Category: Македонија

ДЕНЕС ЌЕ СЕ СЛУЧИ ДОЛГОНАЈАВУВАНИОТ ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР ЗАЕВ И ЦИПРАС : Викендов постигнат напредок во преговорите

 • June 11, 2018
 • Коментари
Денес премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се чујат телефонски за да разговараат за напредокот на преговарачкиот процес за спорот со името, дознава „Макфакс“ од високи дипломатски извори. Станува збор за долгонајавуваниот телефонски разговор меѓу Заев и Ципрас за финализирање на договорот, кој се очекуваше да се случи пред […]

ВЕЛИЧКОВСКИ НА РАБОТНА ПОСЕТА ВО САД: Началникот на ГШ на АРМ денес во работна посета на националната гарда на Вермонт

 • June 11, 2018
 • Коментари
Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски од денес до 15 мај, во рамки на партнерската програма за соработка се наоѓа во работна посета на Националната Гарда на сојузната држава на САД-Вермонт. -За време на престојот во САД, НГШ на АРМ покрај средба со својот домаќин, командантот на Националната Гарда (НГ) на Вермонт генерал-мајор […]

ГРЦИЈА ОЧЕКУВА „РЕШИТЕЛЕН ЧЕКОР“: Грчката влада убедена дека Заев ќе прифати промена, тврдат дека нема двојби во нашата влада

 • June 11, 2018
 • Коментари
Во Владата на РМ нема никакви поделба и разногласија и работи единствена и посветено на решавање на спорови, како и на јакнење на достоинството и идентитетот на граѓаните. Од грчка страна постои оптимизам дека македонскиот премиер ќе го направи „решителниот чекор“ и ќе се постигне договор. – Премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола […]

ПРОДОЛЖУВА СУДЕЊЕТО ЗА „Т.Н.Т“: Случајот за уривањето на „Космос“ повторно пред судот

 • June 11, 2018
 • Коментари
Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Т.Н.Т“ на Специјалното јавно обвинителство за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Минатото рочиште беше одложено поради неприсуство на обвинетата Марика Зафировска. Нејзиниот адвокат, Дончо Наков рече дека Зафировска била нападната на 1 мај во викендичка во Катланово и дека […]

СОСТОЈБА НА ПАТИШТАТА: Без забрани но со бројни предупредувања и задржувања

 • June 11, 2018
 • Коментари
СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – […]

ЦИПРАС УТРЕ ЌЕ МУ СЕ ЈАВИ НА ЗАЕВ: По две недели чекање покрај телефонот, Заев утре ќе го слушне гласот на Ципрас преку телефон

 • June 10, 2018
 • Коментари
Ципрас ќе му се јави на Заев во текот на утрешниот ден (понеделник), пренесуваат дел од провладините медиуми, како што велат од добро информирани дипломатски извори. Овој телефонскио разговор се очекуваше да се случи пред две недели, но оттогаш до сега Заев чекаше покрај телефонот   Според провладините медиуми, викендов се разговарало на советничко ниво […]

ФРЧКОСКИ СО ЧУДНА ЛОГИКА: Сите кои се против промена на името, биле против Македонија

 • June 10, 2018
 • Коментари
– Ако погледнете кои се против компромис со Грција, ќе видите дека тоа се четири групи. Едната е на Филозофски факултет, писатели и професори, потоа тоа е партијата Левица, потоа тука е бандата на Јанко Бачев и како последни се една група внатре во ВМРО ДПМНЕ. Сите овие всушност знаејќи што значи за земјава ако […]

БИЛБОРДИ ЗА ПРЕДАВСТВОТО НА ЗАЕВ ПОСТАВЕНИ НИЗ СКОПЈЕ: „Крај на преговорите за името“ и „предавство“ – пораки на билбордите низ Скопје

 • June 10, 2018
 • Коментари
„ЕУ веќе рече НЕ. Ама Заев сѐ уште сака да го смени името Македонија за да ја задоволи Грција“ – стои на најновите пораки поставени на билборди во центарот на Скопје, еден во близина на Црвениот крст, друг во близина на железничката станица во Скопје   Билбордите се финансирани од Македонското здружение во Канада(MHRMI). „Предавство!“ […]

ЦАРОВСКА СЕ РАСПРАВА СО ГРАЃАНИТЕ: Била разочарана од протестите во Тимјаник, граѓаните предупредуваат дека нема услови за децата!

 • June 10, 2018
 • Коментари
Изненадена сум и искрено разочарана од реакциите на некои граѓани по повод отварањето на мал групен дом за деца со попреченост во с. Тимјаник, Неготино. Станува збор за дом каде ќе се сместат неколку деца кои на ниеден начин не претставуваат закана за локалните жители, ниту пак ќе влијаат на секојдневито на граѓаните, вели министерката […]

ПОЛИЦИЈАТА УСПЕШНО СЕ СПРАВУВА СО НАРКО МАФИЈАТА:Приведен триесет и пет годишен кумановец кој продавал дрога во Скопје

 • June 10, 2018
 • Коментари
Секторот за внатрешни работи Скопје, Единица за недозволена трговија, до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривичнa пријавa против Д.З.(35) од Куманово, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело – “неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“ предвидено и казниво по член 215 од КЗ на РМ. Имено, на […]