Category: Македонија

Ќе се кратат институции и управни одбори

 • October 25, 2018
 • Коментари
Институциите ќе се реорганизираат, при што е можно да се појави и потреба од укинување на некои институции, намалување на бројот на управни одбори, односно намалување на трошиоците за администрацијата. Ова денеска го изјави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, на конференцијата „Современите предизвици во јавната администрација и улогата на партнерство за постигнување […]

ИВАНОВ: На Македонците им се негира правото на самопределување, со Договорот од Преспа политичари и дипломати ревносно ќе ги цензурираат историските учебници!

 • October 25, 2018
 • Коментари
Пред еден милениум Самуиловата држава се соочувала со слични предизвици како и современата македонска држава – Република Македонија. Тие предизвици се негирање, непризнавање, обиди за блокада, изолација, погрешно именување. Од нас зависи дали ќе ја зачуваме академската слобода, или на идните генерации во наследство ќе им оставиме цензурирана и фалсификувана историја, порача претседателот на Република […]

КАТАСТРОФАЛНА РЕАЛИЗАЦИЈА НА КАПИТАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ: Реализираните капитални инвестиции се на алармантно ниско ниво, а тоа води до други опасности за економијата

 • October 25, 2018
 • Коментари
Реализираните капитални инвестиции се на алармантно ниско ниво, а тоа води до други опасности за економијата. Согласно објавените податоци на Министерството за финансии, реализацијата на државните инвестиции во Република Македонија целосно потфрли. Во изминатите девет месеци од 2018-та  година, реализацијата на капиталните инвестиции на државата изнесува  неверојатно ниски 27,43 отсто од буџетираните капитални инвестиции. Со тоа, капиталните […]

ОБЈАВЕНО ПРВОТО ИМЕ ОД МАКЕДОНИЈА КОЕ ДОБИВАЛО ПАРИ ОД ГРЧКОТО МНР: Добивал пари од сметките на тајните фондови на грчкото министерство за надворешни работи

 • October 25, 2018
 • Коментари
Писателот, водител и политички аналитичар Мустафа Нано е првото име кое се спомнува од албанските медиуми дека добивал пари од сметките на тајните фондови на грчкото министерство за надворешни работи, објави „Прото тема“, при тоа истакнувајќи дека се работи за сума од 30.000 евра. Извесниот 58-годишен Нано важи за влијателна личност со либерални ставови и […]

ШТО СЕ ПРОМЕНИ: Пратениците кои гласаа за промена Уставот, гласале „ПРОТИВ“ ставање на оваа точка за промена на Уставот на дневен ред!

 • October 25, 2018
 • Коментари
Само неколку денови пред да гласаат за „ЗА“ ставање на дневен ред на точката за промена на Уставот пратениците Емилија Александрова, Зекир Рамчиловиќ, Нола Исмајлоска и Елизабета Канческа Милеска на 15.10.2018 година гласале „ПРОТИВ“ ставање на оваа точка за промена на Уставот на дневен ред. Јавноста се прашува што ли се сменило во тие неколку […]

Нови кривични пријави за закани и загрозување на безбедност на пратениците

 • October 25, 2018
 • Коментари
Се зголемува бројот на кривичните пријави за лицата кои на социјалните мрежи им се закануваат на пратениците. Двесет и седум годишен Охриѓанец доби кривиична пријава затоа што на својот фејсбук профил објавил закани по живот за пратеникот Сашо Василевски кој е меѓу осумината пратеници од опозицијата кој гласаа за уставните измени. Од министерството за внатрешни […]

ИВО КОТЕСКИ: Осум пратеници не го издржаа притисокот кој е вршен над нив со месеци, па ја изневериле партијата и сопартијците

 • October 25, 2018
 • Коментари
Иво Котески Директор на центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ за „Правец“ вели дека Македонија се соочува со голем проблем во овој момент. Како вели, станува збор за големи промени и идентитетот кој Заев сака да го промени. -Постојат различни информации и предлози. Некои сакаат да помине време и да постои договор кој ќе и […]

ДЕЛ ОД СУДИИТЕ СЕ СРАМАТ ОД ОДЛУКИТЕ НА СВОИТЕ КОЛЕГИ: На судството му требаат вистински реформи

 • October 25, 2018
 • Коментари
Како судство мораме да се отвориме кон граѓаните. На судството му треба реформа. Свесни сме дека реформата подразбира и персонална реформа, свесни сме дека има луѓе кои не заслужиле да бидат судии. Меѓутоа свесни сме дека некое независно тело треба да преиспита за секој судија дали добро си ја работи работата или не. Мораме во […]

БЕЈЛИ НЕ БИЛ ВО СОБРАНИЕ ДА ГИ УБЕДУВА ПРАТЕНИЦИТЕ: Наводно гледал што се случува во амбасадата на телевизија

 • October 25, 2018
 • Коментари
Американскиот амбасадор Џес Бејли, реагирајќи на изјавите од руското МНР, изјави дека за време на гласањето за уставните измени не бил во македонскиот парламент. – Јас тој ден бев во мојата канцеларија, учествував на настан организиран вечерта од амбасадата. И како и повеќето граѓани на Македонија го следев гласањето на телевизија од мојата дневна соба, […]

ОБРАЌАЊЕ НА ИВАНОВ: Претседателот на Република Македонија ќе се обрати на свеченото отворање на Првата национална конференција за византологија и медиевистика

 • October 25, 2018
 • Коментари
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на свеченото отворање на Првата национална конференција за византологија и медиевистика, што ќе се одржи во Охрид. Националната конференција насловена како „Самуиловата држава – 1.000 години потоа (1018-2018)“ е во организација на Комитетот за византологија и медиевистика на Република Македонија. Првата национална конференција за византологија […]