ОБЈАВЕН ПРВИОТ ДВОЈАЗИЧЕН ДОКУМЕНТ: Османи веќе започна со имплементација на Законот за јазиците

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи веќе започна со имплементација на Законот за јазиците, во јавноста познат како Законот за двојазичност. Османи на социјалната мрежа Фејсбук се пофали со официјален двојазичен документ од Секретаријатот за европски прашања, кој е...

МИНИСТЕРСТВОТО ЗАСПА: Нема навремена набавка ниту на новите задолжителни вакцини

За четири месеци е пролонгиран рокот за проширување на календарот за имунизација. Дополнителни вакцини во центрите за имунизација против пневмококна бактерија и рота вируси кои ќе бидат задолжителни, ќе има од април. Алфа побара одговор од министерството за здравство, зошто...

СЕ СПРОВЕДУВА ДВОЈАЗИЧНОСТА: Министерството за економија прво постави двојазична табла!

Објавувањето на Законот за јазици во Службен весник, кој веќе почна да се имплементира со објавувањето на двојачизната табла на Министерството за економија, ќе донесе нов удар врз буџетот на државата, кој се полни од џебот на граѓаните. Покрај...

МАНЧЕВСКИ ЛАЖЕ: Ниту еден од тие што седат дома и примаат плата не е распределен, а се вработуваат нови административци

Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски се правда дека до средината на оваа година ќе биде завршен процесот на распределба на административците ангажирани од Секретаријатот за спроведување на Охридскиот договор.  Иако распределбата сеуште не е завршена, а според некои шпекулации...

(видео) ЛЕГЕНДАРНАТА ИЗВЕДБА НА ,,БИСЕР БАЛКАНСКИ”: Како се славеше независноста во ,,Република Македонија”!

Македонците веројатно со години ќе се сеќаваат како се славеше Денот на независноста 8 Септември во Република Македонија. Особено незаборавна ќе остане прославата на 08.09.2011 во Скопје, кога нашата татовина славеше 20 години незавинсост. Тогаш десетици илјади македонски граѓани...

(Видео)БУГАРСКИТЕ СЛУЖБИ „РОВАРАТ“ ВО ВМРО-ДПМНЕ: Ристовски открива дека Каракачанов преку Димитрови и Љубчо Георгиевски работат на растурање на ВМРО-ДПМНЕ!

Аналитичарот Љубчо Ристовски во дебатната емисија Само Вистина на Канал 5 телевизија истакна дека блокадите на македонските евроатлантски интеграции не се завршени, а по договорот со Грција, Македонија ќе има проблеми со Бугарија. Според него Бугарија во иднина ќе...

(Видео)„КОЈА СИ МА ТИ?“: Миленко Неделковски одби да коментира за рочиштето – ја упати новинарката популарност да бара на друго место!

Новинарот Миленко Неделковски денес присуствуваше на првото рочиште од cудeњeтo, за наводно ширење на oмpaзa и нeтpпeливocт поради неговите коментари на cоцијалните мрежи по повод пoжapитe во Грција кои се случија во текот на минатата година На излегување од cудницaтa,...

НОВА ЛОКАЦИЈА ЗА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР: Новиот Клинички центар ќе се гради во Ѓорче Петров!

На површина од 90 хектари во општина Ѓорче Петров ќе биде лоциран новиот Клинички центар. Конечната одлука до крајот на месецот треба да ја донесе Владата, но според досегашните анализи и проценки на здравствените власти, местото под обиколницата на...

НОВ ТЕНДЕР ЗА МИЈАЛКОВ: Агенцијата за обезбедување „СГС“ ќе го обезбедува Археолошкиот музеј за 7 милиони денари!

Агенцијата за обезбедување Секјурити Груп Сервисис, која се поврзува со поранешниот шеф на тајната полиција за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Мијалков, доби тендер од Археолошкиот музеј во износ од 7 милиони денари, пренесе „Фокус.мк“ Според податоците објавени од...

АКО ВИ СМЕТА, ВАШ ПРОБЛЕМ: Двоглавиот орел бил право на самоидентификација, вели Бујар Османи – ако на некој му смета, не е негов проблем!

Вицепремиерот Бујар Османи даде појаснување за неговата фотографија со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која симболизираат „двоглав орел“. Како што рече, негово право е да се самоидентификува, затоа државата гарантира слобода на самоидентификација на граѓаните од етничките заедници. „Двоглавниот орел...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски до Заев: Не може да зборувате за иднината, а не го вадите од уста Никола Груевски

СДСМ живее во паралелен свет каде што единствено нешто што ги интересира е Никола Груевски, а не реалноста...
- Advertisement -

Мицкоски: Згрозен сум што понудата на власта се сведе на аудио разговори

„Јас навистина сум вчудоневиден како вака господинот Зоран Заев со леснотија го кажува ова. Бидејќи јас би ја лоцирал одговорноста, секогаш за да дојдеме...

Мицкоски: Не сме исти со СДСМ колку и да се трудат да стават знак на равенство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека во политиката не се сите...

Ахмети: Заев има проблем со пиењето, после 2 ракии збори друго, на само сака да коалицираме

Али Ахмети во интервју за албанска телевизија Syri Tv ги коментираше политичките состојби во Македонија. Toj коментирајќи ја изјавата на Заев дека ДУИ...

И слоганот го укpадоа: СДСМ настапува со стар слоган на ВМРО-ДПМНЕ од изборите 2009, заедно можеме повеќе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на Македонската телевизија кажа дека СДСМ настапува со стар слоган...