Category: Македонија

АНЃУШЕВ И ОСМАНИ МУ СЕ ПОФАИЛЈА НА РИКЕР: За 20 месеци го сменивме името, спроведовме двојазичност и потпишавме договор со Бугарија!

 • March 4, 2019
 • Коментари
Вицепремиерите за економски и за европски прашања, Кочо Анѓушев и Бујар Османи се сретнаа со Филип Рикер, идниот американски помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, кој во моментов ја извршува функцијата цивилен заменик и политички советник на командантот на Европската команда на воените сили на САД, а во период од 2008-2011 година ја […]

ИСПОЛНЕТА УШТЕ ЕДНА ТОЧКА ОД ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА: Секретаријатот за Рамковен ќе стане министерство МАКЕДОНИЈА

 • March 4, 2019
 • Коментари
Секретаријатот за Рамковен договор по 11 години постоење заминува во историјата. Владата на негово место ќе формира ново Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците. Со него најверојатно ќе раководи потпретседателот Хазби Лика, ако биде избран од власта, објави „Алфа“. Во Секретаријатот за Рамковен има околу 1.700 вработени, меѓу кои голем дел не одат […]

ГУГЛ ЗАПОЧНА СО ПРОМЕНАТА НА ИМИЊАТА НА ИНСТИТУЦИИТЕ: МРТ стана С-МРТ, а МНТ , С-МНТ!

 • March 4, 2019
 • Коментари
– Засега само на мапите од светскиот пребарувач број 1, Гугл, но овој потег го отвори прашањето што ќе биде со институциите кои во своето име ја имаат придавката „македонска/македонски“. На ова прашање нема јасен одговор уште од времето на потпишувањето на Преспанскиот договор, но во упатството што МНР го издаде за странските новинари, стои […]

(Видео)МВР САМА ПО СЕБЕ НЕ Е БEЗБEДНOCТA ВО ДРЖАВАТА: Спасовски апелираше граѓаните и институциите да превземат мерки за зајакнување на безбедноста!

 • March 4, 2019
 • Коментари
МВР не е бeзбeднocтa во државата сама по себе, МВР и бeзбeднocтa во државата сме сите ние. И граѓаните и другите институции треба да преземат мерки од сопствената надлежност ако сакаме да бидеме ефикасни.   Ова е пораката од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, што ја упати денеска по примопредавањето на донацијата од возила […]

ОРЦЕ КАМЧЕВ ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Укинат пpритвopoт за Камчев, Панделевски и Јосифовиќ

 • March 4, 2019
 • Коментари
Бизнисменот Јордан Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ, осомничени во истрага на СЈО „Империја“, денеска излегуваат од куќен пpитвop, по одлука на Врховниот cyд. Одлуката, како што неофицијално дознава „Фокус“ била донесена уште во петокот, а се очекува во текот на денот и официјално да биде потврдена од Врховниот суд. Ова значи дека Врховниот суд […]

БРИТАНЦИТЕ ПОТКЛЕКНАА: Грците го натераа Би-би-си да го смени написот за македонското малцинство

 • March 4, 2019
 • Коментари
Британскиот медиумски сервис Би-би-си изврши промени во репортажата за македонското малцинство во Грција, по незадоволството на грчката страна, пренесува грчки „Катимерини“. Би-би-си додаде пасус во написот со кој се објаснува грчката позиција. Во дополнувањето се наведува оти грчката влада официјално признава само едно малцинство – муслиманите во Тракија, односно дека историски ги сметаше македонските Словени […]

ПИРОВСКА СО НАВРЕДИ КОН ВЕРНИЦИТЕ И ВЕРСКИТЕ ЗАЕДНИЦИ: Господ секогаш и бил најголем непријател на жената

 • March 4, 2019
 • Коментари
Tаа додаде дека деновиве повторно јавноста се соочува со користење на верските заедници за спречување на промена на Законот за пpекинување на бременоста. Претседателката на „Хелсиншкиот комитет“ Уранија Пировска, на денешната собраниска Комисија за здравство го критикуваше претходниот Закон за спречување на бpеменоста, а рекламите за тоа што е абоpтусот, кои порано беа прикажувани на […]

ХАН МУ ЈА ВОЗВРАЌА УСЛУГАТА НА ЗАЕВ: Извештаите за проширувањето нема да бидат објавени во април

 • March 4, 2019
 • Коментари
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги потврди шпекулациите дека извештаите за земјите од Западниот Балкан нема да бидат објавени во април поради европските избори, јави дописничката на МИА од Брисел. Одговарајќи на новинарско прашање за време на прес конференција со Милорад Додик, Хан истакна дека целта е извештаите да бидат “темелно дискутирани“. –Во тој поглед […]

КАТАСТРОФАЛНО ЗАКОНСКО РЕШЕНИЕ: Законот за абортус ќе ја кастрира Македонската нација!

 • March 4, 2019
 • Коментари
Јавната расправа во Собранието денеска по втор пат ќе ја отвори пандорината кутија за или против абортусот. Експерти во областа укажуваат дека во постојниот Закон за прекин на бременоста донесен во 2013 година на предлог на Владата на ВМРО ДПМНЕ, на прво место е волјата и одлуката на жената да ја продолжи или да ја […]

ЗДИПЛОМАТИЈА: Рикер во Северна, Волксваген во Србија

 • March 4, 2019
 • Коментари
Арсим Зеколи иронично коментира, дека како што вели ,,Здипломатијата”, вродува со плод. Македонија го добир Филип Рикер на гости, а Србија инвестиција на Фолксваген. -Рикер во Северна. Волксваген во Србија Здипломатија. Рикер во Северна.Волксваген во Србија Здипломатија. — Arsim Zekolli (@ArsZek) March 4, 2019