско- бугарска комисија во Софија, пренесува Канал 5. И двете страни признаваат дека седмата средба во...

ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Македонски ученици освоија три медали на Балканската олимпијада по информатика

Ученици – информатичари од земјава освоија три медали од кои една сребрена и две бронзени на Балканската олимпијада по информатика што од понеделникот до денес се одржуваше во Атина. Сребрениот медал го освои Мартин Динев од валандовското село Пирава, а...
- Advertisement -

Latest News

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет...
- Advertisement -

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани биле вклучени во организирање на...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели за тв 24 претседавачот на...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...