Category: Македонија

(Видео)ГРЧКИТЕ СПАСУВАЧИ НЕ ЈА ПОТВРДУВААТ ТРАГЕДИЈАТА:Медиумите објавија снимка

 • February 11, 2018
 • Коментари
Две лица кои се изгубиле вчера попладне на падините на планината Кајмакчалан од грчка страна според извештаите на повеќето грчки медиуми, утрово се пронајдени мртви. Сепак, од грчката против пожарна бригада потврда за трагедијата нема. Грчката телевизија „Алфа“ објави дека двајца планинари биле пронајдени мртви, информација која беше објавена и на други локални медиуми, но […]

ЗАЕВ ПОВЕЌЕ НЕ САКА ДА РАЗГОВАРА СО ГЕРОСКИ: Бранко Героски го предупреди Заев да пази „со кого сади краставици“ оти криви ќе му пораснеле

 • February 10, 2018
 • Коментари
Бранко Героски, во својата колумна објавена во „Плусинфо“.мк му се обраќа на Зоран Заев алудирајќи на односот на власта кон медиумите и новинарите советувајќи го дека треба да размисли со „кого сади краставици“. „Послушај го ти советот на едно „старо дртало“ со „Алцхајмер“ и размисли добро со кого садиш краставици. Оти, ја знаеш народната – […]

„НЕЗАВИСЕН“ ВЕСНИК, ЗАВИСЕН ОД ГРЧКИ ПАРИ: Медиумски мрак во Македонија поддржан од Коѕијас и ТВ „Телма“

 • February 10, 2018
 • Коментари
Состојбата со медиумите во Македонија е во незавидна ситуација, медиумски мрак ја надвисна државата како никогаш досега, а предводник на овој процес е дефинитивно провладината телевизија Телма. Како никогаш досега бројот на затворени медиуми е рекорден во овие неколку месеци владеење на СДСМ. Медиумскиот магнат МПМ кој раководеше со повеќе дневни весници затвори под притисок […]

ЗИЈАДИН СЕЛА ПРОДОЛЖУВА ДА ПРОВОЦИРА: „Албанци со калашникови чекаа на Камени мост“ – тврди Села за 27-ми април!

 • February 10, 2018
 • Коментари
Мартин Лејденфрост објави кратка репортажа од Скопје, во која интегрирал и дел од интервју кое го направил со лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села. Репортажата насловена како „До следната тепачка“ ги обработува настаните од 27-ми април, кога Села беше повреден во немирите   Според Лејденфрост, Македонија се наоѓа пред нова ситуација и тензии поради […]

ВЛАДИКАТА НАУМ: СО НЕТРПЕНИЕ ГО ОЧЕКУВАМЕ ОДГОВОРОТ ОД ПАТРИЈАРХОТ НЕОФИТ ЗА БРАТСКО СОСЛУЖЕНИЕ

 • February 10, 2018
 • Коментари
Недостатокот на духовни отци -лидери е клучниот проблем на црквата денес. Следниот чекор е заедничко служење на светата литургија со што заедно во пракса ќе ја исполниме одлуката на БПЦ со која таа прифати да биде црква мајка на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, истакна струмичкиот митрополит Наум во интервју за бугарската агенција БГНЕС прашан […]

БОРЦИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА 75 ДЕНА ВО ЗАНДАНИ :„Не дозволувајте да нè обезличат“,

 • February 10, 2018
 • Коментари
  Денес поминуваат 75 дена како се во притвор поголемиот дел од приведените за настаните на 27 април, а некои многу порано заглавија во судско затворските лавиринти. Меѓу нив е популарниот блогер Богдан Илиеввски. Тие што добро го познаваат велат дека Богдан во целиот свој живот нема добиено казна за погрешно паркирање, а не пак […]

ВЛАДАТА ВО ГРЦИЈА КОНТРА ЗАЕВ: Промена на уставното име и промена на Уставот на соседната земја

 • February 10, 2018
 • Коментари
За сите отворени прашања во рамките на преговорите ќе разговараат Димитров и Коѕијас, изјави портпаролот на грчката Влада во однос на тоа што ќе се најде на масата разговори на двајцата министри за надворешни работи на нивната следна средба, јавува дописникот на МИА од Атина. Одговарајќи на новинарско прашање, на вчерашниот брифинг, во врска со […]

СРАМНА И ПОНИЖУВАЧКА ОДЛУКА НА СУДИИТЕ: Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани си ја поништија сопствената одлука поради притисоци!

 • February 10, 2018
 • Коментари
Судијата Огнен Ставрев за две недели си ја поништи сопствената одлука заради политички притисок Судијата Огнен Ставрев и Осман Шабани пред очите на јавноста донесоа одлука, па две недели подоцна пак пред очите на јавноста си ја укинаа сопствената одлука. Ваква брука и срам оддамна не се случил во судството. Истото го направија за да […]

ЗАЕВ ГО ОСЛОБОДИ КОМАНДАНТ ЧАКАЛА: Авдил Јакупи- Чакала го напушти Идризово

 • February 10, 2018
 • Коментари
После 14 години во затвор, ослободен Авдил Јакупи -Чакала, јавуваат медиумите на албански јазик. Авдил Јакупи, поранешниот командант на УЧК познат по прекарот (Чакала) на крај ја дочека слободата после 14 години во затворот Идризово во Скопје. -После 14 години и два месеци излегов од затвор, му благодарам на оние кои за ова време беа […]

СЈО МУ ГО ВРАТИ ПАСОШОТ НА ЛАТАС: Одблокирана му е и сметката

 • February 9, 2018
 • Коментари
Главниот и одговорен уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ Латас кој СЈО го товари во случајот „Тотал“ денеска не се појави во Кривичниот суд, каде што требаше да му се суди за даночно затајување. На самиот старт на судењето, судијката, Славица Наумова Јосифовска, ја исклучи јавноста и во судница ги остави само адвокатите и обвинителот. […]