ДИМИТРОВ: Јас сум толку горд што го сменивме името

Да живее нашето пријателство и пријателството меѓу нашите народи. Ова го напиша министерот Димитров по ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. – Драги Алексис, Јорго и Никос, Храброста и надежта го поразија стравот. Иднината е тука. Како што...

АПАСИЕВ: Ципрас и Заев на иста линија, еднио ,,Slavomacedonians”, другиот ,,Slavemacedonians”

Професорот Димитар Апасиев во очи на ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент на својот Фејбуск напиша: -Ципрас: - Slavomacedonians. Заев: - SlaveMacedonians. #NмаРазлика, пишува Апасиев.

ЗАЕВ МУ ЧЕСТИТАШЕ НА ЦИПРАС: Да живее Договорот од Преспа, заедно постигнавме историска победа

По ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент, Зоран Заев му честиташе на Алексис Ципрас. Тој на својот Твитер напиша: -Честитчки за мојот пријател Алексис Ципрас, заедно нашите народи постигнаа историска победа. Да живее Договорот од Преспа! За вечен...

БУЈАР ОСМАНИ: Ќе имаме заеднички кандидат со СДСМ, кој ќе биде немаме договор

-Начелно имаме прелиминарен договор со СДСМ дека на овие избори ќе излеземе со заеднички кандидат. Сме разговарале и за одредени имиња за кои се шпекулира во јавноста, меѓутоа немаме договор досега во однос на тоа кој ќе биде кандидатот....

МИЦКОСКИ ГИ ПОСЕТИ ПАЗАРЏИИТЕ И ДАДЕ ПОДДРШКА: Власта не смее да си поигрува со вас, доста е со манипулациите и понижувањата (ВИДЕО)

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес ги посети пазарџиите на Зелениот пазар во Скопје. Тој ги сослуша нивните проблеми и зборуваа за работата на актуелната Влада која удира врз најранливите категории на граѓани. Мицкоски беше во придружба на координаторот на пратеничката...

(видео) ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО РАТИФИКУВАШЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА: Со 153 гласови за и 146 против се рафикуваше промената на македонското име

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа со кој се менува името на Република Македонија во Република Северна Македонија. Со ратификацијата Македонија и официјално го промени своето име, односно се активираше членот со кој стапуваат во сила уставните измени...

ФИЛИПЧЕ: Невакцинираните деца и натаму нема да се примаат во градинките и училиштата

Градинките и училиштата и по завршување на епидемијата со мали сипаници во Скопје нема да примаат невкцинирани деца, вели за СДК министерот за здравство Венко Филипче, по реaкциите на родителите кои одбиваат да ги вакцинираат своите деца дека забраната...

ЗА ФИЛИПЧЕ, ВОЈНEСКА НАПРАВИЛА ГРЕШКА ШТО ЗАМИНАЛА ЗА ХРВАТСКА: Само бонусот кој ќе го добие Војновска е повисок од платата која би ја зимала...

На Венко Филипче, министерот за здравство не му се допаѓа изборот на македонската докторка Дивна Војнeска наместо во Македонија за плата од 330 евра да работи во Суќурај, мало место на хрватскиот остров Хвар. Според Филипче кој дал изјава...

„АЛФИТЕ“ ГИ ПРЕЗЕНТИРАА СВОИТЕ СПОСОБНОСТИ: На својот 14-ти роденден, „Алфите“ со презентација на нивните способности!

Припадниците на Единицата за прв одговор и интервенција-Алфа денеска во Центарот за обука во Идризово изведоа тактичко показна вежба и ја демонстрираа својата подготвеност за справување со различни видови предизвици. Денеска беа одбележани 14 години од функционирањето на оваа...

ВО ЖИВО: Грчкиот парламент гласа за македонското име

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Со прозивање, сите 300 пратеници ќе треба да кажат...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски до Заев: Не може да зборувате за иднината, а не го вадите од уста Никола Груевски

СДСМ живее во паралелен свет каде што единствено нешто што ги интересира е Никола Груевски, а не реалноста...
- Advertisement -

Мицкоски: Згрозен сум што понудата на власта се сведе на аудио разговори

„Јас навистина сум вчудоневиден како вака господинот Зоран Заев со леснотија го кажува ова. Бидејќи јас би ја лоцирал одговорноста, секогаш за да дојдеме...

Мицкоски: Не сме исти со СДСМ колку и да се трудат да стават знак на равенство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека во политиката не се сите...

Ахмети: Заев има проблем со пиењето, после 2 ракии збори друго, на само сака да коалицираме

Али Ахмети во интервју за албанска телевизија Syri Tv ги коментираше политичките состојби во Македонија. Toj коментирајќи ја изјавата на Заев дека ДУИ...

И слоганот го укpадоа: СДСМ настапува со стар слоган на ВМРО-ДПМНЕ од изборите 2009, заедно можеме повеќе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на Македонската телевизија кажа дека СДСМ настапува со стар слоган...