Category: Македонија

69 ЗА, ЕДЕН ВОЗДРЖАН: Пратениците повторно го изгласаа Законот за ратификација на договорот со Грција

 • July 5, 2018
 • Коментари
Со 69 гласа „за“ и еден воздржан, во Собранието по втор пат беше изгласан законот за ратификација на договорот со Грција. Во Собранието не присуствуваа пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои ја напуштија салата пред да започне гласањето. Претходно, министерот за надворешни работи, Никола Димитров истакна дека претседателот Ѓорге Иванов не може да го брани уставот со […]

ЗАКАНИ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ ОД МНОЗИНСТВОТО АКО ГЛАСААТ ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР:„Ќе има немири, па избори и ќе одите во затвор“

 • July 5, 2018
 • Коментари
Пратениците од владејачкото мнозинство утрово добиле писмо потпишано од Здружението за борба за еманципација и права на жени на кое била прикачена и колумна од професорот Димитар Апасиев. Авторот напишал „ќе има немири, па избори и ќе одите во затвор“. Писмото го објави пратеничката Ивана Туфегџиќ, која вели дека не е јасно што сакал писателот […]

Мицкоски гостин во „Топ Тема“ на Телма телевизија вечер во 19:15 часот

 • July 5, 2018
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва од 19:15 часот ќе биде гостин во емисијата „Топ Тема“ на Телма телевизија -Денеска во 19:15 часот ќе гостувам во ,,Топ Тема” на телевизија Телма, напиша Мицкоски на Фејсбук. Денеска во 19:15 часот ќе гостувам во ,,Топ Тема" на телевизија Телма Posted by Hristijan Mickoski on Thursday, 5 July 2018

КУРБАН ЌЕ ОДИ И ХИМНАТА: Согласно договорот од Преспа ќе мора да се менува и текстот на химната!

 • July 4, 2018
 • Коментари
По името курбан може да оди и химната. Текстот „Денес над Македонија се раѓа ново сонце на слободата“ го содржи уставното име односно спорниот термин кој со Преспанскиот договор е забранет, анализира „Алфа“.   „Денес над Македонија се раѓа, ново сонце на слободата…“ – Дали овие стихови со евентуалното ново име ќе бидат сменети? Дали […]

МАСОВНО СЕ ПОЛНИ АДМИНИСТРАЦИЈАТА: „Живот“ само за одбрани и партиски кадри на СДСМ!

 • July 4, 2018
 • Коментари
Владата на СДСМ не запира со вдомување на партиски кадри во државните и јавните институции. Речиси и да не постои институција каде не бил распишан оглас за вработување, а изговор за вработувањата е поради привремено зголемен обем на работа во институцијата. СДСМ додека беа во опозиција скоро и не пропуштаа ден а да не излезат […]

СРЕДБА ЗАЕВ-ЦИПРАС ВО ЛОНДОН: Ќе се разговара за развојот на настаните по потпишување на Преспанскиот договор

 • July 4, 2018
 • Коментари
Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат во Лондон, на маргините од Самитот на Западен Балкан што ќе се оддржи во вторник (10 јули), дознава „Независен весник“. Двајцата премиери ќе разговараат за развојот на настаните по потпишувањето на Преспанскиот договор и ќе ги координираат своите активности за успешно […]

ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕПУКУВАЊАТА: Мухамед Зекири го нарече поглаварот на ИВЗ – зло!

 • July 4, 2018
 • Коментари
Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, остро го нападна поглаварот на ИВЗ за време на седницата посветена на пратенички прашања, велејќи дека Реџепи работи незаконски уште кога пред десетина години застанал на чело на институцијата со оружје и закани. Зекири вели дека и покрај промената на власта во Македонија и скандалите кои постојано го следат Реџепи, […]

БРУКА НА МЕЃУНАРОДНА СЦЕНА: Заев во интервју за бриселски „Еуроактив“ наречен премиер на „Северна Македонија“

 • July 4, 2018
 • Коментари
Во интервју за бриселскиот портал „Еуроактив“, новинарот го нарече Заев премиер на Република Северна Македонија, новото име кое е договорено како спогодба меѓу Атина и Скопје. Запрашан дали компромисот е добар, со оглед на фактот дека пристапните преговори се закажани за наредната година, премирот одговори: „Црна Гора ги започна преговорите по седум ипол месеци по […]

НЕМА ПОКАНА ОД НАТО: Наместо покана, НАТО ќе ни даде условно „комунике“

 • July 4, 2018
 • Коментари
Грчки официјални извори денеска тврдат дека на самитот на НАТО, проширувањето и пристапувањето на северните соседи не е дел од агендата. Во Атина се тврди дека Македонија може да се надева во финалното заедничко комунике на земјите-членки да се зборува за “привремена поддршка за патот за пристапување во ПЈРМ, да ги исполни сите свои обврски […]

ТОДОРОВИЌ ЖРТВА НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА: Медиумската сензација на провладините медиуми, нема никаква врска со вистината!

 • July 4, 2018
 • Коментари
Со сензационални наслови и преплавени социјални мрежи, денес, владините медиуми се обидоа да постават теза дека одговорноста за мостот „Око“ паѓа врз екс-градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ. Сепак, про-владините медиуми одбиваат да ја обелоденат целата состојба во врска со случајот Имено, започнувајќи од постапката за прибирање на понуди, па се до завршување на изградбата […]