МИЈАЛКОВ ОД ШУТКА ДОНЕСЕН ВО СУД: Судот под засилено обезбедување

Под силно полициско обезбедување, екс директорот на УБК Сашо Мијалков утринава беше спроведен од затворот “Скопје” до Кривичниот суд. По девет дена притвор, МијалкоВв ја напушти ќелијата и е донесен во судница, каде му се суди за случајот “Трезор”. Тој со...

ПРИВАТИЗАЦИЈА НА ДЕТСКАТА КАРДИОХИРУРГИЈА: Ќе се стави ли клуч на врата на државната детска кардиохирургија?

Ќе се стави ли клуч на врата на државната детска кардиохирургија? Овој оддел до крајот на годинава веројатно ќе се пресели во приватна болница , во пакет со лекарите кои сега оперираат под државна капа. Идејата за јавно приватно...

ШЛАКАНИЦА ОД ЦРНА ГОРА ЗА ЗАЕВ: Заев да се позанимава со прашањето зошто навреме не била распишана потерница за Груевски

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ изјави дека обврска на Македонија, а не на Црна Гора, беше да се грижи да не побегне нејзиниот поранешен премиер Никола Груевски. Марковиќ му порача на премиерот на Македонија Зоран Заев да се позанимава со...

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ГИ СКРШИЈА КАТАНЦИТЕ: Локалните власти не успеа да ги спречат масовни протести на средношколците во Тетово против загадениот воздух

Со извикување на паролата „Чист воздух“ и транспаренти со натписи „Стоп на аерозагадувањето“ и „Error 404 Чист воздух not found“ (Грешка 404 Чист воздух не е најден), дел од тетовските средношколци денеска со мирен протест го изразија своето незадоволство...

СЕ ОГЛАСИ ДУРЛОВСКИ ПО ПОВОД ЕДНА ГОДИНА ОД НАСТАИТЕ ВО СОБРАИЕТО: Тоа што сакам да остане запомнето од овој мрачен период е храброста, љубовта...

Оперскиот пејач Игор Дурловски, кој е еден од обвинетите за настаните во Собранието од 27 април, преку социјалните мрежи се огласи по повод изминатата една година од неговото апсење. Целиот статус на Дурловски објавен на Фејсбук може да го прочитате...

НАРОДОТ НЕ ПОДЛЕГНА НА ПРИТИСОЦИТЕ: Илјадници граѓани излегоа и дадоа поддршка за Мицкоски и Република Македонија!

Река народ се упати од централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ кон Владата на Република Македонија, марш кој го обележа стартот на револуцијата, како што најави Мицкоски, која со мирни протести и гандиевски методи планира да ја урне власта на Зоран...

АЛИ АХМЕТИ ГО ОБЕЛОДЕНИ ИМЕТО НА „КОНСЕЗУАЛНИОТ“ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ: ДУИ веќе има кандидат за претседател на државата?

Досега не сме зборувале за имиња, но мислам дека Денко Малески е угледен професор, професор што ги исполнува сите стандарди- изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети одговарајќи на новинарско прашање дали тој е прифатлив консензуален кандидат за претседател на...

(Видео)УЛИЦАТА ГИ ДОНЕСЕ, УЛИЦАТА ЌЕ ГИ ПОРАЗИ: Анкета со граѓаните присутни на протестот!

„Дојдовме да си ја спасиме државата. За Македонија!“ - вели еден од присутните на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ вечерва. Други пак велат дека излегле за да го искажат револтот поради сите грешки од владеењето на СДСМ и нивната коалиција     „Дојдовме...

(Снимка од дрон)МАСОВНА ПОДДРШКА ЗА ВМРО-ДПМНЕ: Илјадници граѓани излегоа на улиците со поддршка за Мицкоски, се бараше оставка од владата на Заев!

Без автобуси, без притисоци, водени од револтот кон актуелната власт на СДСМ, вечерва на улиците на Скопје илјадници граѓани излегоа да му дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ во борбата против власта која заборави на ветувањата дадени пред граѓаните   Протестот на ВМРО-ДПМНЕ...

АХМЕТИ СО ЗАКНИ: Нема мир без договор со Грција!

Посебен придонес во потпишувањето на Преспанскиот договор има и албанскиот политички фактор во Република Македонија, нагласи денеска лидерот на Демократската унија на Албанците Али Ахмети на свечената Академија по повод Денот на aлбанското национално знаме и прогласувањето на независноста...
- Advertisement -

Latest News

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од...
- Advertisement -

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

НИКОЛОВ: Тајмингот на објавување на бројот на позитивни е под директно политичко влијание

Со објавување на бројката на новоинфицирани се прават обиди или ако можам грубо оваа бројка се штелува на некој начин, односно тајмингот на објавување...

И ВО ГРАДОВИТЕ КОИ НЕ СЕ ВО КАРАНТИН: Забранета посетата на гробиштата за Задушница и Духовден

За време на претстојниот продолжен викенд кога се одбележуваат верските празници Задушница и Педесетница (Духовден) ќе биде забранета посетата на гробиштата на територијата на...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Зошто Македонија плаќа поскапа камата на кредитите од Србија?

Техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во гостувањето во телевизија Алсат истакна дека соседна Србија добила заем со многу попоoвлни услови од...