Category: Македонија

АЛАЃОЗОВСКИ ДО ЗАЕВ И ДИМИТРОВ: Луѓе со синдром на поштена курва која расправа за цел или пола

 • August 12, 2018
 • Коментари
Доколку мислите дека на екс министерот за кутлура му пораснала кичма се лажете. Станува збор за скриншот од нашата архива, токму од Твитер пост на пораншениот министер Роберт Алаѓозовски кој ја обвинува поранешната влада за преговарање за промена на името. Тој пазарењето со македонското име, со одредници пред или потоа го нарекува ,,синдром на поштена […]

АЛБАНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО НАЈЗАИНТЕРЕСИРАНО ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО: Најмногу регистрирани гласачи од дијаспората од Швајцарија и Австрија

 • August 12, 2018
 • Коментари
Македонските иселеници во Швајцарија и Австрија до сега најзаинтересирани за гласање на претстојниот референдум. До вчера, како што соопшти Државната изборна комисија, во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство се доставени вкупно 251 пријава од граѓани за гласање, сите преку веб апликацијата на ДИК, dijaspora.se​c.mk. Најголем број пријави се поднесени за гласање во Берн […]

КАРЛ БИЛТ СО НОВО СЦЕНАРИО: Ако Србите и Албанците направат договор, ќе исчезнат Македонија и Албанија

 • August 11, 2018
 • Коментари
Се додека нема нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина, нерешеното косовско прашање ќе ги ограничи потенцијалите на двете страни и стабилноста во регионот, оценува бившиот шведски премиер Карл Билт и истакнува дека „затоа идејата за нова поделба на територија одново е акутелна“ – Дискретно, српските и албанските политички лидери ја истражуваат можноста да се […]

ПРОПАДНА НАЈАВЕНИОТ ПРОТЕСТ НА ОМД: Никој, освен полицијата не се појави на протестот најавен од ОМД пред грчкиот конзулат во Скопје

 • August 11, 2018
 • Коментари
„Дрво без корен нема, па така и државата без минато нема ниту иднина“, .„Не дозволувајте Грција да ја избрише нашата историја. Бидете дел од креирањето на нашата сопствена иднина“ – со вакви пораки Обединетата Македонска Дијаспора повиуваше на мирен протест пред канцеларијата за врски на Грција во Скопје, но на закажниот термин никој не се […]

ЌЕ СЕ РЕКЛАМИРААТ КАНАЛИЗАЦИИ И ВОДОВОДИ: Неверојатни 1.5 милиони денари за ПР агенција бара ЈП Водовод и канализаија

 • August 11, 2018
 • Коментари
ЈП„Водовод и канализација” – Скопје на оглас бара услуга од маркетинг агенција која за 1.537.000,00 денари без ДДВ ќе го подобрува имиџот на претпријатието во рок од една година. Според техничката спецификација во објавениот оглас на Бирото за јавни набавки, маркетинг-агенцијата ќе биде задолжена за осмислување и развој на комуникациска маркетинг и ПР-стратегија за подобрување […]

СЕ ЗАБРАНУВА КОРИСТЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКИТЕ ИМИЊА ВО ГРЦИЈА: Отсега Солун ќе мора да го нарекуваме Тесалоники, а Кукуш – Килкис

 • August 11, 2018
 • Коментари
Заев и Димитров се согласиле со експанзионистичката политика на Грчката држава и на таков договор се потпишале, вели Александар Николоски потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Според договорот кој го потпишаа Димитров и Заев со нивните колеги од Грција, Коѕијас и Ципрас, Македонија отсега нема да смее да ги користи Македонските имиња за градовите во Егејска Македонија, сегашна […]

ДЕТАЛИ ЗА ЗЕМЈОТРЕСОТ КОЈ ГО СТРЕСЕ И СКОПЈЕ: И македонската сеизмолошка мрежа го регистрираше силниот земјотрес во Тирана

 • August 11, 2018
 • Коментари
„Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево на 11.8.2018 година во 17 часот и 38 минути регистрирaше земјотрес со Рихтерова магнитуда од 5.0 чиј епицентар се наоѓа 115 км. југозападно од Скопје и се наоѓа во соседна […]

„ПРИЈАТЕЛСТВОТО“ ОД ДОГОВОРОТ НЕ ВАЖИ НА ХАЛКИДИКИ: Сопственик на хотел на Халкидики се пофали дека не прима гости со Македонски пасош!

 • August 11, 2018
 • Коментари
Сопственик на хотел на Халкидики и на својот Фејсбук профил се пофали дека не прима македонски туристи со македонски пасош. “Дојдоа да бараат соби со такви пасоши, ама им кажав дека со такви пасоши е забрането во мојот хотел …”, напишал Јоргос Цагаракис сопственик на хотел на Халкидики. „Да бевме ние како нив овој би […]

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО ВЛАДАТА: Ќе си лежи Горан Сугаревски – градел пат без тендер, проект и ревизија, доби кривична

 • August 11, 2018
 • Коментари
Кривична пријава е достсавена до ОЈО против министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Скопје и Гајур Кадриу директор на Македонија пат Скопје. Пријавата е доставена до Основното Јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција од страна на непознат подносител, пишува Нетпрес.мк Според објаснувањето во кривичната […]

ПРИЈАВИ ЗА НЕРЕГУЛАРНОСТИ ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК: Доставени вкупно 251 пријава од граѓани за гласање во странство

 • August 11, 2018
 • Коментари
Вкупно 251 пријава од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство се доставени заклучно со денеска до 12 часот, преку веб апликацијата до Државната изборна комисија. Од пријавите, 127 пријави се прифатени, а 124 се во обработка, информираат од ДИК. Најголем број пријави се поднесени за гласање во Берн и Виена […]