Category: Македонија

(Видео)СЕКОЈ ШТО Е ПОД ИСТРАГА НЕМА ДА БИДЕ ДЕЛ ОД ВЛАДАТА: Зоран Заев ветуваше дека ќе брка министри ако се под истрага, сега ретерира!

 • October 12, 2018
 • Коментари
Твитерџиите го потсетија Заев на уште едно негово неостварено ветување. Имено кратко видео од говорот на Заев почна да кружи по социјалните мрежи од изјавата пред тој да ја формира владата со ДУИ.   Во видеото тој ветува дека секој кој што е осомничен или е под истрага има обвинителен акт нема да биде дел […]

НЕМАМ МАНДАТ ДА ПОДДРЖАМ ПРОМЕНА НА УСТАВ: Стевананџија порача дека ниту тој, ниту кој било од 120 пратеници немаат право да го менуваат името

 • October 12, 2018
 • Коментари
Јас како Димитар Стевананџија пратеник од Прилеп немам мандат да поддржам промена на Устав бидејќи ниту еднаш во мојота програма ниту во 2014, ниту во 2016 кога сум го црпел легитимитетот од моите бирачи не сум им кажал дека ќе гласам за промената на името на Република Македонија, изјави пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Димитар […]

ЗАЕВ ПРИЗНА ДЕКА НЕМА 2/3 МНОЗИНСТВО: Пратениците не попуштија под притисокот – Заев ги моли повторно да размислат!

 • October 12, 2018
 • Коментари
Никој не го чепка името Македонија. Дајте да појасниме дали имаме територијални претензии, што ќе правиме, Солун ќе го освојуваме? Знам дека никој нема територијални аспирации, рече премиерот Зоран Заев на денешната расправа за уставните амандамни и уште еднаш ги повика пратениците да размислат до одлуката за гласање. „Разговарав со сите пратеници и знам дека […]

СЕ РАСПАЃА ВЛАДИНОТО МНОЗИНСТВО: Власта со закана до Ферид Мухиќ да го отстапи пратеничкото место ако не планира да гласа за уставни измени

 • October 12, 2018
 • Коментари
Во најавата на емисијата 360 степени на Алсат М, министерот Димитров беше запрашан дали власта успеала да го врати Мухиќ во таборот кој ќе гласа за уставните промени, на што Димитров одговара дека тој што не верува во Преспанскиот договор треба да се повлече од пратеничката функција со што потврди дека на власта не и […]

(Видео)ДИМКОВ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ: Ова е најтажен и најсрамен момент во историјата на Република Македонија!

 • October 12, 2018
 • Коментари
“Според мене, ова е најтажен и најсрамен момент во историјата на Република Македонија со цел да си го промениш името на државата   Името е спомнато во најстариот документ во историјата, Библијата. Името Македонија е историска придобивка на сите. Самиот обид за вакво нешто е голем срам за оваа генерација Македонци. Вие подолжувате на сила […]

ИЛИЈА ДИМОВСКИ СО РЕПЛИКА ДО ЗАЕВ: Дали Заев ќе го има на политичката сцена повеќе, не е важно!

 • October 12, 2018
 • Коментари
Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, во својата реплика до Зоран Заев за време на уставната комисија во собранието истакна дека Договорот од Преспа го брише единствениот член во Уставот каде што зборот Македонија не го вклучува зборот Република. Се брише грижата за иселениците од Македонија забележа пратеникот. Грижата за малцинствата не значи територијални […]

БОРЦИТЕ НА ОНА БИЛЕ ОБУЧУВАНИ ОД АМЕРИКАНСКИ И БРИТАНСКИ ИНСТРУКТОРИ: Кога ќе бил фатен терорист на територија на Македонија, Американската команда го ослободувала!

 • October 12, 2018
 • Коментари
Командантот на КФОР, германскиот генерал Клаус Рајнхарт рече дека кога КФОР ќе уапсел некој УЧК-а што се борел во Македонија, наредниот ден Американците му наредувале да ги ослободи. Во Холандија со леснотија го прифатија моето одбивање да сведочам за настаните во Македонија, бидејќи доколку им ги дадев документите, тие ќе ја ставеа мојата земја во […]

АПСУРДЕН ПРЕДЛОГ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ: Македонија да го гарантира територијалниот интегритет на Грција и другите соседни држави!

 • October 12, 2018
 • Коментари
Македонија ќе го гарантира територијалниот интегритет за себе но и за соседните држави…така барем владата предлага во документот за измена на Уставот. Со измената на членот 3 кој владата го „стокми“ по договореното во Нивици, ќе се прецизира поцврста гаранција за трајноста на границите. -Со новиот уставен амандман кој се предлага ќе се декларира почитување […]

МАКЕДОНИЈА ВО НАТО ПОД УСТАВНОТО ИМЕ: Горниот Дом на Британскиот Парламент бара Македонија да влезе во НАТО без разлика на решението околу името

 • October 12, 2018
 • Коментари
“Владата треба да поддржи мерки со цел да го помогне зачленувањето на Македонија во НАТО, со или без решение на спорот со името.” се вели во извештајот на Горниот Дом на Британскиот Парламент. Извештајот кој носи наслов “Обединетото Кралство и иднината на Западниот Балкан” е поднесен од канцеалријата за надворешни работи на Горниот Дом. Предаден […]

ГОРАН МИСОВСКИ НЕ МОЖЕЛ ДА ПОВЕРУВА: Не сакам да верувам дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за уставни измени

 • October 12, 2018
 • Коментари
Потпретседателот на Собранието Горан Мисовски денеска ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на пленарната седица во понеделник да ги поддржат уставните измени и заеднички да ја обезбедат европската иднина на граѓаните. – Убеден сум и не сакам да верувам дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за уставни измени во понеделник, рече Мисовски, повикувајќи ги колегите […]