Category: Македонија

ЈАКИМОВСКИ НА РАСПИТ ВО КРИВИЧЕН: Од утринава лидерот на ГРОМ на распит пред истражен судија

 • August 8, 2018
 • Коментари
Екс-градоначалникот на општина Карпош и лидер на политичката партија ГРОМ, од утринава е на распит пред истражен судија во Кривичниот суд во Скопје, откако вчера беше лишен од слобода во 23.30 часот   – Стевчо Јакимовски синоќа околу 23 и 30 минути е лишен од слобода. Согласно Законот за кривична постапка течат роковите и во […]

ПОМАЛИ ЗАСТОИ НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ: На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за излез од државата

 • August 8, 2018
 • Коментари
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини. На граничните премини Богородица и Табановце има зголемена фреквенција на возила и за излез од државата се чека од 15 до 30 минути, информира АМСМ. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за […]

СУДСТВОТО ОТВОРЕНО КАКО ПУПКА: Подготвени документите за ослободување на терористите од „Диво Насеље“

 • August 8, 2018
 • Коментари
Адвокатот на одбраната во случајот “Диво Насеље”, Артене Адеми Исеини во нејзината изјава за Порталб, вели дека досега изведените докази од страна на судот, или предложени од страна на обвинителството не докажуваат ни приближно дека се работи за “Тероризам” а помалку за “терористичка организација”   “Напротив, очевидци категорично тврдат дека полицијата пукала без предупредување, полицијата […]

НИКОГАШ ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Одбележана 17-годишнината од загинувањето на прилепските бранители на Карпалак!

 • August 8, 2018
 • Коментари
Со панихида што ја отслужија свештеници од тетовското архиерејско намесништво на МПЦ – Охридска архиепископија, како и со полагање на венци и букети цвеќе на спомен плочата посветена на 10-те загинати припадници на АРМ од Прилеп, денеска во месноста Карпалак, на автопатот Тетово Скопје, беше одбележана 17-годишнината од нивното загинување. Државни, воени и други почести […]

МВР ГО ТРЕСЕ УШТЕ ЕДЕН РЕЗИЛ: Вчерашната „акција за апсење на терористи“ била лажњак – полицијата само транспортирала веќе уапсени терористи!

 • August 8, 2018
 • Коментари
Истиот ден кога Оливер Спасовски во соопштение до јавноста истакна дека ќе бара повлекување на Лазо Велковски директор на БЈБ поради скандалот со службеното возило кое беше користено за лични цели, уште еден нов скандал е на повидок во министерството. Имено во текот на вчерашниот ден македонските медиуми ги информираа граѓаните дека според МВР во […]

ВЕЛКОСКИ СОПСТВЕНИОТ СКАНДАЛ СО ЗЛОУПОТРЕБА НА СЛУЖБЕНОТО ВОЗИЛО НА МВР САКА ДА ГО ЗАСЕНИ СО АПСЕЊЕ НА ЈАКИМОВСКИ:Упадот во домот на Јакимовски го води Лазо Велковски

 • August 7, 2018
 • Коментари
Формално правно, затоа што сеуште не е разрешен од Владата и покрај тоа што министерот Спасовски изјави дека ќе побара негово разрешување, тој е одговорен за униформираната полиција која попладнево изврши упад во домот на Јакимовски како асистенција на финансиската полиција. Во врска со случајот со користењето на службеното возило „Ренџ Ровер Дискавери Спорт“ со […]

ЗАЕВ НА ЛЕКЦИЈА КАЈ БРАНКО:Средба на двајцата гробари на Македонија

 • August 7, 2018
 • Коментари
Сигурно се прашувате какви ли совети екс премиерот од редовите на СДСМ, Бранко Црвенковски му дели на актуелниот Зоран Заев, но имајќи го предвид минатото искуство на граѓаните со Црвенковски од ова не може да излезе ништо добро. Очигледно Заев е добар ученик па крадењето на државни пари како на Црвенковски и на него му […]

ОСТАНУВАМЕ НА СТАВОТ ЗА БОЈКОТ, МАКАР И УМРЕЛ: Јакимовски и ГРОМ остануваат на ставот за бојкот и покрај притисокот!

 • August 7, 2018
 • Коментари
ИНФОМАКС:Ќе останете ли на ставот за бојкот? Бојкот не е дали јас терам инат или не. Се работи за националниот интерес на нас македонците. Невозможно е Грција да има три имиња Хелада, Greece и Hellenic Republic, а на Република Македонија да и се наметнува да го промени името за внатрешна употреба. Моето мислење беше и […]

ВЛАСТА ВЕЧЕРВА САКА ДА ГО АПСИ СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Ги одбил понудите за напуштање на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и приклучување на Заев.

 • August 7, 2018
 • Коментари
Откако попладнево МВР без најава влегла во неговата куќа во скопската населба Жданец се очекува тој да биде приведен под сомнение за злоупотреба на службена должност додека беше градоначалник. Според извори блиски до него Јакимовски не се крие но досега не добил никаква покана за разговор со ниту една инсититуција а претресот на неговата куќа […]

СДСМОВСКИТЕ МЕДИУМИ СО ГОДИНИ ЈА МАНИПУЛИРААТ ЈАВНОСТА: Груб обид за спинување на големите скандали на Венко Филипче, кадар на Шекеринска, а назначен за министер во здравството во корелација со веледрогеријата „Д-р Пановски“,

 • August 7, 2018
 • Коментари
Човекот кој набавувал дефибрилатори во времето на Тодоров му е кум на Васко Наумовски, а не на Мартин Протоѓер, дознава „Република“. Во текстот „Неофицијално: Филипче ја преземал идејата за тендерот од Тодоров“, објавен на Нова ТВ, пишува дека човекот кој наводно добивал тендери во здравството во времето кога министер за здравство беше Никола Тодоров е кумот […]