Category: Македонија

ПУЦКО „ЦАЛЕНЗИ“ 29 ТЕНДЕРИ: Градоначалникот на ДУИ од Пласница лапнал 29 тендери со „Пуцко Петрол“

 • July 18, 2018
 • Коментари
Нафтената компанија „Пуцко Петрол“, во сопственост на градоначалникот на Пласница од ДУИ, Исмаил Јаовски, ги добила навредните општински тендери во 2017 година. Од 29 договори кои ги склучила со општините минатата година, „Пуцко Петрол“ заработила 3 милиони евра, покажува истражувањето на Центарот за граѓански комуникации. Оваа фирма добила 3,7 проценти од општинските тендери. Намногу договори […]

ПУЦКО СИ ГИ ,,ЛАПНАЛ“ НАЈВРЕДНИТЕ ТЕНДЕРИ:Заработил 3 милиони евра

 • July 18, 2018
 • Коментари
Нафтената компанија „Пуцко Петрол“, во сопственост на градоначалникот на Пласница од ДУИ, Исмаил Јаовски, ги добила навредните општински тендери во 2017 година. Од 29 договори кои ги склучила со општините минатата година, „Пуцко Петрол“ заработила 3 милиони евра, покажува истражувањето на Центарот за граѓански комуникации. Оваа фирма добила 3,7 проценти од општинските тендери. Намногу договори […]

АЛИ АХМЕТИ ЌЕ ПРАВИ ФИЛМОВИ: Во ресторан на улица „Македонија“ ќе прави прием за „поканата“ во НАТО!

 • July 18, 2018
 • Коментари
Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, ќе организира прием за поканата за членство на Македонија во НАТО, која Македонија ќе ја добие ако го смени името. Приемот ќе се оддржи во ресторан на улица Македонија. Владата организираше манифестации за прослава на поканата за НАТО низ 15 градови во земјата, кои минаа со слаба […]

ЛИДЕРСКАТА ЌЕ БИДЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ: На средбата ќе присуствуваат сите лидери со повеќе од еден пратеник во Собранието

 • July 18, 2018
 • Коментари
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со опозицијата околу подготовките на референдумот за Договорот со Грција што треба да се […]

ТЕРОРИСТИТЕ ПРЕФРЛЕНИ ВО ИДРИЗОВО: Осудените терористи од Диво Насеље, префрлени во затворот Идризово по 38 месеци притвор!

 • July 17, 2018
 • Коментари
Осудените од „Кумановската група “ префрлени во Идризово, објави порталот на албански јазик од земјава „Па Цензуре“ наведувајќи дека истите биле префрлени под строги безбедносни мерки Под строги безбедносни услови, вчера по 38 месеци притвор во истражниот затвор „Шутка“, петмина од осудените од „Кумановската група“ се префрлени во затворот Идризово. Според порталот „Па цензуре“ , […]

Тајни девојки, секс, неверства: Поранешни работници на брод докажуваат што навистина се случува на море

 • July 17, 2018
 • Коментари
Додека поединци им завидуваат на оние кои можат да си приуштат крстарење на луксузни крузери, јавноста секогаш се шокира кога произлегуваат извештаи или снимки од диви забави или оргии од овие патувања. И додека тие сведочат за арогантното однесување на гостите, зад сончевите палуби и ресторани се одвива скандалозаен живот на работниците на бродот. Иако […]

ВОДНО БЕЗМИСЛОСНО СЕ УНИШТУВА: Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

 • July 17, 2018
 • Коментари
Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ останува на ставот дека е против какви било градежни активности во „Парк шумата Водно“ и по вчерашната средба со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, директорот на Македонски енергетски ресурси Бајрам Реџепи и претставници на Кабинетот на градоначалникот на Скопје и на ЈКП „паркови и зеленило“ Скопје. Од иницијативата денеска […]

ЗА ПАРИ, СТОЈАНЧЕ ГО ПРОДАДЕ СОПСТВЕНОТО „ДОСТОИНСТВО“: Поради малата плата од 50.000 денари во М-Нав, Стојанче доби нова функција

 • July 17, 2018
 • Коментари
Откако брачната канцеларија во МВР ја промени со позиција во Македонска Навигација, Ангелов доби нова функција на која ќе добива повисока плата од 50.000 денари   Стојанче Ангелов, поранешниот полициски генерал и лидер на партијата „Достоинство“, ќе биде национален координатор во Владата. Од Владата соопштија дека Ангелов на денешната владина седница е именуван за национален […]

ДИКТАТУРАТА Е ВОСПОСТАВЕНА: Власта го изгласа изборниот законик, сами ќе си бираат ДИК, сами ќе организираат избори и сами ќе си бројат!

 • July 17, 2018
 • Коментари
Со 62 гласa  – за, без ниту еден против и без воздржани, Собранието на Република Македонија го донесе предлогот законот за измени и дополнувања во изборниот законик. Со него се предвидува гласањето за претседател, потпретседател и членови на ДИК да се бираат со просто (61 пратеник), наместо како досега со дво-третинско (81 пратеник) мнозинство.

ОБЈАВЕТЕ ГИ ИМИЊАТА НА ТИЕ ШТО ЗЕМАЛЕ ПАРИ: „Комитите“ бараат јавно да се обелоденат имињата на оние кои наводно земале пари за протести!

 • July 17, 2018
 • Коментари
Навивачката група „Комити“ побара МВР јавно да каже кој земал пари за да оди на протести, јави Сител. Од „Комити“ за телевизијата велат дека до овој момент ниту еден денар од никаков донатор не стигнал кај нив. Според нив, станува збор за политички притисок од власта врз навивачите, нешто на што навивачката група Комити веќе […]