Category: Македонија

ИГОР ЈУГ: Јас го назначувам Кијану Ривс, адвокатот на ѓаволот

 • October 17, 2018
 • Коментари
Денешното судско рочиште за крвавиот четврток за прв пат во историјата на големите судски процеси го напушија 30 тина адвокати. Тие револтирани од начинот на водење на постапката ја напуштија судската сала заради што судечкиот судија Добрила Кацарска сите ги казни со по 1000 евра. Напнатоста на судењето почнала по отстранување на јавноста од судница […]

СУПЕР РАДИО СО ЛЕКЦИЈА ЗА ТЕЛМА И КИРОВСКИ: а сакавме да одгледуваме фикуси, ќе отворевме цвеќара

 • October 17, 2018
 • Коментари
Поттикнати од забраната во телевизија Телма која им ја наметна главниот и одговорен уредник, Атанас Кировски, на вработените новинари на кои им забрани своите политички ставови да ги искажуваат на социјалните мрежи, Супер Радио Охрид напиша известување во свој стил. Уредувачкиот тим им порачува на вработените дека можат кога сакаат, колку сакаат и каде сакаат […]

ВЛАСТА СЕ ПРЕСМЕТУВА СО НЕИСТОМИСЛЕНИЦИТЕ: Поднесен обвинителен предлог против Тони Михајловски за закани кон Бранко Тричковски на социјалните мрежи

 • October 17, 2018
 • Коментари
Од Основното јавно обвинителство во Скопје информираа дека е поднесен обвинителен предлог против едно лице за закани кон новинар упатени преку социјалната мрежа Фејсбук. Според неофицијални информации се работи за актерот Тони Михајловски, за упатени закани до новинарот Бранко Тричковски. Обвинетиот според обвинителниот предлог се товари за кривично дело – Загрозување на сигурноста од чл.144 […]

СОРОСОИДИТЕ ГО ПУШТИЈА ЗАЕВ НИЗ ВОДА: Пировска, Вангели, Дерала и Ордановски го продадоа кучата!

 • October 17, 2018
 • Коментари
Денешни наслови во ПЛУСИНФО од кои станува јасно дека Соросоидите го пуштиле Заев веке низ вода, пишува политичкиот дисидент Јордан Петровски, пренесува Експрес. Тој ги цитира Уранија Пировска од Хелсиншкиот Комитет, политологот Атанас Вангели, граѓанскиот активист Џабир Дерала и новинарот Сашо Ордановски по понудата за амнестија дадена од премиерот Заев во Собранието. -Пировска: Изјавата на […]

Владата ќе нѐ прислушкува од центарот на Скопје

 • October 17, 2018
 • Коментари
Новата владина Оперативно техничка агенција ќе следи комуникации од трети кат во центарот на Скопје. За 15 дена треба да завршат сите градежни работи во седиштето на новоформираната Оперативно техничка агенција (ОТА), која од ноември треба да почне да ги извршува наредбите за следење на комуникациите, пренесува „Магазин“. Мајсторите носеа материјали за изолација во зградата […]

ВЛАДАТА НЕ ГО САКА ВИЗ-ЕР: Тендерот за субвенции на авиолинии повторно поништен, дали Сугаревски го мести тендерот за ЕР- Албанија

 • October 17, 2018
 • Коментари
Министерството за транспорт и врски повторно го поништи јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании кој што беше објавен на 13 септември годинава. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска на прес-конференција во Владата, информираше дека до крајниот рок е доставена само понуда од Визер, но таа не одговара со условите и критериумите во […]

НОВА ПЕСНА НА БИЗИ: „Не ви се даваме“ 

 • October 17, 2018
 • Коментари
Ова е новата рап песна на познатата Македонска рап ѕвезда и голем родољуб Бизи. Истата е насловена „НЕ ВИ СЕ ДАВАМЕ“. . : [дел први] : . Овде мириса на паника. Балканот наликува на кланица. Битка е ко на Баница. Пишуваме на нова страница, додека сите се против нас во оваа парница. Ова е завера! […]

АДВОКАТИТЕ НА ОБВИНЕТИТЕ ЗА 27 АПРИЛ СО БАРАЊЕ ДО АДВОКАТСКАТА КОМОРА: Комората мора да се произнесе за скандалозната одлука и казните и да застане во заштита на адвокатите

 • October 17, 2018
 • Коментари
Адвокатите на обинетите за случувањата од 27 април, кои вчера од судијката Добрила Кацарска беа казнети со 1.000 евра, доставија известување до Адвокатката комора на Република Македонија во врска со случувањата. -Денеска, на ден 16.10.2018 година грубо беа прекршени правата на одбраната, а со тоа и на обвинетите, на начин што на бранителите не им […]

МИЦКОСКИ:Наскоро ќе го слушнете мојот забранет говор!

 • October 17, 2018
 • Коментари
Деновиве сите очекувања се свртени кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со надеж дека нејзините пратеници ќе покажат одговорност во парламентот и ќе дадат поддршка на уставните измени кои се обврска од Договорот од Преспа, пишува Дојче веле. Христијан Мицкоски во разговор за Дојче веле објаснува дека „во текот на денов“ ќе даде коментар/одговор на пораките од писмото. […]

ЗАБОРАВЕНИТЕ МАКЕДОНЦИ КОИ СЕ БОРЕЛЕ ПРОТИВ ФАШИЗМОТ: Македонци кои за време на Втората Светска војна биле дел од американската армија

 • October 17, 2018
 • Коментари
За време на Втората Светска војна над 16 милиони луѓе од Соединетите Американски Држави служат во американската војска, а истите се регрутирани во седум наврати во периодот од 16. октомври 1940 година до 31. декември 1943 година. За нас е интересно што помеѓу опфатените со овие регрутации има и голем број што се со потекло […]