Category: Македонија

„ВЕЧЕР ЌЕ СЕ НАПРАВАМ ВАУЧЕР“: Проектот поддржан од Шилегов ќе го поттикне алкохолизмот, сметаат социолозите

 • May 24, 2018
 • Коментари
Лицата во алкохолизирана состојба ќе добиваат гратис такси до дома. Ова е проект кој што е инициран од Ресторани.мк. Според иницијаторите идејата е рестораните да бидат поодговорни кон своите гости. Проектот е поддржан и од Град Скопје. Од таму велат дека со ова, ќе се намали бројот на алкохолизирани граѓани во градот. Но, според социологот […]

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК ГИ ОБЈАВИ ЗАВРШНИТЕ ЗБОРОВИ: Во овој суд се вперени очите на јавноста. Не ми се суди само мене. Се суди на суверенизмот како моја определба во македонската политика!

 • May 24, 2018
 • Коментари
Завршните зборови секој од нас како и адвокатите, така и обвинетите ги бевме подготвиле писмено. Со цел, додека ги читаме да не мора да бидеме прекинувани или да читаме многу бавно за да дактилографката може се да запише неколку часа порано ги предадовме на УСБ. Потоа имавме и една пауза од околу 40-тина минути. Ова […]

ЗИМНИЦАТА ВЕЌЕ ЈА ПОТРОШИВМЕ, ШТО СЕГА?: Една година влада на Заев, една година економски пропаст

 • May 24, 2018
 • Коментари
Економијата во Македонија, од водечка во регионот, по само една година е на дното на Европа. Очигледно дека целата влада на Заев нема никаква координација. Владата на Заев не отвора нови работни места, напротив, сведоци сме дека се затвораат фабрики, вели Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, пренесува порталот Независен весник.   Во продолжение интегрален текст […]

МАКЕДОНИЈА Е СТАВЕНА НА ПРОДАЖБА: За Заев влезот во ЕУ значел повеќе пари за граѓаните

 • May 24, 2018
 • Коментари
Ако бидеме примени во членство во НАТО, тоа значи стабилност за државата, а со влезот во ЕУ ќе добиеме повеќе пари за граѓаните. Тоа беше една од поентите на Зоран Заев во вчерашниот дуел со Христијан Мицковски. Пред 26 години во 1992 година, тогашниот австриски министер за надворешни работи Алојз Мок му понуди на Васил […]

(Аудио)САШО ТАСЕВСКИ СО НАВРЕДИ И ПЦОВКИ: Директорот на Драмски театар со закани, навреди и клевети до новинар на Инфомакс!

 • May 24, 2018
 • Коментари
Сашо Тасевски повторно пред целата македонска јавност доживеа нервен слом, но овој пат во комуникација со новинар на нашиот портал Инфомакс Имено нашиот репортер уредно го исконтактира директорот на Драмскиот театар во Скопје, Сашо Тасевски и му постави прашања во врска со поплаките кои пристигнаа до нашата редакција во врска со проблемите со кровот на […]

СДСМ ГО НАЈАВУВА КРАЈОТ НА МАКЕДОНИЗМОТ: Сите државни обележја отстранети во Битола!

 • May 24, 2018
 • Коментари
Граѓаните на Битола веќе неколку недели забележуваат дека македонското знаме кое се наоѓаше на јарболот во центарот на градот е отстрането. СДСМ и Зоран Заев очигледно му објавија војна на македонизмот, а целта на борбата на СДСМ е промена на името на државата и македонскиот идентитет. За жал ова не е прв случај на отстранување […]

БОБАН НОНКОВИЌ: Шупотејќи за спас на Македонија

 • May 24, 2018
 • Коментари
Република Македонија и македонскиот народ, синоќа по подолго време се обединија околу една работа. Се обединија околу своите ТВ-приемници и од 20 часот, без здив го проследија двоиполчасовниот прв ТВ-дуел на политичките противници (лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДС), што се случува по цели 20 години, односно по легендарниот „ти пиеш по литро виски и шмркаш […]

ОСУМ ЛЕНТИ, НЕКОЛКУ КИЛОМЕТРИ: Инвазија на граничниот премин Богородица кон Грција

 • May 24, 2018
 • Коментари
Во осум ленти, колони во недоглед. Вака изгледаше граничниот премин Богородица утринава откако најголемиот дел од граѓаните одлучија продолжениот викенд да го искористат на Егејското море во соседна Грција Километарски колони, блокирани патарини, гужви. Ваква беше сликата утринава кон граничниот премин Богородица. Од АМСМ ја потврдија информацијата, од каде препорачуваат внимателно возење и умерен интензитет […]

ЗАЕВ СО СЕРИОЗНИ ЛАПСУЗИ: Мицкоски му помагаше на Заев да се врати во дебатата и да биде коректен во своите изјави

 • May 24, 2018
 • Коментари
Зоран Заев, иако премиер на Република Македонија, во клучни моменти од ТВ дуелот со Мицкоски, покажа несигурност и отсутен поглед кој не соодветствува на еден претседател на Влада. Ако се суди по говорот на телото, кој е најискрен показател на намерите на еден човек, кај Заев се виде дека не го мисли тоа што го […]

ДЕНЕСКА Е СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ: Основоположници на словенската писменост и литература

 • May 24, 2018
 • Коментари
Денеска е Св. Кирил и Методиј.Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане монах се викаше Константин ги помина сите степени на тогашната наука. Брат му, пак, беше повеќе години управник на една област во струмичко. Двајцата […]