Category: Македонија

ГРАЃАНИТЕ ОСТАВИЈА МАНИФЕСТ КАЈ ИВАНОВ: „За заедничка Македонија“ со манифест од претседателот Иванов!

  • March 14, 2017
  • Коментари
Реки луѓе и денеска на улиците во Скопје излегоа да дадат поддршка за За Заедничка Македонија. Граѓаните 16 ден масовно се кренаа на протести против двојазичноста, кантонизацијата и менувањето на химната и знамето на Македонија. Денеска беше доставен „Манифест” најпрво до Канцеларијата на претседателот Иванов во центарот на градот.  

ПОВИК ЗА ВРАЗУМУВАЊЕ И СПЛОТЕНОСТ: Муфтијата Плуми Велиу повика на смиреност, разум и сплотеност помеѓу граѓаните!

Македонија како централна држава на Балканот, односно и како центар на Османлиската империја, отсекогаш важеше и за среќа се уште важи како една мултикултурна и мултирелигиозна држава, едно општество каде што со векови наназад, 600-тини години наназад се гаеле и негувале многу добри меѓучовечки односи, вели муфтијата Плуми Велиу, кој во моментов е под суспензија. […]

ОСТРА ОСУДА ОД ЗДРУЖЕНИЕТО НА МАКЕДОНЦИТЕ ПО ПОТЕКЛО ОД ЕГЕЈОТ-СВЕТИ ,,ГЕРМАН“: Го осудуваме чинот кој го дели, подрива и распарчува Македонското национално ткиво.

Трифун Костовски да престане да одработува за туѓи агенди и интереси. НЕЗРЕЛИ СЕ ПОЛИТИКИТЕ СО КОИ СЕ САКА ПОТКУСУРУВАЊЕ ПРЕКУ ГРБОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ! Кога некој ќе изгради божји храм мислиш дека ја сватил животната поуката, која ако ништо друго доаѓа со годините. Но не било така! Однесувањето на некои луѓе е непоправливо. […]

ВРИЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Осуда по изјавата на Трифун Костовски за Егејците

Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи по изјавата на поранешниот скопски градоначалник Трифун Костовски кој во гостувањето на ТВ 21 им го одзеде правото на Егејците да ја бранат Македонија. Граѓаните ја осудуваат ваквата изјава на Костовски. -Говорникот што денеска е на сите протести за зачувување на Македонија е Македонец, кој што потекнува од Егејскиот […]

EСЗ,,ТИГАР“: 36-годишнината од формирањето

  • March 14, 2017
  • Коментари
На 13- ти март 2017 година Единицата за Специјални Задачи го одбележа Денот на Единицата-36-годишнината од формирањето. Во рамки на одбележување на Денот на ЕСЗ „Тигар“  беа организирани повеќе манифестации и активност во периодот од 10 до 12 март 2017 година. На 10-ти во Единицата беше спроведена крводарителска акција на која крв даруваа 36 припадници […]

ДЕН 16: Денес 150 000 граѓани од 31 град ќе пратат порака за унитарна Македонија

Ден 16, со рекордни очекувања: 150.000 граѓани за Заедничка Македонија на улиците во 31 град ќе пратат порака за обединување и зачувување на унитарноста, за мултиетничка, а не бинационална држава на патот кон федерализација и разнебитување, порачуваат од Граѓанската иницијатива„За заедничка Македонија“. Еве го распоредот за денес: 1. Скопје – 17 часот 2. Прилеп – […]

ДИМКОВ: Костовски да им се извини на сите Македонци

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајчо Димков кој е бегалец од Егејска Македонија денес го изрази револтот од многуте Македонци со потекло од Егејска Македонија по изјавата на поранешниот скопски градоначалник Трифун Костовски со која им го одзеде правото на Егејците да ја бранат Македонија. -Го прашувам господинот Трифун Костовски зошто ги потцени, зошто ги навреди, зошто […]

,,ПОЛИТИКА“: Тиранската платформа не само што е вовед во распарчување на Македонија, туку е и темпирана бомба која се заканува да го запали целиот Балкан

Коалицискиот договор меѓу македонските посткомунисти и албанските партии не е само вовед во распарчување на Македонија, туку темпирана бомба која се заканува да го запали целиот Балкан, анализира српскиот весник Политика. Коалицискиот договор меѓу македонските социјалисти со албанските партии во Македонија е почеток во финализација на стратегијата настаната од Сојузот на Албанските племиња во Призрен […]

ОБИНИТЕЛСТВОТО ОТВОРИ ИСТРАГА ПРОТИВ ЗОРАН ЗАЕВ: Злоупотреба на службена положба

Обвинителството за организиран криминал отворило нова истражна постапка против лидерот на СДСМ Зоран Заев, дознава Press24 од добро упатени извори во истрагата. Обвинителството утрово преку писмено соопштение потврди дека се води истрага против висок функционер во општина Струмица, но не откри детали. „Осомничениот во 2010 година во исти ден повластувајќи исто правното лице од Струмица […]