Category: Македонија

ТУРЦИТЕ ГНЕВНИ НА ЗАЕВ: На Заев не може да му се верува, го потсетија на предходните негови изјави поврзани со тepopиcтичката организација ФЕТО

 • January 31, 2019
 • Коментари
Владата на Република Македонија го објави списокот на медиуми на кои им се доделени финансиски средства од Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018 година, пишува Anadolu Agency (AA). За добивање финансиска поддршка од Владата на Македонија се пријавиле 13 медиуми, од кои 11 добија владина поддршка. Меѓу 11-те медиуми […]

ГОЛЕМ БЕЗБЕДНОСЕН СКАНДАЛ НА ПОВИДОК: ДБКИ му дала безбедносен сертификат со степен „Државна Тајна“ на Сашо Ордановски!

 • January 31, 2019
 • Коментари
На повидок е огромен скандал по откривањето на информацијата дека новинарот Сашо Ордановски, еден од омилените новинари на СДСМ и апологет на власта, поседува безбедносен сертификат со степен Државна Тајна, издаден од Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации. Се уште е нејасно по која основа Ордановски го добил безбедносниот сертификат со највисок степен на тајност, […]

ГЕРМАНИЈА ДАДЕ СОГЛАСНОСТ ЗА ВЛЕЗОТ НА СЕВЕРНА ВО НАТО: Тие се заложуваат овој процес да заврши што е можно побрзо

 • January 31, 2019
 • Коментари
Германската Влада даде согласност за прием на Македонија во НАТО и ќе се заложи овој процес да заврши што е можно побрзо. Во соопштението на Владата во Берлин се нагласува дека влезот на земјава во НАТО ќе даде важен придонес за безбедноста во евроатлантскиот простор, а исто така ќе обезбеди и важен импулс за натамошна […]

ЗАЕВ СО ДЕТАЛИ ЗА БЕГСТВОТО НА ГРУЕВСКИ: Пред да замине за Унгарија, Груевски се сретнал со Вучиќ и разговарал со него!

 • January 31, 2019
 • Коментари
Македонскиот премиер Зоран Заев за Н1 од Сараево, тврди дека бившиот премиер на Македонија Никол Груевски пред бегството во Унгарија се состанал со претседателот на Србија Александар Вучиќа „Тој бил кај него. Тоа е јавно објавено и притоа не е објаснето за што разговарале. Тоа остана тајна. Груески побегна од Македонија преку Албанија, каде го […]

ВРАБОТЕНИ ВО МВР ИМААТ ПОГОЛЕМИ ИМОТИ ОД БИЗНИСМЕНИ: Министерот за внатрешни работи, Спасовски порача дека ветинг систем мора да се спроведе

 • January 31, 2019
 • Коментари
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска од собраниската говорница порача дека мора да се спроведе ветинг систем во полицијата. Се планира донесување на посебен закон за ветинг и формирање на комисии на три нивоа, а ќе се анализираат три аспекти на вработените – професионалното досие, имотната состојба и интегритетот. „Постојат сериозни индиции дека некои […]

ДИМОВСКИ ДО ШИЛЕГОВ: Ќе се појавиш ли трезен во јавност?

 • January 31, 2019
 • Коментари
Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Димовски ја искористи можноста на порталот Нова да му постави прашање на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов пред неговото утрешно интервју. Димовски го запраша Шилегов дали има намера да се фати за работа и трезен да се појави во јавноста. – 1.Дали неговите деца дишаат ист воздух како […]

ЗАХАРОВА: Русија ја призна Република Македонија под уставното име, промената на името се спроведе со силен надворешен притисок од Западот за остварување на сопствените геополитички интереси

 • January 31, 2019
 • Коментари
Спорното прашање за името на Македонија треба да се реши на начин прифатлив како за Скопје, така и за Атина, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. На брифинг за новинарите во Москва, таа повторно обвини за мешање на западните земји во решавањето на спорот, како што наведе, со единствена […]

СИТЕ НЕАМНЕСТИРАНИ СЕ ВИНОВНИ: Рускоска бара да се прогласат за виновни сите обвинети за упадот во Собрание

 • January 31, 2019
 • Коментари
Во завршниот збор за судењето за настаните на 27 април, обвинителката Вилма Рускоска бара судот да ги прогласи за виновни сите 16 обвинети за упадот во Собранието. –Обвинителството докажа дека на 27 април 2017 година беше извршен организиран напад во Собранието, рече Рускоска, додавајќи дека нападот не бил класично учество во толпа, туку организиран напад од […]

Свиркачот Лазаревски до Мијалков: Јас прв ве внесов во просторијата за прислушување

 • January 31, 2019
 • Коментари
Во напната атмосфера, со привремени надвикувања на адвокатот на Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски, и обвинителите од СЈО, во моментот се врши испрашувањето на сведокот Ѓорѓи Лазаревски, за нелегалното прислушување во УБК. Додека Шврговски вкрстено го испрашува Лазаревски, во неколку наврати реагираше обвинителката Ленче Ристовска, барајќи адвокатот да не му вика на сведокот, и да не […]

КАРАКАМИШЕВА: Се посигурно е дека агентурите нема да дозволат предвремени парламентарни избори!

 • January 31, 2019
 • Коментари
Професорката Тања Каракамишева очекува дека како што вели странсктие агенти нема да дозволат да се исполни барањето на опозицијата за предвремени парламентарни избори. -Бидејќи е се посигурно дека агентурите нема да дозволат одржување парламентарни заедно со претседателски избори ПОДГОТВЕТЕ СЕ за уште посилен бојкот од оној на реф.И нека не ве плашат со Таљат.Не заборавајте […]