Category: Македонија

Заев на аудиенција кај папата Франциск

 • May 25, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на посетата на Република Италија и на Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, ќе присуствува на аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Според агендата, премиерот Заев, кој ја предводи владината делегација во чиј состав се вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за […]

МИЦКОСКИ: 2 Јуни ќе биде почетокот на падот на владата на СДСМ предводена од Зоран Заев

 • May 24, 2018
 • Коментари
Како политичка партија и во минатото, но и во иднината ќе се обидеме да понудиме решенија за граѓаните, да го подобриме квалитетот на нивниот живот бидејќи единствен капитал на Република Македонија се граѓаните и тие заслужуваат да имаат подобар живот, истакна денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ при посетата на Штип. -Токму од тука мотивирани на 2 […]

ОГЛАДНЕА МИНИСТРИТЕ: По три часа разговори министрите и медијаторите на ручек

 • May 24, 2018
 • Коментари
По три часа разговори во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк, министрите за надворешни работи и медијаторот направија пауза за ручек. Преговорите почнаа во 16.30 по македонско време, а 10.30 по њујоршко. Овој пат средбата меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас е во присуство на медијаторот на ОН, Метју Нимиц.

ОТАДЕ АФРИКА: Административци со државни пари заминале на далечен пат во Боцвана

 • May 24, 2018
 • Коментари
Повеќе високи функционери од државната администрација деновиве се на службено патување во африканската држава Боцвана. Според информациите кои ги објави svest.mk од „свиркачи” во невладини организации кои вршат мониторинг на трошењето на владата престојот и патот до таму кој чини илјадници евра е платен од буџетот на РМ. Никому не му е јасно зошто во […]

БИЗАРНА ПРИЧИНА ЗА СМРТТА НА МАКЕДОНСКИОТ АЛПИНИСТ: Д-р Петков починал поради украдните боци со кислород додека се искачувал на Еверест

 • May 24, 2018
 • Коментари
Водачот на Меѓународната Еверест експедиција 2018 во која беше и гевгелискиот алпинист д-р Георги Петков, англичанецот Тим Моусдејл, на социјалните мрежи преку кои известуваше за текот на мисијата, објави дека им биле украдени боците со кислород, објавува детали за последните денови на планинарот д-р Петков, порталот Гевгелија нет. Тоа го констатирале на 18 мај во […]

ОХРИД ГО БАРА СПОМЕНИКОТ НА ЦАР САМОИЛ: Местото на тој споменик било во Охрид, општината чека да заврши ревизијата на „Скопје 2014“

 • May 24, 2018
 • Коментари
-Нашиот став е дека местото на Цар Самоил е во Охрид и затоа имаме намера во понатамошниот дел, до завршувањето на ревизијата, да побараме тој споменик да биде дислоциран во Охрид. Да почекаме и очекуваме во скоро време позитивен исход, рече Стојановски. Општина Охрид сака дел од спомениците од „Скопје 2014“ да се префрлат во […]

„ВЕЧЕР ЌЕ СЕ НАПРАВАМ ВАУЧЕР“: Проектот поддржан од Шилегов ќе го поттикне алкохолизмот, сметаат социолозите

 • May 24, 2018
 • Коментари
Лицата во алкохолизирана состојба ќе добиваат гратис такси до дома. Ова е проект кој што е инициран од Ресторани.мк. Според иницијаторите идејата е рестораните да бидат поодговорни кон своите гости. Проектот е поддржан и од Град Скопје. Од таму велат дека со ова, ќе се намали бројот на алкохолизирани граѓани во градот. Но, според социологот […]

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК ГИ ОБЈАВИ ЗАВРШНИТЕ ЗБОРОВИ: Во овој суд се вперени очите на јавноста. Не ми се суди само мене. Се суди на суверенизмот како моја определба во македонската политика!

 • May 24, 2018
 • Коментари
Завршните зборови секој од нас како и адвокатите, така и обвинетите ги бевме подготвиле писмено. Со цел, додека ги читаме да не мора да бидеме прекинувани или да читаме многу бавно за да дактилографката може се да запише неколку часа порано ги предадовме на УСБ. Потоа имавме и една пауза од околу 40-тина минути. Ова […]

ЗИМНИЦАТА ВЕЌЕ ЈА ПОТРОШИВМЕ, ШТО СЕГА?: Една година влада на Заев, една година економски пропаст

 • May 24, 2018
 • Коментари
Економијата во Македонија, од водечка во регионот, по само една година е на дното на Европа. Очигледно дека целата влада на Заев нема никаква координација. Владата на Заев не отвора нови работни места, напротив, сведоци сме дека се затвораат фабрики, вели Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, пренесува порталот Независен весник.   Во продолжение интегрален текст […]

МАКЕДОНИЈА Е СТАВЕНА НА ПРОДАЖБА: За Заев влезот во ЕУ значел повеќе пари за граѓаните

 • May 24, 2018
 • Коментари
Ако бидеме примени во членство во НАТО, тоа значи стабилност за државата, а со влезот во ЕУ ќе добиеме повеќе пари за граѓаните. Тоа беше една од поентите на Зоран Заев во вчерашниот дуел со Христијан Мицковски. Пред 26 години во 1992 година, тогашниот австриски министер за надворешни работи Алојз Мок му понуди на Васил […]