ПРОДОЛЖУВА АГОНИЈАТА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЕУРОКОМПОЗИТ: Ако денеска нема пари за отпремнина и плата – вработените ќе ги блокираат патишта!

Околу 100 вработени во „Еурокомпозит“ и уште 130 мина кои заминаа како технолошки вишок денеска најавија дека во понеделник ќе го блокираат патот Прилеп-Скопје доколку не им бидат исплатени 2 плати и 50.000 денари како отпремнина. Не се согласувале...

ТОП дестинација за совршен викенд!

Во падините на Осоговските планини, во специфичниот зелен повој сместено е едно од најубавите македонски села кое изобилува со врвен автентичен амбиент и кој ќе Ве плени уште на првата средба. Селото Плешенци се наоѓа на само 4 километри од...

,,MADE IN MACEDONIA”, ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: По завршувањето на уставните измени брендот ќе биде забранет!

Брендот „Made in Macedonia“ ќе замине во историјата. Со завршувањето на уставните измени, не завршуваат обврските за Македонија од договорот со Грција. Според спогодбата од Нивици, во текот на 2019 година, откако измените ќе поминат во македонското Собрание и...

ВЛАСТА ВЛЕГУВА ВО НОВ МЕГА-СКАНДАЛ: Нов афера „Големо Уво“ – овој пат на мета обвинителите, ОТА се уште не работи, не се знае кој...

Владата на СДСМ која власта ја превзема благодарение на нелегално прислушкувани материјали, повторно влегува во нов скандал со прислушкување. Овој пат, ни помалку ни повеќе, прислушкувани се јавните обвинители цели две години, односно од моментот на формирање на техничката...

МВР ОТВАРА ИСТРАГА: Ќе проверува кој ги прислушкувал обви нителите

Министерството за внатрешни работи целосно е вклучено во предистражната постапка за снимените разговори од фиксните телефони на обви нителите во Основното јавно обви нителство, изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. – Владата остро го осудува случајот со снимените телефонски разговори...

ЗАЕВ=ЦРНИЛА: Графити осамнаа ширум градовите низ Македонија

На повеќе локации ширум Македонија, граѓаните испишаа пораки до власта. Имено, тие порачуваат дека Зоран Заев и СДСМ се црнилата во Македонија. Незадоволството кај македонските граѓани од работата, односно неработата, на актуелната Влада, секојдневно расте. Економијата секојдневно тоне, а во разни сегменти...

ТАЛАТ ЏАФЕРИ ПОВИКАН НА РАСПИТ ВО ОБВИНИТЕЛСТВО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери е повикан во Обвинитеството. Тој на 4-ти декември ќе треба да даде исказ поврзан со настаните на 27-ми април кога беше избран за собраниски спикер, а во врска со  отворена истрага на барање на битолско...

РЕАКЦИЈА НА УПОЗ: Најавеното зголемување на платите во ниту еден случај не може да ја подобри материјалната и социјално – економската положба на вработените...

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Р. Македонија (УПОЗ), реагира на висината на најавеното зголемување на платите во јавната администрација бидејќи истото во ниту еден случај не може да ја подобри материјалната и...

ПОВТОРНО ИЗИГРАНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО „ЕУРОКОМПОЗИТ“: Иако имаа писмена гаранција за исплата до 30 ноември, вработените повторно извисени од Владата на РМ

Над 200 работници, од кои половината се технолошки вишок, денеска се собраа во кругот на прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ изразувајќи го својот револт што не се исполнува ниту најавата, ниту ветеното, со исплатата на отпремнините и две плати за...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ЌЕ ИМА ГОДИШНО ОБРАЌАЊЕ ВО СОБРАНИЕТО: Од Кабинетот на претседателот со потврдија дека Ѓорге Иванов ќе има обраќање во Собранието

Претседателот ќе ја исполни својата уставна обврска, информираат од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов по денешната информација дека до Собранието се уште не е пристигнато писмо од претседателот за одредување датум за годишно обраќање. – Согласно член 85 од Уставот...
- Advertisement -

Latest News

ОСМАНИ НЕГАТИВЕН: Двајца вработени во СЕП имаат корона

Двајца вработени во владиниот Секретаријат за европски прашања (СЕП), со кој раководи вицепремиерот Бујар Османи, се позитивни на ковид-19,...
- Advertisement -

УРЕДНИКОТ НА ТЕЛМА-УСЛОВИ ЗА ИЗБОРИ НЕМА: На 5 јуни ќе одлучуваат за државата и ќе излезат само оние кои веруваат дека вирусот не постои

-Во моментов имаме математичка прогресија на пораст на инфицирани -денес бројката новоинфицирани ќе биде над 170 !!!!!! Оваа бројка е веќе е тенденција на...

ПPCТИ ДА ИЗЛИЖEТЕ: Чоколадни колачиња со бисквити

Направете брзи чоколадни колачи. СОСТОЈКИ: 200 мл. слатка павлака, 200 гр. чоколадо, 50 гр. маргарин, 150 гр. кршени бисквити, 50 гр. ореви, 50 гр. мелени бисквити...

(Фото) КОРОНА ВИКЕНД ВО ОХРИД: Редици пред маркети, гужви на кејот и чаршијата за корона

Повеќето од присутните на шеталиштето во Охрид, кој денеска изгледа како да е сред туристичка сезона, се гледа дека не ги почитуваат владините препораки...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...