Category: Македонија

ИВАНОВ НЕ ПРИФАЌА ИМЕ „ЕРГА ОМНЕС“: Иванов нема да прифати договор со Грција за промена на името „ерга омнес“

 • May 30, 2018
 • Коментари
За претседателот Иванов не е прифатливо решение за името ерга омнес, велат од Кабинетот на претседателот на Република Македонија. -Ставот на Претседателот Иванов е принципиелен, а воедно и конзистентен со ставовите на сите досегашни претседатели на Република Македонија. Тој став е дека претседателот Иванов не прифаќа решение за прашањето за името за севкупна употреба или […]

ПРВО ЌЕ СЕ МЕНУВА ИМЕТО, ПА НА РЕФЕРЕНДУМ: Договорот за промена на името ќе се ратификува во Собранието, па потоа ќе има референдум!

 • May 30, 2018
 • Коментари
Зоран Заев продружуван од министрите денеска одржа прес конферениција во дворот на Владата на која даде отчет за сработеното во првата година од владеењето. Премиерот во своето излагање истакна дека прво ќе се ратификува Договорот со Грција во Собранието, па ќе се аплицира за влез во НАТО и после ќе се одржи референдум за името. […]

ВОЈНИЦИТЕ ПО БОЛНИЦИ, ШЕЌЕРИНСКА ПО ГОСТИ: Додека Рада си ја билда биографијата, војници завршуваат во болници

 • May 29, 2018
 • Коментари
Додека министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска си ја билда својата лична биографија, и си прави свој личен ПР на сметка на Министерството за одбрана на семинари организирани од невладини организации со звучни имиња, како на пример Европски Совет за Надворешни Работи, која невладина е дел од соросовата мрежа на платенички организации, војниците од АРМ буквално […]

ШИЛЕГОВ ГО ПРЕКОПУВА ВОДНО: Поради гасоводот, проширена трасата – Водно се уништува без милост!

 • May 29, 2018
 • Коментари
По разгледување на документацијата доставена на увид, реалната слика на терен и врз основа на водените разговори со надлежните институции и фирмите вклучени во изградбата, граѓанските еколошки иницијативи остануваат против изградба на гасоводот низ парк-шумата Водно, информира Макфакс. Во соопштението од граѓанските иницијативи: Го сакам Водно, О2 Коалиција, Зелено Тафталиџе, Стоп на загадувањето, Екокарпош 3,2,1, […]

НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ: Следува уште еден споен викенд- уште колку неработни денови не` чекаат?

 • May 29, 2018
 • Коментари
Следниот неработен ден е петок, 15-јуни, кој е прв ден од Рамазам Бајрам. Тоа ќе значи уште еден споен викенд. Еве уште колку неработни денови ни преостануваат до крајот на годината: За сите граѓани на РМ • 15 јуни (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, • 02 август (четврток), Ден на Републиката • […]

ИСТОРИЈА, КАДЕ И ДА КОПНЕШ: Изградбата на патот Штип-Радовиш откри четири археолошки локалитети

 • May 29, 2018
 • Коментари
Изградбата на новиот експресен пат Штип-Радовиш откри четири археолошки локалитети. Директорот на Заводот за заштита на споменици и Музеј на град Штип, Митко Штерјов на денешната прес-конференција истакна дека тимот од археолози веќе е на терен и се почнати истражувањата на локалитетите, а низ кој поминува новата траса. Четирите археолошки локалитетите се од праисторијата до […]

ОТВОРЕН ПАТОТ КОН „ГЕНЕРАЛ ЈАНКОВИЌ“: Патот од Скопје до Приштина претпладнево ќе биде пуштен за сообраќај

 • May 29, 2018
 • Коментари
Косовскиот министер за инфраструктура Паљ Лекај најави дека претпладнево, околу 9:00 часот, ќе биде отворен за сообраќај патот Приштина-Скопје, кој поради градежни работи беше затворен на потегот меѓу Качаник и Генерал Јанковиќ, јавува дописникот на МИА од Приштина. – Тврдам дека утре во 9:00 часот патот ќе биде пуштен во сообраќај и мислам дека ги […]

УТРЕ НЕ ПАТУВАЈТЕ КОН ГРЦИЈА: Сите гранични премини ќе бидат затворени поради штрајк!

 • May 29, 2018
 • Коментари
Од ноќеска на полноќ 24 часа ќе биде во прекин сообраќајот на граничниот премин Меџитлија поради штрајк на грчките цариници. Додека на граничниот премин Стар Дојран прекинот ќе биде од 5 часот утре до 5 часот на 31 мај, а на ГП Богородица од 7 часот утре до 7 часот наредниот ден. Како што соопшти […]

АПАСИЕВ ЗА РАШКОВСКИ:“Абе, стварно ли ГенСеков лажел за „вториот докторат!?”

 • May 29, 2018
 • Коментари
Членот на президиумот на партијата Левица, професорот Димитар Апасиев во јавна објава прашува дали генералниот секретар на Владата Рашковски лажел за вториот докторат. Апасиев во објавата користи хаштаг РашкоДетеМашко а се „чувствува” учено – недоучено. Доц. д-р Драги Рашковски, се вели во неговата биографија, е роден во Струмица во 1984 година, каде што завршил основно […]

(Видео)Голем сенароден протест на 2 јуни: Македонија ќе побди!

 • May 29, 2018
 • Коментари
Со организирање на еден голем народен протест кој што ќе се случи на 2-ри Јуни во 20 часот пред Владата на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ќе испрати порака до актуелната власт дека и по помината една година доста е со неисполнети очекувања, нереализирани ветувања, комплетно разурната економија. Нема реформи ниту во образованието ниту во здравството, ниту […]