ЏИНОВСКИ КОМПАНИИ ЧЕКАЛЕ ДА ГО СМЕНИМЕ ИМЕТО: Чекаат за да инвестираат во Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Сител рече дека 2019 година ќе биде година на економски раст, особено ако помине процесот на уставните измени. -И Грција сака да се реши овој спор. И ним им тежи. Алтернатива друга...

ЦИПРАС: Ако Независни Грци ја напуштат коалицијата, ќе свикаме седница за гласање на доверба на владата

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас во синоќешното гостување на грчката национална телевизија рече дека парламентот во Атина ќе свика седница за гласање на доверба на владата ако владината коалиција ја напушти помалниот партнер во власта, Независни Грци, пренесува „То...

ЗАЕВ НЕ ЈА ЗНАЕ БРОЈКАТА НА ПРАТЕНИЦИ КОИ ЌЕ ГЛАСААТ ЗА СЕВЕРНА: Ако му пропадне проектот ќе барал одговорност од своите сопартијци

Македонската јавност и натаму е во неизвесност дали власта го има потребното мнозинство за да го заврши проектот наречен Северна Македонија. Заев во повеќе наврати во изминативе неколку денови искоментира дека не ја знае точната бројка на пратеници кои...

МИЦКОВСКИ ЗА РАЗЛИКИТЕ ПОМЕЃУ ЗАЕВ И КИРАЦОВСКИ: Јеб*га, ако не можеш со генсекот на твојата партија да се договориш!

Пред седницата во Собрание, Александар Кирацовски убедливо говореше дека СДСМ има обезбедено и повеќе од 80 пратеници да гласаат за уставните измени. За време на седницата се соочија со реалноста, па партискиот лидер и премиер Зоран заев призна дека...

КАТИМЕРИНИ: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре!

Прашање на часови а не денови е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани во согласност со Преспанскиот договор, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува уставните измени да се...

ДИМИТРОВ ГО ПРЕГОРИЛ ТЕЛЕФОНОТ: Министерот за надворешни цел ден во консултации со пратениците!

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вчера во гостување на 1ТВ истакна дека преговорите со Беса бараат голем ангажман. – Нивниот фокус е словото. Ние сме мултиетничко општество и треба да внимаваме да не ги повредиме чувствата на другите граѓани...

ЗАЕВ ГО НАПРАВИЈА ПУЗДEP НА ТВИТЕР: Северџан, ќе одговараш за се, не го изговарај името на нашата татковина!

По победата на машката одбојкарска репрезентација во мечот против Унгарија , Заев од својот Твитер профил сакаше да собере по некој политички поен на сметка на настанот, но неговиот пост имаше катастрофални последици. Граѓаните гневни поради фактот што во...

ПРОДОЛЖУА ПРИТИСОКОТ: Две лица се пpивeдeни за нарушување на јавниот ред и мир на протестите пред Собранието

Две лица се приведени за нарушување на јавниот ред и мир во тек на протестот за уставните измени што се одржа од денеска пред зградата на Собранието, потврдија од Министерството за внатрешни работи. Протестот почна напладне, а заврши околу 18...

ЗАЕВ: Не гледам проблем што ќерката на Бејта се вработи во МЕПСО!

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Сител рече дека не бега од прашањата поврзани со вработувања на блиски роднини на функционери во државни фирми и институции. -Не можеме да најдеме кадри, пропаѓаат огласи. Инофрматичари, архитекти, да не зборувам...

ЛИЛЈАНА ПОПОВСКА СЕ ПИШМАНИ: Беса yцeнyвa, несигурно 2/3 мнозинство на Заев!

На ден пред гласањето за измените во Уставот, се уште „виси“ 2/3 мнозинство. И според премиерот Зоран заев, 80 позитивни пратенички гласови се уште не се обезбедени. Неизвесна е поддршката на БЕСА. Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) Македонците се чувствуваат како граѓани од втор ред, време е тоа да престане

Во нашата политичка програма зборуваме за проекти реални. Проекти, реални кои што се од значење во Теарце и во...
- Advertisement -

Се очекуваат првите резултати од лекот за кopoнавирусот

Светската здравствена организација во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би можеле да бидат ефикасно во...

Kpивична пријава за директорот на „Водовод и канализација“ Прилеп

СВР Битола – ОВР Прилеп, до ОЈО Прилеп, поднесе kpивична пријaва против Е.Ј.(49), директор на ЈКП „Водовод и канализација“ Прилеп, поради постоење основи на...

Јанушев во посета на текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево

Ја посетивме текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево. Текстилната индустрија е водечка во овој регион. Затоа во програмата се обврзавме на реализација на повеќе проекти кои...

„Hе мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…“

И не мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…, пишува на Фејсбук Рашела Мизрахи при денешната посета на...