Category: Македонија

СПИСОК НА ОНИЕ КОИ ГЛАСАА ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО: Овие пратеници гласаа за велепредавничкиот договор на Заев и Шеќеринска!

 • June 20, 2018
 • Коментари
Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на Времената спогодба од 1995 година и воспоставување на стратешко партнерство. Договорот за решавање на 27-годишниот спор за името […]

НАУМ ПЕТРЕСКИ Е ЖИВ: Драмата во Австралија заврши со среќен крај!

 • June 20, 2018
 • Коментари
Како бомба одекна веста дека Наум Петрески е заглавен во водите на Port Hacking – Сиднеј. Имено, според пишувањата на одредени медиуми пејачот и неколку негови блиски пријатели утрово тргнале на риболов, но додека биле на јахта ги зафатило големо невреме и им се изгубил секаков траг. Ексклузивно за ВЕЧЕР, Зуица Лазова, сопругата на Наум […]

СКАНДАЛ: Дали Заев договорил име без превод? Столтенберг не нарече North Makedonija без соодветен англиски превод!

 • June 20, 2018
 • Коментари
Генералниот Секретар на НАТО во телевизиски интервју говореше за ратификацијата на договорот за промена на името во македонското собрание. Тој како и поголемиот дел од европските бирократи го поздрави чинот и иако Македонија се уште официјално го нема променето Уставот ја нарече државата North Makedonija, оставајќи го зборчето Македонија без превод. По ваквиот чин реално […]

СДСМ СИ ЈА ПРОДОЛЖУВА ПРЕДАВНИЧКАТА АГЕНДА:Почна седницата за ратификација на Договорот со Грција

 • June 20, 2018
 • Коментари
Во Собранието почна седницата за ратификација на Договорот со Грција. Oпозицијата и пратеникот од владејачкото мнозинство Ферид Мухиќ не присуствуваат во салата.

ИВАНОВ ДО ЗАЕВ:Со истото двотретинско мнозинство со кое ќе го менувате Уставот, веднаш покренете постапка за импичмент

 • June 20, 2018
 • Коментари
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, реагира на сите изнесени невистини и закани од страна на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 Телевизија – Го повикувам г. Заев со истото двотретинско мнозинство кое е неопходно за менување на Уставот на Република Македонија, веднаш да покрене постапка […]

ЗАКАНА ЗА ИВАНОВ ОД ЗАЕВ: Ако не го потпише договорот ќе добие импичмент од поголемо владејачко мнозинство

 • June 19, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев најави дека парламентарното мнозинство ќе побара импичмент на претседателот Ѓорге Иванов доколку тој не го потпише договорот за името со Грција, ако граѓаните на референдум се изјаснат позитивно. Ова вечерва во емисијата „Само вистина” на Канал 5 го соопшти премиерот Зоран Заев, објаснувајќи ги напорите за имплементацијата на Договорот со Грција. Заев […]

ВЛАДЕЈАЧКОТО МНОЗИНСТВО ЌЕ ДОБИЕ НОВИ ПРАТЕНИЦИ: Заев тврди дека има уште пратеници кои сакаат да се приклучат кон владејачкото мнозинство

 • June 19, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека укрупнување на мнозинството ќе се прави само доколку се одлучи да се поднесе импичмент за претседателот Иванов. -Има желби и тоа ќе го направиме ако мораме исклучиво за импичмент на претседателот. Укрупнувањето сега ќе дојде до двотретинско мнозинство. Јас немам намера да работам на […]

НИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ПОЧИТУВААТ, НИТУ ОПОЗИЦИЈА: Заев призна дека Уставот ќе биде сменет без разлика на ветото од претседателот!

 • June 19, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев призна дека сака по секоја цена да го промени Уставот на Република Македонија за да го промени уставното име. Во неговото гостување на „Само Вистина“ на Канал 5 Телевизија, говорејќи за промената на уставното име и законот за името, Заев се закани и дека нема да дозволи претседателот Ѓорге Иванов да стави […]

ЗАЕВ ЌЕ БИЛ ПРЕМИЕР НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА: Влада на Република Северна Македонија – се менуваат имињата и на МАНУ, МРТ, министерствата

 • June 19, 2018
 • Коментари
Јас ќе бидам премиер на владата на Република Северна Македонија кога ќе се случат Уставните промени и нивната имлементација како што е опишано во Договорот, истакна премиерот Зоран Заев во емисијата „Само Вистина“. Заев подвлече дека сите државни институции, според договорот, ќе ја додадат придавката „Северна“ во своето име. Како пример, тој го посочи Министерството […]

НЕ СИТЕ ЏАНДАРИ СЕ ИСТИ: Командирот што нареди да се тепа народот бил дезертер и кукавички избегал во 2001-та!

 • June 19, 2018
 • Коментари
Златко Трпевски учесник во конфликтот во 2001 година, како припадник на воената единица РИС раскажува за неговото искуство од 2001 година со командантот кој вчера нареди употреба на шок бомби и солзавец каде што многу стари луѓе и родители со деца настрадаа. Ви го пренесуваме целиот Фејсбук статус на Златко Трпески. Браќа и сестри, се […]