Category: Македонија

МИЈАЛКОВ ЗА СЈО: Ниту сум направил штета на буџетот, ниту сум остварил материјална корист – СЈО е продолжена рака на СДСМ!

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 одговара дека последната истрага за случајот “Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период. – “Toa што го направи СЈО со последниот случај е истото што го говориме подолг период наназад. СЈО […]

СЕ РЕШАВА СТАНБЕНОТО ПРАШАЊЕ НА ПРИПАДНИЦИТЕ НА АРМ: Поставен камен темелникот на првата, ќе се градат и други згради

  • October 1, 2016
  • Коментари
Почна израдбата на првата зграда која ќе го реши станбеното прашање на 32-ца припадници на Армијата на Република Македонија. Оваа зграда е во рамки на проектот „АРМ – мој вистински дом“, преку кој припадниците на Армијата под поволни услови ќе дојдат до сопствено живеалиште. На денешното поставување на камен темелник, на локација зад касарната „Илинден“ […]

ВНИМАТЕЛНО НА СКОПСКАТА ОБИКОЛНИЦА: Погледнете каде има времен режим и работи на патиштата

  • October 1, 2016
  • Коментари
Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите. РАБОТИ НА ПАТ: – Ве известуваме дека […]

ГРУЕВСКИ: Поставувањето на плоча на Кајмакчалан треба да се решава институционално

Во врска со настаните поврзани со плочата на Кајмакчалан не можам да го оправдам ниту нелегалното поставување на спомен плоча од војници од друга држава кои нелегално ја поминале границата и нелегално поставиле спомен плоча во Македонија, ниту пак начинот на кој новинарот Миленко Неделковски решил индивидуално и со чин кој генерира негативна енергија и […]

ОД ДЕНЕС АЛКОХОЛ ЌЕ СЕ ПРОДАВА ДО 19 ЧАСОТ

  • October 1, 2016
  • Коментари
Алкохолните пијалaци од денес во трговските објекти повторно ќе се продаваат од 6.00 до 19.00 часот, место до 21.00 часот. Според законските одредби, продолженото време на продажба до 21.00 часот важи од мај до крајот на септември. За тие што нема да го почитуваат законското решение се предвидени санкции- забрана за вршење дејност во траење од седум […]

ЦЕНЗОРОТ ОДАМНА БЕШЕ ПРЕПОЗНАЕН: Зошто никој не скокна кога беше цензурирана емисијата на Миленко Неделковски?

Влетувањето на директорот на Агенцијата за медиуми Зоран Трајчевски на седницата на ад-хок телото формирано како резултат на Пржинскиот договор за контрола на медиумите во земјава, предизвика силни реакции во новинарската фела, особено откако беше откриено дека токму директорот ултимативно барал да бидат казнети токму Сител ТВ и ТВ Нова За ваквите тенденции на Зоран […]

КОГА СЕЉАЧКИОТ КОМПЛЕКС ЌЕ СЕ ПРЕНЕСЕ ВО СКОПЈЕ: Остри реакции на новинарската фела на цензурата спроведена од Агенцијата на медиуми!

Ад-хок телото за мониторирање на медиумите со три гласа „за“ и два „против“ одлучи Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) да поведе прекршочна постапка против телевизија Сител за небалансираност во известувањето.   Од ваквиот предлог на ад-хок телото се изземаат двајцата членови кои гласале „против“, Цветин Чилиманов и Слаѓана Димишкова со став дека […]

(ФОТО+ВИДЕО) ЕБР НА ТЕРЕН: Справување со терористички закани во планина

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во рамки на обуката за логорување, изведоа тактичко-показна вежба со три различни сценарија за справување со терористички закани во планина. Единицата за време на обуката за логорување беше посетена од директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков. Обуката, која траела 7 дена, се одржува еднаш годишно со цел […]

ГРУЕВСКИ НА ТЕРЕН: Изградбата на експресниот пат Велес – Штип при крај

  • September 30, 2016
  • Коментари
Изградбата на експресниот пат од Велес до Штип во должина од 26 километри е при крај. Асфалтирањето се очекува да заврши за неколку дена, а се планираат и два железнички премини за кои ќе бидат набавени и сигнални уреди и нови рампи. Патот се градеше во три фази, од кои двете се веќе завршени, а […]

(Видео) Премиерот Димитриев му изрази сочувство на Нетанјаху за смртта на Шимон Перес

  • September 30, 2016
  • Коментари
Претседателот на Владата на Република Македонија  Емил Димитриев денеска во Ерусалим заедно со голем број светски лидери и функционери присуствуваше на државната меморијална церемонија и државен погреб на деветтиот претседател на Израел, Шимон Перес. Македонскиот премиер лично му изрази сочувство на израелскиот колега Бенјамин Нетанјаху за смртта на Шимон Перес. Ваквиот чин е израз на […]