Category: Македонија

ДИМИТРИЕВ: Сегашната Влада е политичка, а не техничка

 • June 3, 2016
 • Коментари
Оваа Влада е политичка, не е Влада за спроведување на изборите бидејќи нема датум за нивно одржување и ние сме концентрирани на реализација на програмата, изјави премиерот Емил Димитриев по денешната посета на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој. – Не знам зошто повеќе се користи терминот техничка влада. Законот е многу јасен […]

ПРЕМИЕРОТ ДИМИТРИЕВ ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ВО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО И РУРАЛНИОТ РАЗВОЈ

 • June 3, 2016
 • Коментари
Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев,  денеска оствари работна посета на Агенцијата за финансиска  поддршка во земјоделството и руралниот развој и оствари средба со менаџментот на Агенцијата, на која се разговарало за тековните активности и идни планови на Агенцијата. Премиерот Димитриев истакна дека се разговарало и за субвенциите, по што е констатирано дека по […]

СЈО ПОТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ ЛАЖЕЛ: Заев не ги предал сите незаконски прислушувани материјали на СЈО

 • June 3, 2016
 • Коментари
Каде се 500 000 приватни незаконски прислушувани разговори за кои Заев тврдеше дека ги предал на СЈО? Во целата ситуација зачудувачки е индиферентниот однос на СЈО кон ова прашање иако се знае дека токму основната функција на ова обвинителство е да работи на расчистување на скандалот со незаконското следење на комуникациите. После денешната прес конференција […]

СЈО НЕ ГИ ПОЧИТУВА ИНСТИТУЦИИТЕ, А ЗЕМА ПАРИ ОД ДРЖАВАТА: СЈО призна дека ја игнорирало одлуката и не изготвило решенија за престанок на постапките

 • June 3, 2016
 • Коментари
Специјалното јавно обвинителство продолжило да постапува по предметите непочитувајќи ја одлуката за аболиција на шефот на државата Ѓорге Иванов, призна денеска на на прес-конференција обвинителката Ленче Ристовска. Обвинителката Ленче Ристовска призна дека СЈО немало никаков застој по предметите откако претседателот Иванов донесе одлука за аболиција. СЈО ја игнорирало одлуката и не изготвило решенија за престанок […]

СКАНДАЛ-,,НЕЗАВИСНИТЕ“ ЕКСПЕРТИ НА СДСМ ДЕБЕЛО ГИ ПЛАЌА КАТИЦА:Тортевски и Шкариќ на платниот список на СЈО

 • June 3, 2016
 • Коментари
Портпаролот на Специјалното јавно обвинителство Ленче Ристовска делумно призна дека двајцата наводни експерти кои во јавноста преку медиумите ги бранеа ставовите на опозицијата и СЈО, Светомир Шкариќ и адвокатот Александар Тортевски, се платени токму од Катица Јанева. Ристовска не потврди со сигурност кои се лица се наоѓаат на платниот список на СЈО ветувајќи им на […]

СОБРАНИЕ:Денеска ќе се одржи првата седница на комисијата за импичмент на Иванов

 • June 2, 2016
 • Коментари
Во Собранието на Република Македонија за денеска во 11 часот е закажана првата седница на Комисијата за оценување на основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов. Комисијата има 11 члена од кои шестмина пратеници се на ВМРО-ДПМНЕ. Оваа ад-хок комисија е основана на иницијатива на СДСМ. На собраниска седница […]

ИВАНОВ : Сопругот на Шекеринска и обвинителите од СЈО не побарале поништување , ако сакате повлекување на аболицијата поднесете барање

 • June 2, 2016
 • Коментари
Претседателот Иванов ги повика сите лица за кои се уште важи аболицијата да поднесат официјално барање за нејзино поништување. Со поништување на аболицијата за политичарите, Заев остана единствен аболициран политичар. Сопругот на Радмила Шекеринска, Божидар Јанковски и трите обвинители од СЈО се уште не побарале поништување. „Очекувам сите тие кои не се политичари а се […]

МЕГА ДОСИЕ :Како КАНВАС ја урива Македонија, а ние молчиме

 Зошто и се случува оваа политичка криза на Република Македонија. Кои се причините, кои се учесниците, методите и парите кои се инвестираат за таа да се случи и одржува, и кои се последиците од неа ако кризата заврши според планот на менаџерите. Дали Македонија уште од осамостојувањето е кодирана и планирана како колатерална штета на […]

ШАРЕНИТЕ ОЧАЈНИ И РАЗОЧАРАНИ ШТО НИКОЈ НЕ ГИ ДРУЖИ: Почнаа да работат против себе!

 • June 2, 2016
 • Коментари
Безобразно и безобѕирно центарот на Скопје повеќе од два месеца е парализиран по 18 часот до 21 часот, а некогаш и до подоцна. Како да не им е доста, марионетите и платениците на СДСМ и на СОРОС во следните неколку дена планираат целосен хаос на скопскиот сообраќај и парализирање на клучните крстосници во Центар. Веќе […]

АМЕРИКАНЦИТЕ ЌЕ ВРШЕЛЕ ПОГОЛЕМ ПРИТИСОК: Хојт Ји, пратеникот на Нуланд се заканува со поголеми притисоци!

 • June 2, 2016
 • Коментари
САД и ЕУ ќе продолжат со поддршката за надминување на кризата во Македонија, вели заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Хојт Ји во интервју за Гласот на Америка. – Веруваме дека инволвираните страни во кризата во Македонија можат да најдат начин да излезат од неа. На одлуката да не се одржат […]