Category: Македонија

МИЦКОСКИ: Кога Македонија е во прашање и иднината на нашата земја, нема страв и нема предавање! (ВИДЕО)

 • June 5, 2018
 • Коментари
Моќни пораки испрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во саботата, на масовниот протест кој се одржа во Скопје. Пред околу 60.000 присутни граѓани, тој испрати порака дека ВМРО-ДПМНЕ не се плаши кога Македонија е во прашање. -Ќе не заплашуваат, гонат и притискаат, ќе ни се закануваат и армадилата неверници ќе не критикуваат, мене и оваа […]

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ НА МЕЃУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА: Реформите на безбедносниот систем како предуслов во евроатланските интеграции

 • June 5, 2018
 • Коментари
Свесноста за потребата од реформи, независно за кој општествен сегмент станува збор, е во суштина доказ за квантумот на одговорност, на зрелост, на волja на сите општествени чинители за динамично и квалитативно надградување на сите општествени системи. Реформите мора и треба да се разберат првенствено како нужност а во името на воспоставување повисоки, поефикасни, пофункционални […]

ЗАЕВ ВОЗБУДЕН: Овие денови сакам да бидат денови на успешно завршување на процесот за името

 • June 5, 2018
 • Коментари
Скопје, 5 јуни 2018 (МИА) – Во прашање се денови да се случи телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, и во моментот сѐ уште се создаваат околностите за да се реализира тоа.   Ова го порача денеска премиерот Зоран Заев на маргините на завршната конференција на проектот Мрежа 23+ поглавје 23: Пандорина […]

Коѕијас: Сега дојде време да се каже големото „да“ или големото „не“

 • June 5, 2018
 • Коментари
Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во вечерашното интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, изрази убеденост и надеж дека во наредните денови може да дојде до решение на прашањето за името. На прашањето зошто и натаму се одложува телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Грција, Алексис Ципрас, Коѕијас изјави […]

МИЦКОСКИ: Роденденот на партијата ќе го одбележиме работно во Битола

 • June 5, 2018
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на  гостувањето во Дневникот на „Сител“ ТВ посочи дека роденденот на партијата ќе биде симболично и работно одбележен на 16 и 17 јуни во градот на конзулите, Битола. -ВМРО-ДПМНЕ продолжува со работно лето, ќе имаме два интересни настани кои што следуваат во периодот. Викендот, 16 и 17 јуни, три дена […]

МАКЕДОНИЈА ПРЕД СВРШЕН ЧИН: Сега е времето да се каже големото „да“ или големото „не“, вели Коѕијас

 • June 4, 2018
 • Коментари
Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во вечерашното интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, изрази убеденост и надеж дека во наредните денови може да дојде до решение на прашањето за името, пренесува Независен.мк. На прашањето зошто и натаму се одложува телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Грција, Алексис Ципрас, […]

(Видео)1.600 ЕВРА КАЗНА ЗА „АЛАХУ АКБАР“ ВО УЧИЛИШТЕ ВО РАДОВИШ: Казна од 1600 евра за училиштето што организираше Ифтар

 • June 4, 2018
 • Коментари
Казни за директорката и училиштето во Радовиш во коешто се организираше ифтарска вечера за деца и возрасни. Државниот просветен инспекторат потврди дека ќе се изречат казни за училиштето и директорката коишто дозволила организирање на верски обред во објектот на училиштето. По увидот којшто го изврши просветниот инспекторат утврдени се парични казни во висина од 1600 […]

ОД ЛОШО, ПОЛОШО: Новите предлози за името се „„Република Крушевска Македонија“ и „Република Современа Македонија“!

 • June 4, 2018
 • Коментари
Артан Груби во вечерашното гостување на Канал 5 откри дека освен имињата предложени од медијаторот Метју Нимиц, а во игра се и сите нови креативни решенија, за кои даде неколку примери. -Медијаторот Нимиц ги предложи Северна, Вардарска, Горна, Нова и Република Македонија (Скопје). Знаете дека се преговара за имињата предложени од Нимиц, но се преговара […]

МИЦКОСКИ НА СИТЕЛ: На првиот собир организиран од ВМРО-ДПМНЕ откако јас сум претседател, десетици илјади граѓани рекоа „НЕ“ за политиките на Заев

 • June 4, 2018
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски гостуваше во Дневникот на Сител телевизија каде даде свој коментар по масовниот антивладин собир кој партијата го одржа во саботата.   Не очекувам дека СДСМ ќе излезе со комплименти и со некакви позитивни критики за тоа што се случуваше во саботата. Единствено мерило за нас како политичари е гласот на […]

ГЕЈ ПАРАДА ВО СКОПЈЕ, ПЛАТЕНА СО НАШИТЕ ПАРИ: Владата ќе ја спонзорира геј парадата која ќе се одржи во Скопје!

 • June 4, 2018
 • Коментари
Во годишната програма на Министерството за култура за поддршка на проекти и манифестации во оваа 2018 година ќе одвои 327,250 денари за Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализирани заедници“ Коалиција СЗПМЗ за организирање на настан „ Викенд на гордоста Скопје 2018 “. Претходно во 2017 година, министерот за култура Роберт Алаѓозоски, го отвори „Скопје […]