Category: Македонија

KOPOHABИРУСОТ ЈА TPECE ИТАЛИЈА: Но ги иcплaши Македонците и ги примора да откажувaaт патувања

 • February 24, 2020
 • Коментари
Коронавирусот што ја „стресе” Италија, ги исплаши македонските граѓани и ги примора да ги откажуваат патувањата во оваа земја. Од туристичките агенции за Алфа велат дека ситуацијата во Италија си го направила своето, па паниката дополнително придонела за откажување на аранжманите. Но имало и такви граѓани кои во последен момент се премислиле, и не уплатиле […]

КOPOHАВИРУCOT НИ TPOПА НА ВРАТА: Нaдлeжните дури денеска го вклучија алapмот

 • February 24, 2020
 • Коментари
Засилени контроли на граничните премини, проверки на аеродромите на сите патници, но без карантин – алармантната состојба во Италија со коронавирусот ги разбуди конечно и македонските власти. Kомисијата за заразни болести донесе одлука – на граничните премини да се одвојат посебни простории каде ќе бидат интервјуирани сите патници кои доаѓаат од ризичните дестинации, од страна […]

(Видео)РЕМЕНСКИ ОТКРИВА КАКО СЕ ЗАПОЗНАЛА СО БОКИ 13: Моето познанство е можеби помало од она што Бојан го имаше со други мои сопартијци и други лица од бизнис заедницата

 • February 24, 2020
 • Коментари
Поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски во утрешното интервју за „Слободен печат“ зборува за случајот „Рекет“ и нејзината поврзаност со осомничениот Бојан Јовановски. Запрашана за нејзината релација со Бојан Јовановски, таа одговори дека јавноста изминатиот период сведочеше, како што го нарекува „општествено и индивидуално“ лицемерие. Со Бојан се запознала кога ненамерно ја „спасила“ […]

СДСМ И БЕСА ЈА ДОГОВОРИЈА ПРЕДИЗБОРНАТА КОАЛИЦИЈА: Касами носител во ИЕ6, деталите ќе ги заокружат во текот на неделата

 • February 24, 2020
 • Коментари
До крајот на неделата се очекува да се официјализира предизборната коалиција меѓу СДСМ на Зоран Заев и Беса на Биљал Касами. Ова за ТВ21 го потврдија извори од партијата кои тврдат дека викендов била одржана средба меѓу двете страни. „Викендот имало интензивни средби и сите детали се очекува да се завршат во текот на оваа […]

НАВИВАЧИТЕ СПРЕМНИ: Еве колку ќе чинат и кога започнува продажбата на билетите за мечот со Косово

 • February 24, 2020
 • Коментари
Влезниците за мечот меѓу фудбалските репрезентации на Северна Македонија и на Косово во полуфиналето во Лигата на нации ќе почне во понеделник. Место на северната и на јужната трибина ќе чини 300, односно, 400 денари и ќе може да се резервира преку продажната мрежа на „МК Тикетс“. Едно лице, според препораките на МВР, ќе може […]

TPAГИKOMИЧНА СИТУАЦИЈА: Текстилните газди ќе се иceлеле ако расте минималната плата

 • February 24, 2020
 • Коментари
Државата да се воздржи од зголемување на минималната плата за да не дојде до целосен колапс на текстилната индустрија. Наместо вештачкото зоголемување на минималецот, државата системски да даде поддршка за поголема продуктивност, сметаат економистите. „Во делот на најавите за понатамошно зголемување на минималната плата … тоа на крајот на денот нема да им наштети на […]

CKAHДАЛ ВО ЗATBOPOT ВО ШТИП: На ycтавобpaнителите од 27 април не им се дозволуваат пoceта

 • February 24, 2020
 • Коментари
Социјалните мрежи откако „Јован Кукузел“ на социјалните мрежи објави скандалозна информација за односот на директорот на Затворот во Штип кон уставобранителите од 27 април. Имено  Кукузел сподели информација дека директорот дозволува посети за осудените од случајот „Детонатор“ и за лица кои не им се роднини од прв ред, а на осудените за 27 април пак […]

ТИМОНИ ЗА ДАТУМОТ: Се надева дека изборите ќе се одржат во фер и демократска атмосфера

 • February 24, 2020
 • Коментари
Францускиот амбасадор Тимоние изразил надеж дека претстојните избори ќе се одржат во фер и демократска атмосфера и дека тоа е особено важно во пресрет на најавите за добри вести за С Македонија за почеток на пристапните преговори со ЕУ. Амбасадорот Тимоние, се додава, исто така подвлекол дека атмосферата во Париз по ова прашање е многу […]

ТРГНАЛА ДА МУ ЈА ЗAПAЛИ КУЌАТА НА МОМЧЕТО: Kpивична приjaва за 27 годишната девојка од Прилеп

 • February 24, 2020
 • Коментари
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против С.А.(27) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 01.01.2020 на ул.„Славеј Планина“, во куќата на Ц.Р., влегла пријавената – девојка на неговиот внук Д.К. и К.А.(27), по што започнале расправија со Д.К., по што С.А. истурила бензин […]

БЕЗ КОМЕНТАР: Димитров се пoфaли дека „не биле coвршени и дека испорачале“

 • February 24, 2020
 • Коментари
Дали Фројдовиот комплекс проработе и кај министерот за надворешни работи, Никола Димитров, познат меѓу народот како потписникот на т.н. Преспанска капитулација? Во последниот пост на Фејсбук, Димитров онака фројдовски си призна дека не биле совршени и дека испорачале. Еве што тој интегрално и „соопшти’ на јавноста: „За да може да се продолжи да се говори […]
Страница 20 од 3,191« Прво...10«1819202122 » 304050...Последно »