Category: Македонија

МИА, ПРЕДРЕФЕРЕНДУМСКИ ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: Антоновски ги почестил вработените во МИА со бонус пред референдумот

 • September 14, 2018
 • Коментари
Вработените во Македонската Информативна Агенција (МИА), добиле бонус плата пред претстојниот референдеум, дознава ЛИДЕР од извори во компанијата. Како што дознаваме, директорот Драган Антоновски кој ја води државната информативна агенција, го послушал премиерот Зоран Заев и го одврзал кесето пред референдумот. Антоновски не одговари на телефонските повици на ЛИДЕР, во кои сакавме да му упатиме […]

КРИМИНАЛ ВО СЕКОЈ ОРГАН НА ВЛАДАТА: Милионски тендери на СОЗР пред конечна одлука!

 • September 14, 2018
 • Коментари
Агенцијата за обезбедување „Никоб“ била најповолен понудувач на милионскиот тендер на СОЗР за физичко обезбедување на повеќе од 30 државни објекти во наредните 3 години, стои на веб страната на јавни набавки. Од трите фирми кои се пријавиле, две биле одбиени и „Никоб“ останала единствен наддавач на електронската аукција. Која цена ја понудила, односно колку […]

НУКЛЕАРКА ОД ВИКИЛИКС: Црвената линија во спорот за името за Шекеринска во 2008 била македонски јазик и Македонци

 • September 14, 2018
 • Коментари
Дописите објавени на Викиликс и понатаму продолжуваат да ги разголуваат лагите на актуелната власт на СДСМ во врска со спорот со името и престојниот референдум за промена на уставното име. Имено во 2008, Шекеринска при брифинг во американската амбасада ги потврдила заедничките црвени линии со власта на Македонија во однос за спорот за името. Таа […]

КОЈ ЗНАЕ УШТЕ ШТО КАКВА БУДАЛАШТИНА НЕМА ДА ВИДИМЕ:Рот и Димитров веслаа во Охридското Езеро

 • September 14, 2018
 • Коментари
Државниот министер за Европа на германското Министерство за надворешни работи Михаел Рот, кој денес престојува во работна посета на Македонија и министерот за надворешни работи Никола Димитров по нивната официјална средба веслаа во Охридското Езеро. Рот во Охрид присуствува на интерактивната дебата на тема „Македонија на патот кон ЕУ“. Ова е негова втора посета на земјава во […]

ЗАЕВ Е КУКАВИЦА: За фотелја потпиша капитулација на Македонија

 • September 14, 2018
 • Коментари
Зоран Заев кој зборот дебата не го вадеше од уста, сега бега од дебатата како ѓавол од темјан. Зоран Заев избега од дебатата на која го повика нашиот Претседателот, Христијан Мицкоски. Заев е кукавица кој за фотелја потпиша капитулација на Република Македонија. Всушност Зоран Заев е Премиер со зајачко срце, ова денеска го потенцираше Димче […]

МИХАЈЛОВСКИ: Да забраниш филм врз основа на изгледан трејлер за него, само докажува какви дилетанти ја черечат културата кај нас

 • September 14, 2018
 • Коментари
Легендарниот македонски актер Тони Михајловски реагираше на забраната на филмот ,,Ругање со Христа”. Тој констатираше дека дa забраниш филм врз основа на изгледан трејлер за него, само докажува какви дилетанти ја уништуваат културата во Македонија.   -Да забраниш филм врз основа на изгледан трејлер за него, само докажува какви дилетанти ја черечат културата кај нас. […]

МОНТИ ПАЈТОН СУДСТВО: Одложен судењето за Бучковски, бидејќи треба да агитира за референдумот за промена на името

 • September 14, 2018
 • Коментари
Во кривичниот суд во Скопје денеска беше одложено судењето за тенковски делови за експремиерот Владо Бучковски, поранешниот началник на Генералштабот на АРМ, Методи Стамболиски, и за уште неколкумина вработени во Министерството за одбрана и за директорот на МЗТ ФОП. Денешното рочиште беше одложено бидејќи не дојде Трајче Китановски, адвокат на Методи Стамболиски, оти бил на друго […]

КАМПАЊА НА СМК ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ: „Бојкотирам, значи не гласам“

 • September 14, 2018
 • Коментари
Светскиот македонски конгрес (СМК) предводен од Тодор Петров ќе го бојкотира референдумот, а ќе води и кампања: „Бојкотирам, значи не гласам“. Петров вели дека легитимно право е тој граѓанин што е против референдумот и да не излезе на гласање, а ги охрабрува да не се плашат да го направат тоа. Петров вели дека пратениците ќе […]

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ СО ТЕНДЕРИ: Функционер на СДСМ вмешан во „незаконски“ превоз на ученици во Берово

 • September 14, 2018
 • Коментари
Фирмата Тритерол ДООЕЛ Струмица – подружница Берово на првиот училишен ден ги превезувала учениците од основното училиште Дедо Иљо Малешевски во Берово. Тоа фирмата го правела без склучен договор со училиштето и додека траел тендерот. Во фирмата вработен е претседавачот на Советот на Oпштина Берово од редовите на СДСМ. Фирма Тритерол ДООЕЛ Струмица – подружница […]

АНАЛИЗА НА БЛУМБЕРГ: Ако Могерини не постоеше, светските диктатори требаше да ја измислат

 • September 14, 2018
 • Коментари
Ако Федерика Могерини не постоеше, диктаторите во светот требаше да ја измислат. Како висок претставник на Европската унија за надворешни работи, таа е неуморен поборник за воспоставување дипломатски врски со тоталитарни држави. Малку дипломати имале ваков ангажман имајќи во предви дека тоа е спротивно на принципити и е неморално. Во светот на Могерини, и нејзинината […]