Category: Македонија

ЗАЕВ НАЈАВИ ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА УТРЕВЕЧЕР: Надминување на разликите со опозицијата околу подготовките за референдумот

 • July 17, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев од денешната прес конферецијата со еврокомесарот Јоханес Хан најави дека денеска почнуваат консултациите за свикување нова лидерска средба за надминување на разликите со опозицијата околу подготовките за референдумот, што ќе следи во Република Македонија. – Сите треба да останеме посветени на овој момент, да помогнеме на овој процес, како што укажа еврокомесарот, […]

РЕАГИРАШЕ РУСКАТА АМБАСАДА ВО ЗЕМЈАВА: Паушалните изјави на Заев се на штета на Македонија која шири русофобија за постигнување на сопствена цел!

 • July 16, 2018
 • Коментари
Паушалните обвинувања на Зоран Заев за наводно „финансирање на демонстранти од руски бизнисмени“ ја згрозија Македонската јавност, која се погласно прашува за тоа кој всушност ги финансираше демонстрациите, насилствата, палењето и тепањето на полиција пред две години, и кој сеуште ја финансира владејачката партија. На социјалните мрежи врие по изјавата на Заев за американски „Базфид“, […]

(Видео)ПО ЗАЕВ, И ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СИ ДОБИ „СЛЕДОВАЊЕ“: Исвиркан градоначалникот на Прилеп, а толку сакаше да се покаже на сцена

 • July 16, 2018
 • Коментари
Синоќешното обраќање на градоначалникот Илија Јованоски на последната вечер од 16-то издание на “Пивофест” беше проследено со свирежи, негодувања и извикувања “Уааа”. Веројатно на прилепчани и на пристутните гости на фестивалот не им се допадна идејата за мешање на политиката во фестивалот, преку вметнувањето на прослава за условните препораки за НАТО и ЕУ во програмата […]

(Видео)КОМИТИТЕ БАРААТ ПРАВДА, ИЛИ ЌЕ СЕ РАДИКАЛИЗИРААТ: Се обрати и таткото на Никола Саздовски, побара мирни и достоинствени протести!

 • July 16, 2018
 • Коментари
Заврши протестниот марш на „Комити“ во чест на прерано згаснатиот живот на нивниот соборец Никола Саздовски, кој беше брутално претепан додека чекал автобус во населбата Автокоманда   „Комитите“ бараа правда за Саздо, потсетувајќи дека секој човечки живот, сечие дете, па и она на полицијата која со кордони се обидуваше да ги блокира се под опасност […]

ВО ЖИВО ОД ПРОТЕСТОТ НА КОМИТИ: „Комитите“ бараат правда за Никола Саздовски!

 • July 16, 2018
 • Коментари
Откако премиерот Зоран Заев ги обвини Комитите дека добивале илјадници евра за организирање наводни ,,насилни’’ протести, навивачката група ,,Комити’’ денес уште еднаш покажа дека нема намера да се предаде во борбата за правдата и Македонија.   Денеска „Комитие“ се собраа на плоштадот во Автокоманда, населбата во која беше убиен младиот Никола Саздовски член на Комити, […]

„ПАРЕ БУШЕ, ГДЕ БУРГИЈА НЕЧЕ“: Геровски и Родиќ за „Слободен Печат“ добија неверојатни 35 милиони денари од Владата!

 • July 16, 2018
 • Коментари
Слободен печат доби неверојатни 600-тини илјади евра, државни пари кои се доделуваат како помош за поддршка на малите и средни претпријатија. Очигледно Заев и СДСМ се задоволни од она што главниот уредник Бранко Геровски го одработи за нив во изминатиот период и решија да го наградат со вртоглава сума на пари, кои на крајот од […]

„КОМИТИТЕ“ БИЛЕ ПЛАТЕНИЦИ: Зоран Заев ги нарече навивачите од групата „Комити“ – платеници!

 • July 16, 2018
 • Коментари
Членовите на навивачката група „Комити“ кои беа приведени во јуни за време на протестите против договорот со Грција за промена на името пред Собранието, во полициска станица рекле дека руски бизнисмени давале пари и затоа тие излегле на улица. „Тие млади момчиња од ‘Комити’ кога нападнаа полицајци беа повикани во полиција на исказ, па споменуваа […]

ПОЛИЦИЈАТА ИМА СОЗНАНИЈА ЗА ТРЕТИОТ НАПАЃАЧ: Спасовски открива дека МВР веќе има сознанија за третиот напаѓач, наскоро ќе следи апсење!

 • July 16, 2018
 • Коментари
Не мислам да водам истрага преку медиуми, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на новинарско прашање дали МВР има сознание и ќе покрене истрага во врска со изјавата на премиерот Заев дека проруски бизнисмени од Грција плаќале за насилство во пресрет на референдумот. – Што било да имаме и какви било информации да имаме […]

НЕЗАВИСНИОТ СИНДИКАТ НА ПОЛИЦИЈАТА БАРА ИТНА ПРОМЕНА НА НОВОТО РАБОТНО ВРЕМЕ: Враќање на 12-часовните смени за униформираната полиција на СВР-Скопје

 • July 16, 2018
 • Коментари
Независниот синдикат на полицијата (НСП) бара итна промена на воведното ново седумчасовно работно време за работниците на униформираната полиција во полициските станици на територија на СВР-Скопје. Според нив, ваквиот начин на работа е крајно непродуктивен, незаконски и штетен како за вработените така и за граѓаните и бараат да се вратат старите смени од 12 часа. […]

НАТОФЕСТОТ ЧИНЕЛ ОКОЛУ 200.000 ЕВРА: Владата на Р.Македонија пресмета 179.500 евра за прославата!

 • July 16, 2018
 • Коментари
Организацијата на прославата за поканата од НАТО и датумот за преговори со ЕУ, обезбедувањето на соодветна техника, озвучување, осветлување, бини, редари, технички персонал, сценска опрема, ангажман на 40-тина изведувачи коишто настапија во 15 градови ширум Македонија, транспорт на опрема и технички персонал, промоција на настаните, графички и визуелни решенија и активности за промоција, а сѐ […]