Category: Македонија

ЗАЕВ ГО ВРАБОТИ ЦЕЛО УЧК: Само командант Хоџа остана извисен!

 • October 6, 2018
 • Коментари
Сите припадници на УЧК најдоа место пред ѕвезденото ,,европско’’ небо на Заев, освен еден, командантот Хоџа кој се врати егзил од каде што дојде да работи во владата на СДСМ. Имено денес дознавме дека поранешниот припадник на УЧК Абедин Зимбери го вработиле во државната институција, во која се делат убедливо највисоки плати. Тој се пофали […]

ПЕНДАРОВСКИ ПРИЗНА:Тиранската платформа не беше најважна, но Заев мораше да ѝ даде приоритет за да дојде на Власт

 • October 6, 2018
 • Коментари
Што мислите дали после Шарена револуција, отпор против режимот, цел народ се уклучи на улица и маршираше 3 години, дали беше најбитно во политичката агенда да биде Тиранската Платформа, запраша Пендаровски при гостувањето во 1ТВ. -Не, меѓутоа во тој момент тие 10 луѓе од ДУИ правеа влада и немаше да има влада, или тој закон […]

ГАНКА СО РЕАКЦИЈА ЗА АПСЕЊЕТО НА БОЈАЏИ: Истата УДБА-шка метода која беше употребена и за апсењето на Ченто

 • October 6, 2018
 • Коментари
Соопштението на МВР за апсење на таткото на режисерот Јани Бојаџи е истата УДБА-пка метода која беше употребена и за апсењето на Методи Андонов Ченто пред седумдесеттина години, пишува професорката и поранешен министер за култура, Ганка Цветанова. „Сетете се дека и Ченто бил уапсен пред својата куќа, а тогашното МВР соопшти дека го уапсиле при […]

(Видео)РЕЗИЛ НА МЕЃУНАРОДНА СЦЕНА: Советникот на Заев, Бојан Маричиќ се обиде да лаже на „Ал Џазеира“ водителката го замоли да не манипулира!

 • October 6, 2018
 • Коментари
Во обид да го одбрани она што не може да се одбрани, а тоа е фактот дека 1.2 милиони луѓе тотално го игнорираа повикот на СДСМ и владата предводена од Заев за гласање на референдумот со кој требаше да се прифати капитулантскиот договор со Грција, „специјалниот советник“ на Зоран Заев, Бојан Маричиќ брутално се посрамоти […]

ШВЕРЦ НА АРТЕФАКТИ ПРИЧИНА ЗА ПРИВЕДУВАЊЕТО НА ТАТКО НА РЕЖИСЕРОТ БОЈАЏИ: МВР со соопштение за приведувањто на 75 годишниот татко на Јани Бојаџи

 • October 6, 2018
 • Коментари
По целодневниот молк за упадот во домот на режисерот Јани Бојаџи во Струмица, дури доцна вечерва се огласи портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. Тој во изјава за провладиниот портал СДК, вели дека упадот во домот на Јани Бојаџи се случил затоа што неговиот 75 годишен татко шверцувал артефакти! -Лицето А. Б. е лишено од слобода […]

ЕУ ГО ОХРАБРУВА ЗАЕВ ВО ОБИДОТ ДА СЕ ПОТКУПАТ ИЛИ УЦЕНАТ ПРАТЕНИЦИТЕ: Јоханес Хан најави дека ќе се гонат 9 гласови во Парламентот, сега не е време за предвремени избори

 • October 6, 2018
 • Коментари
Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и да се обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за спроведување на Договорот со Грција, пренесе „Експрес.мк“. Во изјава за австрискиот весник „Курир“, Хан вели дека оваа порака веќе му ја пренел […]

КОМАНДАНТИТЕ ОД ДУИ, ИСПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ: Ако се одело на нови избори, албанските партии ќе се соединеле во еден блок

 • October 5, 2018
 • Коментари
Ако се изјаловат преговорите со ВМРО-ДПМНЕ и има предвремени избори, албанскиот политички блок да излезе со заеднички пратенички листи, е една од одлуките донесени на состанокот на ЦП на ДУИ во четврток вечерта, пренесе ЛИДЕР.   -Во таков случај, големи се шансите блокот да обезбеди околу 30 пратеници и заедно со СДСМ постизборно да формираат […]

ОЧАЕН ОБИД ДА СЕ ОЦРНИ ДИМИТАР АПАСИЕВ: Како уверението за завршен факултет на Апасиев заврши во рацете на Политико

 • October 5, 2018
 • Коментари
„Медиумски извршител” на власта кој беше меѓу главните и одговорни уредници кои на почетокот на годинава беше на владиниот брифинг за името тргна во жесток напад врз професорот Димитар Апасиев. По налог на неговите наредбодавачи тој го објавува уверението за завршен факултет на кое се гледа дека Апасиев полагал руски јазик и од таму заклучува […]

ГАРДИЈАН И ЊУЈОРК ТАЈМС: САД и Велика Британија истуриле милиони во Македонија пред референдумот

 • October 4, 2018
 • Коментари
Конгресот на САД, пред референдумот и доделила на Владата на Македонија осум милиони долари и уште две за промовирање на владеењето на правото во државата. Додека британската влада платила две компании за односи со јавноста за референдумската кампања. Американците му дале 10 милиони долари на македонскиот премиер Зоран Заев за кампања пред референдумот за промена […]

ДИМОВСКИ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ: Вице-евро-рекордери во полнење гласачки кутии

 • October 4, 2018
 • Коментари
ВИЦЕ-ЕВРО-РЕКОРДЕРИ ВО ПОЛНЕЊЕ КУТИИ НА ГЛАСАЊЕ – КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ МОРА ДА ИМА. Ова го пишува на својот Фејсбук профил, Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -Избирачко место во општина Струга, с. Велешта (да, она познатото село). Од 18.30 до 19 часот “гласале” вкупно 199 гласачи или на секој “гласач” му биле доволни по 9 […]