МПЦ-ОА СО ЦИТАТИ ОД БИБЛИЈАТА ЈА ОПРАВДУВА ОДЛУКАТА ЗА ГРАДЕЊЕ НА ЗГРАДИ: МПЦ има потреба од грижа и негување на земни блага за добробит...

Македонската православна црква истакна дека имотот кој го поседува, домаќински го стопанисува. – Македонската православна црква е институција со најдолговековна традиција на постоење на овие простори. Тоа придонело Црквата да поседува свој имот со чие управување не се нарушени ниту...

ОСТАР ДЕМАНТ ОД ГЕНЕРАЛШТАБОТ НА АРМ: Груби дезинформации се дека АРМ била инволивирана во „27 април“

Генералштабот на Армијата на Република Македонија ги дематира информациите за каква било инволвираност на АРМ во случувањата во Собранието на 27 април минатата година оценувајќи ги како груби дезинформации. -Во врска со зачестените објави во одредени електронски медиуми, како и...

ХАРД ДИСКОВИТЕ БИЛЕ УНИШТЕНИ ПА ФРЛЕНИ ВО ВАРДАР: Нинџа сведочи дека снимките од Собраниските камери биле уништени, а хард дисковите фрлени во Вардар

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште за 27 април, во својот исказ пред судот рече дека хард дисковите од безбедносните камери во Собранието биле уништени на преса во една од базите на УБК, која се наоѓа некаде на...

Заев бега од дебата со професори со различен став !? Не оди на УКИМ, дебата прави во ФОН

Денеска премиерот Зоран Заев одржува јавна дискусија во просториите на ФОН за уставните амандмани со претставници од овој факултет. Наместо дебата да започне од државните Универзитети Заев отиде на ФОН, дел од професорите кои ги контактиравме велат дека Заев очигледно...

СВЕДОЧИ ОБВИНЕТИОТ НИНЏА НА СУДЕЊЕТО ЗА 27 АПРИЛ: БАЗАТА НИ БЕШЕ ВО „МЕРИОТ“

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за настаните во Собранието на 27 април лани во сведочењето кажа дека во паралениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ од каде што доаѓале наредбите се гледала сега веќе непостоечката „ТВ Нова“. „На 27 април, во...

ПОЧНА СВЕДОЧЕЊЕТО ОБВИНЕТИОТ НИНЏА :ВО УБК МЕ АНГАЖИРАШЕ ГРУЈЕВСКИ, А ПОТОА МУ БЕВ ОЧИ И УШИ НА БОШКОСКИ

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа утринава ја почна својата одбрана на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани, објаснувајќи каква улога имал во Управата за безбедност и контраразузнавање. Почна од 2015 година, кога бил ангажиран од...

Грујовски: Испративме писмо за средба со Заев, но не да се видиме, туку да најдеме веќе конечно решение

Во наредните денови чекаме да дојдеме до некое решение, денес испративме писмо до премиерот, бараме средба. Не да се видиме со премиерот и да разговараме и да го информираме за проблемите, туку да најдеме решение. Во овој момент можам...

ЗАЕВ: Малку потешко дека Груевски ќе го вратиме назад

Заблагоарувајќи им се на учесниците на првата од петте јавни дебати за уставните амандмани, Зоран Заев потенцираше дека е важна инклузивноста во целиот процес, како и дека малку потешко ќе било Груевски да го вратат во Македонија. ,,Ова е почеток...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИЦКОВСКИ СО ЕМОТИВНА ПОРАКА: Со својот плоден животен век остави неизбришлива трага во креирањето на темелите и изградбата на нашата држава Република Македонија.Почивај...

Со длабоко жалење утрово ја примив веста за смртта на Проф. д-р Љубиша Георгиевски. Тој со својот плоден животен век остави неизбришлива трага во драматургијата, македонскиот филм, општествената дејност, но и во креирање на темели и изградбата на нашата држава...

Почина Љубиша Георгиевски

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година. На македонската јавност и е познат и...
- Advertisement -

Latest News

ПPCТИ ДА ИЗЛИЖEТЕ: Чоколадни колачиња со бисквити

Направете брзи чоколадни колачи. СОСТОЈКИ: 200 мл. слатка павлака, 200 гр. чоколадо, 50 гр. маргарин, 150 гр. кршени бисквити, 50 гр....
- Advertisement -

(Фото) КОРОНА ВИКЕНД ВО ОХРИД: Редици пред маркети, гужви на кејот и чаршијата за корона

Повеќето од присутните на шеталиштето во Охрид, кој денеска изгледа како да е сред туристичка сезона, се гледа дека не ги почитуваат владините препораки...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

ШЕФОТ НА ИТАЛИЈАНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА: Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори гpaницитe за земјите надвор од ЕУ

Ниту после 15 јуни Италија нема да дозволи странците од земјите што не се членки на ЕУ да влезат во земјата, најави денеска шефот...

ДРСКО И БЕЗОБРАЗНО: Сопругата на Битиќи за неукиот народ во Македонија

Советникот за економски прашања во Владата, Фатмир Битиќи е негативен на Ковид-19, потврди неговата сопруга на „Фејсбук“, по што им се обрати на „неуките“. За...