Category: Македонија

АДВОКАТИТЕ НА МИЈАЛКОВ КОНТРА СЈО:Не се точни наводите на СЈО дека Мијалков има врска со наводни 11 милиони евра

 • November 24, 2018
 • Коментари
Не се точни наводите на СЈО дека Мијалков има врска со наводни 11 милиони евра, тврдат адвокатите Адвокатскиот тим на Сашо Мијалков за изречениот прит вор смета дека е политичко, а не правно решение. Одбраната на Мијалков потенцира дека никој од адвокатите не бил повикан да се произнесе за притворот побаран од СЈО. Аргументите во […]

ФИЛИПЧЕ НЕ ЗНАЕ ШТО ЗБОРУВА: На недобиеното покачување на платите на медицинските сестри им вети ново покачување

 • November 24, 2018
 • Коментари
Медицинските сестри се уште го чекаат ветеното покачување на платата. Министерот за за здравство Венко Филипче наместо да објасни зошто не им е исплатено, излезе со ново ветување. Вели дека уште повеќе ќе им ги покачи платите во 2019. Фокус на новиот буџет, од Министерството за здравство одлучија да биде инфраструктурата, како и набавката на […]

АКО БИЛЕ ДОБРИ АМАНДМАНИТЕ, ЌЕ ГЛАСАЛА: Одметнатата пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ најавува дека ќе гласа за промена на уставното име, ако амандманите биле „добри“

 • November 24, 2018
 • Коментари
Мојот глас за финалната фаза за уставните промени ќе зависи од дефинирењето на самите уставните амандмани, рече екс-претеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која со уште седуммина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија, беа клучниот дел при обезбедувањето 2/3 поддршка за потребата од уставни измени. „Дали ќе гласам зависи од севкупниот процес, како […]

ТАТО СИ ГО ВРАБОТИЛ СИНОТ КАЈ НЕГО ВО СУД: Синот на претседателот на кичевскиот суд распределен на работа кај татко му

 • November 24, 2018
 • Коментари
Шабан Алили, син на претседателот на Основниот суд во Кичево, судијата Баки Алили, е вработен во институцијата на чие чело е неговиот татко. Во судската администрација тој завршил како еден од околу 950-те рамковно вработени лица кои годинава од Секретаријатот за спроведување на рамковниот договор беа распоредени низ повеќе јавни институции каде требаше конечно да […]

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО АЕРОДРОМ: Братучедка на Дамјан Манчевски – нов директор во градинка во Аеродром!

 • November 24, 2018
 • Коментари
Златко Марин и СДСМ власта ја подразбираат за делење на криминални тендери и згрижување на своите најблиски во институциите. Најновата информација до која дојдовме укажува на непотизам и искористување на роднински врски при поставување на директорски позиции, објавија од ВМРО-ДПМНЕ на социјалните мрежи. Новопоставената директорка на градинката „Буба Мара“ во Аеродром, Елена Устамитова, е во […]

ЈАВНА СЕДНИЦА ВО ПОНЕДЕЛНИК: Јанакиески и Божиновски во понеделник на јавна седница ќе бараат укинување на приотврот!

 • November 24, 2018
 • Коментари
Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски во понеделник на јавна седница во Апелациониот суд ќе ги образложат жалбите за определената мерка притвор, која бараат да им биде укината. Поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, поранешниот генерален секретар на Владата, од пред 10 […]

ВМРО-ДПМНЕ од 28 ноември ќе почне антивладини протести

 • November 24, 2018
 • Коментари
ИК на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната редовна седница донесе одлука во наредниот период да организира протести со кои што ќе се застане на патот на антинародната и криминална власт која секојдневно ја зацрнува судбината на македонските граѓани. Првиот протест се планира за среда, 28.11.2018 година, на точно една година од најцрниот и најмонструозно конструиран процес во […]

ВМРО-ДПМНЕ со Јавен повик за кандидирање на членови на Комисии

 • November 24, 2018
 • Коментари
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во однос на кадровските прашања, донесе одлука за објавување Јавен Повик за кандидирање на членови на Комисии на ВМРО-ДПМНЕ, врз основа на член 31 став 1 алинеа 6 од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, и тоа за следните комисии: Комисија за правни работи, политички систем и антикорупција, Комисија за финансии и монетарни прашања, […]

ЗАЕВ СИТЕ КОНТРАВЕРЗНИ ЛИЧНОСТИ ГИ ЗЕМА ВО КАБИНЕТ: Го поканил контроверзниот Чедомир Јовановиќ да му биде советник

 • November 24, 2018
 • Коментари
Македонскиот премиер Зоран Заев му понудил на лидерот на Либералната демократска партија Чедомир Јовановиќ да биде советник во македонската Влада за регионални односи и европски интеграции, пишува српски Блиц. Добрите односи на Јовановиќ и Заев се интезивирале, како што дознава српски Блиц, за време на референдумската кампања во Македонија. После неуспехот на референдумот, Јовановиќ изјави […]

Обвинителството замрзна сметки во Монако со 11 милиони евра од фирма за дијализа

 • November 24, 2018
 • Коментари
Фирмата за дијализа која е под истрага за начинот на кој ја добила концесија за центрите низ државата била продадена за 11 милиони евра, а парите биле префрлени во Монако, открило обвинителството . Во рамките на постапката, надлежниот јавен обвинител во изминатиот период, дојде до сознанија дека правното лице – концесионер на центрите за дијализа […]