Category: Македонија

НЕМА ПОТЕРНИЦА ПО ТРЕТИОТ ОСОМНИЧЕН: Никој не го бара лицето со иницијали Ј.Љ. осомничен за убиството на Саздо!

 • July 26, 2018
 • Коментари
Никој не го бара 19 годишниот Ј.Љ. третоосомничен за свирепото убиство на Никола Саздовски Саздо. Течел законскиот рок за обвинителството да распише централна и меѓународна потерница велат од ОЈО за Алфа. „За да се обезбеди законска имплементација на распишувањето на потерница и идната екстрадиција да е легитимна за водење на натамошна постапка, има потреба да […]

„РАМКОВНИТЕ“ ГИ БРИШАТ МАКЕДОНЦИТЕ ОД КНИГАТА ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА: Се брише Република Македонија од изводите на матичната книга на родени

 • July 26, 2018
 • Коментари
На социјалните мрежи врие откако се поголем број на граѓани го споделуваат својот гнев во врска со бришењето на Република Македонија од изводите на матичната книга на родени. Имено според сведоштвата на граѓаните во изводите во делот во кој се определува државјанството каде досега стоеле ,,државјанин на Република Македонија’’ сега се ставаат само цртички. Граѓаните […]

„ИЛИНДЕНСКИ МАРШ 2018“: Коњаниците утре тргнуваат за Крушево!

 • July 26, 2018
 • Коментари
„Илинденскиот марш 2018“ ќе стартува утре во 17:00 часот од паркот Јане Сандански во Општина Аеродром, која е традиционално покровител на овој Коњички марш, а ќе заврши на 2 август во Крушево, каде што треба да се приклучат на прославата на најголемиот македонски национален празник – Илинден. Градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на коњаниците […]

КАКВА „ДРЖАВНА ТАЈНА“ ОТКРИ ВЧЕРА АНТОНИО МИЛОШОСКИ: Џафери не дозволува, пратениците да имаат увид во тоа како се одвивале преговорите за името!

 • July 26, 2018
 • Коментари
Имено во текот на вчерашниот ден претседателот на собраниската комисијата за надворешна политика, Антонио Милошески објави уште еден скандал предизвикан од Талат Џафери и доказ за неговото дејстување спротивно на деловникот. Џафери со усна наредба им забранил на собраниските служби на пратениците да им ги достават класифицираните материјали за преговорите за името на седницата на […]

СТРАШНО Е ДА СПОМНЕШ „МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК“: Македонците не смеат да кажат кој јазик го зборуваат, па македонскиот стана „мајчин“

 • July 26, 2018
 • Коментари
Стравот на Заев да го каже она на М, се пренесува и на државните институции. Имено Агенцијата за иселеништво ја информираше македонската јавност за летна школа за македонски јазик, но стравот преовлада и во поканата го нема зборот македонски. „Задоволство ни е да Ве поканиме да присуствувате на отворањето на Летната школа за изучување на […]

И „МАМАС“ АЈВАР САКАЛЕ ДА АПЛИЦИРААТ ЗА ГРАНТ: Заев сепак, наводно не им дозволил да испратат апликација

 • July 26, 2018
 • Коментари
Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, постави прашање до премиерот, Зоран Заев, за одлуките кои Фондот за иновации ги донесе при распределба на грантовите. Како што рече таа, прашањето не го поставува до вицепремеирот, Кочо Анѓушев, затоа што во тој случај има конфликт на интереси и тој не би бил кредибилен да одговори. Заев рече дека […]

„МАЈКА БЕЖАНИЈА, НИКАД НИЈЕ ПЛАКАЛА“: Фирмите ги повлекуваат проектите од Фондот за иновации!

 • July 26, 2018
 • Коментари
Откако ОЈО по допрен глас отвори случај за можната корупција при доделувањето на грантови од страна на државниот Фонд за иновации и технолошки развој, а МВР вчера влезе во просториите на ФИТР, фирмите кои добија грантови започнаа да ги повлекуваат своите проекти од Фондот. Денеска компаниите ДОО Гинис 3Д Прилеп и КАСТ ИНВЕСТ ДОО Скопје, […]

ГЕРОВСКИ ПОБАРА ОДГОВОРНОСТ ОД ЗАЕВ: Другар Заев, убавината на транспарентноста е во одговорноста!

 • July 26, 2018
 • Коментари
„Џаба злато, паре све, просуо би дукате, ама залудно карванот врви, а кучињата ќе лаат“. Иако Геровски доби добра сума на пари од Фондот за иновации и технолошки развој за неговиот весник Слободен Печат, тој побара одговорност од Зоран Заев. Геровски со неговиот весник Слободен Печат добија неверојатни 10 милиони денари од ФИРТ, но сепак […]

КРАЈ НА НЕВИСТИНИТЕ И ЛАГИТЕ ОД ПРОВЛАДИНИТЕ ПАЈТАШИ: Ова е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумското прашање

 • July 26, 2018
 • Коментари
Бројни невистини и погрешни информации се брифираат од провладините кругови во однос на тоа каде запнале преговорите во однос на референдумот. Настојувањето на Мицкоски било да се почитува Уставот и законот за референдум каде се налага прашањето да биде јасно и еднозначно со цел граѓаните да не се доведат во заблуда. Прашањето кое било предложено […]

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО ФОНДОТ ЗА ИНВОАЦИИ: Вработена во Фондот за иновации си добила и грант за проект!

 • July 26, 2018
 • Коментари
Фирмата „Стратум Рид ДООЕЛ Скопје“ , чијшто сопственик, Весна Кузмановиќ, била предложена преку проект на УСАИД да им ги пишува предлог-проектите на фирмите до Фондот за иновации, добила грант откако претходно аплицирала на јавниот повик. Листата со олеснувачи е достапна на веб-страницата на Фондот за иновации, пренесува порталот Макфакс. Откако порталот ја контакрирал Кузмановиќ, ги […]