Category: Македонија

ДИШЕШ ЛИ СЕГА СЛОБОДНА КАТЕРИНА: Дали познатата манекенка сеуште го поддржува Шилегов?

 • November 27, 2018
 • Коментари
Граѓаните од ден во ден се се погневни на неспособноста на Шилегов да се справи со најг орливиот проблем на граѓаните, енормното загадување на воздухот. Реакциите на граѓаните се уште по жес токи откако денеска додека во Собранието се расправаше за загадениот воздух, градоначалникот Петри Шилегов играше игра на својот мобилен телефон. Па така твитерџиите […]

ЈАНЧЕВ ОТВОРЕНО РАБОТИ ПРОТИВ МИЦКОСКИ И МАКЕДОНИЈА: Му помага на Заев да добие пратенички гласови за уставни измени!

 • November 27, 2018
 • Коментари
И градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев јавно призна дека сретнал со Заев минатата сабота во еден од струмичките хотел на негово барање. Имено на средбата како што тврди Јанчев се разговарало за процесот на уставни измени и поддршката на опозициските пратеници на процесот кој е спротивен на волјата на граѓаните. Тој на Заев му ветил […]

СВЕДОЦИТЕ НА СЈО ЗА СЛУЧАЈОТ „КОСМОС“ НА ШТЕТА НА ЦАНОВСКИ: требало да се изградат 3 подземни нивоа, но подоцна всушност биле изградени 2 нивоа, што потврдува дека објектот се градел спротивно на одобрениот проект и спротивно на законот

 • November 27, 2018
 • Коментари
Во Кривичниот суд денеска се одржа главна јавна расправа за предметот „Космос“, на која се испрашуваа сведоци – предложени од страна на СЈО. Петте сведока на СЈО потврдија дека протоколот за изградбата на „Космос“ бил изработен врз база на основниот проект, кој содржел нивелациони линии односно висински параметри. Геодетските точки ги мереле со инструмент, ГПС, […]

РЕАКЦИЈА НА ЗНМ: Здружението сериозно загрижено поради нетранспарентноста на Академијата за судии и јавни обвинители

 • November 27, 2018
 • Коментари
Здружението на новинарите на Македонија изрази сериозна загриженост што Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ нема да дозволи присуство на новинари на следната седницата на Управниот одбор, која треба да се одржи во среда кога се очекува да се избере новиот директор на Академијата. – Одлуката на Академијата да ја исклучи јавноста од […]

ЏАФЕРИ ЈА ЗАКАЖА СЕДНИЦАТА ЗА ОДЗЕМАЊЕ НА ИМУНИТЕТОТ НА ГРУЕВСКИ: Собраниската седница за одземање на имунитетот на Груевски закажана за денес во 17 часот

 • November 27, 2018
 • Коментари
Претседателот на Собранието Талат Џафери за попладне во 17 часот закажа пленарна седница на која пратенциите треба да се изјаснат за препораката на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања за одземање на имунитетот на Никола Груевски, на барање на судот поради одредување мерка притвор за предмети што ги води СЈО. Одлуката за одземање на имунитетот се […]

АПЕЛАЦИЈА ОДЛУЧУВА ЗА ПРИТ ВОРОТ НА ЈАНАКИЕСКИ И БОЖИНОВСКИ: Дали судот ќе ги уважи „фиктивните“ белешки на УБК или исказот од кабинетот на претседателот Иванов

 • November 27, 2018
 • Коментари
Апелациониот суд одлучува дали ќе ја укине мерката притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски откако вчера беа одржани јавни седници по нивните поднесени жалби. Во очекување на тоа дали Апелација ќе донесе одлука според официјалните информации од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов или според фингирана белешка, двајцата притворени вчера пред судот ги кажаа своите […]

ПАВЛЕ МУ ПИША НА ГРУЕВСКИ: Преку електронска пошта го извести експремиерот дека e почната постапка за одземање на неговиот пратенички имунитет

 • November 27, 2018
 • Коментари
Експремиерот Никола Груевски, кој доби азил Унгарија, преку е-пошта бил известен дека е почната постапка за одземање на неговиот пратенички имунитет. Претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски, рече дека пратеникот Груевски бил известен преку електронска пошта, преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата денеска на седница едногласно донесе одлука да се препорача […]

ЗАЕВ ПРИЗНА: Се сретнал со Јанчев и Тодоров, со цел нивно влијание врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставни измени!

 • November 27, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев во изјава за медиуми ги потврди информациите дека имал средба со Митко Јанчев и Никола Тодоров, со цел нивно влијание врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставни измени, но и со цел координирање на реформите, како што вели, на интерпарламентарното тело формирано меѓу пратениците од власта и одметнатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, […]

,,ИСТОРИСКА” ДЕБАТА НА ГРЧКА ТЕЛЕВИЗИЈА: Шовинистички изјави и навреди, скопјаните се бугаро-срби!

 • November 27, 2018
 • Коментари
Од страна на Македонското движење “Ние сме Македонија” е објавен видео прилог на кој се гледа како членови на т.н. Комисија за ревизија на учебниците полемизираат за историски факти, искривувајќи ги истите како ним им одговараат без ни малку суштина и вистина. Погледнете на телевизија од јужниот сосед како се дебатира околу учебниците на “Скопјаните […]

ЗАЕВ СЕ ПЛАШИ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА: Нема да се кандидира за претседател имало подобри кандидати од него

 • November 27, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев очекува да се зголемува бројот на пратеници кои ќе го поддржат процесот за уставни промени. Тој смета дека осумте пратеници сè уште имаат влијание врз нивните колеги од ВМРО-ДПМНЕ и комуницираат со нив, па низ разговор и аргументи ќе помагаат на процесот. „Ќе тежнеам кон тоа кон крајот на овој процес да […]