МЕРКЕЛ ПОВИКА НА РАЗУМ: Германија одговори негативно на барањето на Порошенко за помош од НАТО во Украина

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика властите во Киев да покажат воздржаност, откако украинскиот претседател Петро Порошенко го повика НАТО да испрати бродови во Азовското Море за да ја поддржи Украина во спорот со Русија околу Крим. – Испраќаме...

СВЕТСКА БАНКА: Загадувањето ја чини Македонија милиони, но и илјадници човечки животи

Загадувањето ја чини Македонија повеќе од 300 милиони евра годишно, односно 3,2 проценти од БДП, се наведува во извештајот на Светска банка, каде се препорачуваат итни акции на делување. Во најновиот извештај за следење на состојбите во Македонија, оваа...

МИЦКОСКИ: Верувам во чесноста на пратениците и пратеничката група, но и во сите луѓе кои се дел од ВМРО-ДПМНЕ

Јас не гледам причина зошто пратеничката група да не биде компактна или пратеничката група практично да ги застапува ставовите на ВМРО-ДПМНЕ и да ја застапува програмата врз основа на која биле избрани, да ги почитува и застапува конгресните резолуции...

ДИМИТРОВ ИЗБРАН ЗА МАЖ СО НАЈДОБАР СТИЛ: Дали за стилот, Димитров ќе ги извади „патлиџаните“ за да почести?

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, е избран за маж со најдобар стил за 2018 година во Република Македонија. Изборот е извршен во организација на Friday.mk и Моментум. Убаво признание, што сигурно на секој маж би му годело. Министерот Димитров во...

КАНАЛ 5 И ТВ 1 ПАК СИ ГИ МЕРАТ: Казната за уредникот на Канал 5 повторно се претвори во натпреварување за рејтингот на телевизиите

Редакција на 1ТВ објави видео снимка на која, според очевидци, се забележува дека директорот на Канал 5, Иван Мирчевски добива казна од полицијата. -Иако, не може директно да се забележи дека станува збор за него, сепак тој ја потврдува информацијата,...

СЕ ПРОДЛАБОЧУВА СУДИРОТ ПОМЕЃУ ЌАХИЛ И ИБРАХИМ: Аднан Ќахил најави тужби за клевета против претседателот на ТДП Енес

Во  текот на вчерашниот ден а по претходна телефонска изјава како и писмено соопштение од страна на претседателот на партијата за движење на Турците во Македонија Енес Ибрахим беа изнесени низа на клевети и навреди против угледот и честа...

ДЕНКО МАЛЕСКИ ПОЧЕСТЕН ОД ПРЕДЛОГОТ НА АЛИ АХМЕТИ ДА БИДЕ КОНСЕНЗУАЛЕН ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: На Малески му се допаѓала идеата на Али Ахмети

Универзитетскиот професор и еден од потенцијалните кандидати за претседател на Република Македонија, Денко Малески, во изјава за порталот на албански јазик „Журнал“ изјави дека јавната поддршка на Али Ахмети претставува чест за него и за истата е многу благодарен. Малески...

ЗАЕВ ГО ПРИЗНА МЕНУВАЊЕТО НА ИСТОРИЈАТА: Комисијата со Бугарија ги цензурира македонските учебници.

Во декември македонската и бугарската Влада ќе имаат седница во Бугарија, на која заедничката Kомисија ќе реферира за нејзините активности, информираше денеска на собраниска седница премиерот Зоран Заев. Заев потврди дека членовите на комисијата разговараат и за промена во учебниците,...

ЗАЕВ: Ако го смениме името Фејсбук и Гугл ќе инвестираат во Северна

Инвестициите од Фејсбук и Гугл се можни да се реализираат во Македонија. Ова е извесна можност и штом ќе имаме податоци ќе излеземе пред Парламантот за промена на данокот за добивка за компаниите од информатичката технологија, да го намалиме...

ХЕКУРАН ДУКА В.Д. ГРАДНОЧАЛНИК НА ДЕБАР, НОВИ ИЗБОРИ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ: По смртта на дебарскиот градоначалник Хакуран Дука вршител на функцијата

По смртта на градоначалникот на Дебар, Ружди Љата, оваа функција моментно ја извршува Хекуран Дука, советник од редовите на Демократската унија за интеграција. Дука, лекар специјалист-уролог во Општата болница во Дебар и до сега го заменуваше градоначалникот во негово отсуство. -Според...
- Advertisement -

Latest News

(Фото) ПРЕД МАЛКУ: Тешка сообраќајна нecреќа вечерва во Капиштец

Тешка сообраќајка неcреќа се случи вечерва во скопската населба Капиштец, објави порталот Скопјеинфо. Според информации на очевидци возило со велешки...
- Advertisement -

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Ребалансот на буџетот е целосно промашен

Комплетно е промашена пресметката на приходите во ребалансот на буџетот истакна техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска за телевизија Алсат. Покрај тоа што...

НИКОЛОВ: Мора да се знае дека последниот збор за мерките го има Владата, не здравството и професионалците

Потребно е да се апелира до членовите на Комисијата за заразни болести да одлучуваат и работат на основа на професионалните стандарди, бидејќи факт е...

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од наставниците бил позитивен на коронавирус....

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...