НА МАКЕДОНСКАТА ПЛАТА ЗАВИДУВААТ САМО АФРИКАНЦИТЕ: Просечната плата во Македонија е далеку под европскиот просек

Во многу земји во светот има ниски просечни плати, се живее многу тешко, работа едвај се наоѓа, а стандардот е полош и од македонскиот. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2018 година, изнесува 24 548 денари, oбјави...

НАУМОВСКИ СИ КУПИ НОВ АВТОМОБИЛ, ВЕЛИ: „Нема со магариња да патуваме“

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, си купил нов автомобил, марка „БМВ Х5“ кој го пријавил и во анкетниот лист. Наумовски пред година и половина кога седна во градоначалничката фотелја возел „пежо 1007“. Тој во изјава за „Макфакс“...

КПГ: Договорот од Преспа е производ на империјалистички сили и изнyдyвaњe

Пред два дена КПГ имаше прес-конференција во која наведе дека не го поддржува Преспанскиот договор затоа што „е производ на империјалистички сили“, а не на Грција и Македонија. "Ова е договор направен буквално од НАТО, САД и Европската унија....

ДЕНСКА ТОШЕ ЌЕ НАПОЛНЕШЕ 38 ГОДИНИ: Беше многу повеќе од човек и пејач, а да беше жив денес ќе наполнеше 38 години

Беше многу повеќе од човек и пејач, а да беше жив денес ќе наполнеше 38 години. Тоше Проески е нашиот непребол. Македонија, Балканот и светот го помнат како голема музичка ѕвезда, човек со огромно срце за помош на секого....

КАМЕНОС НАЈДЕ РЕШЕНИЕ КАКО ДА ЈА СПРЕЧИ РАФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ: Преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. -До 14...

МВР СЕ ПОДНОВИ: Специјализирани возила за ,,лов” на мигранти

Делегацијата на Европската унија во Скопје и Меѓународната организација за миграција (МОМ) денеска на Министерството за внатрешни работи му донираа две теренски возила марка „Нисан навара“ опремени со сет на системот TRACK’N’GO. Со донацијата се зајакнуваат капацитетите на тимовите за...

УМС НА ВМРО-ДПМНЕ ИМА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Партијата на вчерашниот состанок го избра Јован Јаулевски за претседател на Унијата на млади сили

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на вчерашната седница за претседател на Унијата на млади сили (УМС) на ВМРО-ДПМНЕ го избра Јован Јаулески. Тој од ноември минатата година беше назначен за в.д. претседател на УМС, по оставката на Лука Кржалоски. Партијата на...

ЦИПРАС: Славомакедонката Мирка Гинова – комунист беше првата жена стрелана во Граѓанската војна во Грција

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во своето двочасовно обраќање пред пратениците околу ратификацијата на Преспанскиот договор, во едно речиси шокантен дел околу Граѓанската војна во Грција ја спомена и Мирка Гинова, Гинова, родена во Воденско се бореше во Втората светска...

ЗЕКОЛИ: СДСМ има огромен пад во рејтингот, тоа го компензира со обид за распад на ВМРО-ДПМНЕ

Аналитичарот Арсим Зеколи на својот Твитер ја анализира актуелната политичка состојба во држава, напоменувајќи дека владечката СДСМ има пад во рејтингот. Ваквата состојба со намалената популарност, власта според него се обидува да ја компензира со план за распаd на...

ДАЛИ ЌЕ ИМА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ: СДСМ денеска одлучува дали ќе има предвремени парламентарни избори

Централниот одбор на СДСМ, вечер на седница треба да одлучува за отпочнување постапката за номинирање претседателски кандидати и за можноста заедно со претседателските да се одржат и предвремени парламентарни избори. Премиерот Зоран Заев на прес-конференција минатата недела во Владата изјави...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски до Заев: Не може да зборувате за иднината, а не го вадите од уста Никола Груевски

СДСМ живее во паралелен свет каде што единствено нешто што ги интересира е Никола Груевски, а не реалноста...
- Advertisement -

Мицкоски: Згрозен сум што понудата на власта се сведе на аудио разговори

„Јас навистина сум вчудоневиден како вака господинот Зоран Заев со леснотија го кажува ова. Бидејќи јас би ја лоцирал одговорноста, секогаш за да дојдеме...

Мицкоски: Не сме исти со СДСМ колку и да се трудат да стават знак на равенство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека во политиката не се сите...

Ахмети: Заев има проблем со пиењето, после 2 ракии збори друго, на само сака да коалицираме

Али Ахмети во интервју за албанска телевизија Syri Tv ги коментираше политичките состојби во Македонија. Toj коментирајќи ја изјавата на Заев дека ДУИ...

И слоганот го укpадоа: СДСМ настапува со стар слоган на ВМРО-ДПМНЕ од изборите 2009, заедно можеме повеќе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на Македонската телевизија кажа дека СДСМ настапува со стар слоган...