Category: Македонија

REPUBLIC OF ILINDEN MACEDONIA: Заев потврди дека тој го дал предлогот на грчката влада за Илинденска Македонија

 • May 19, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев по лидерската средба потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија, или преведено на англиски како Republic of Ilinden Macedonia. Тој рече дека името би било за севкупна употреба а јазикот ќе биде македонски. – Информирав за последната фаза од преговорите за спорот за името. Со целосна одговорност, внимателност и […]

(Видео)ИВАНОВ БАРА НОВИ ГАРАНЦИИ: Прво на писмено да добие она што е досега разговарано, а потоа ќе се произнесе

 • May 19, 2018
 • Коментари
Шефот на државата Ѓорѓе Иванов бара на писмено да го добие она што досега е разговарано во преговорите со Грција, а потоа ќе се изнесе во однос на предлогот кој денска по лидерската средба го објави премиерот Зоран Заев како можно решение, Република Илинденска Македонија. Не сакаше да изнесе ниту личен став како граѓанин на […]

СЈО НЕМА ДОКАЗИ ВЕЛИ ГРУЕВСКИ: СЈО не предложи ниту еден материјален доказ, нивното обвинение се темели исклучиво на незаконски прибавени докази

 • May 19, 2018
 • Коментари
Во четвртокот пред судот завршни зборови во спорот за случајот тенк имаше поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски. Тој кажа дека обвинителниот предлог се темели исклучиво на незаконски прибавени докази (аудио креирани материјали) врз основа на кои согласно член 12 став 2 од ЗКП не може да се заснова судска одлука. – СЈО не предложи […]

ИВАНОВ НЕМА НАМЕРА ДА ДОЗВОЛИ НИКАКВИ ПРОМЕНИ: Останува на ставот на претходните претседатели, спорот да се врати во ОН!

 • May 19, 2018
 • Коментари
Останувам доследно да се придржувам на изградените ставови од претходните претседатели на Република Македонија, а тоа е дека процесот за името мора да се води во рамката утврдена од Обединетите Нации и било кој документ мора да биде предмет на разгедување и од страна на експерти по меѓународно право и меѓународни односи, рече претседателот Ѓорге […]

ЗАЕВ НА СВОЈА РАКА ПРИФАТИЛ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ: Без да ја информира јавноста Заев прифатил промена на уставното име и Уставот

 • May 19, 2018
 • Коментари
Во изјава по крајот на лидерската средба премиерот Зоран Заев потврди дека Република Илиденска Македонија е предлогот кој што треба да го реши спорот со Грција. Тој кажа дека ниту тој, ниту македонскиот народ немал никакви териториални претензии кон Грција. Заев кажа дека името ќе биде за севкупна употреба, што значи дека ќе има промени […]

ВМРО-ДПМНЕ ОСТАНУВА НА СТАВОТ: Нема промена на Уставот со цел промена на уставното име на Р.Македонија

 • May 19, 2018
 • Коментари
Во изјава по крајот на лидерската средба премиерот Зоран Заев потврди дека Република Илиденска Македонија е предлогот кој што треба да го реши спорот со Грција. Тој кажа дека ниту тој, ниту македонскиот народ немал никакви териториални претензии кон Грција. Заев кажа дека името ќе биде за севкупна употреба, што значи дека ќе има промени […]

(Видео)ЗАПОЧНА ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА: Многу работи ќе бидат појасни по лидерската средба

 • May 19, 2018
 • Коментари
Започна лидерската средба за можните опции за решение на спорот којшто Република Грција го има со уставното име на Република Македонија. Премиерот Зоран Заев на средбата треба да ги информира лидерите на политичките партии и претседателот на државата, Ѓорге Иванов за последните детали од преговорите за името и за средбата во софија со неговиот грчки […]

МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА ПРОТЕСТИРАШЕ ВО БРИСЕЛ: Безусловен крај на преговорите за името, и отфрлање на законот за двојазичност!

 • May 19, 2018
 • Коментари
Македонските заедници во Германија, Швајцарија, Данска, Австрија, Франција, Италија, Австрија, Шведска, Холандија, Луксембург и Белгија денес одржаа протест и протестен марш на улиците на Брисел, барајќи безусловен крај на преговорите за името, но и слобода за притворените уставобранители   Македонците во Европа бараат: Безусловен крај на разговорите за промена на името на државата и идентитетот […]

СИРОМАШНИТЕ НЕМААТ ПРАВО НА АВТОМОБИЛ: Ова е пратеничката од СДСМ за која поскапа нафта не е проблем за сиромашните оти немаат автомобили

 • May 19, 2018
 • Коментари
Меѓу оние кои учествуваа во дискусијата за намалување на акцизата за горивата беше и пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, која на седницата на собраниската комисија за финансирање и буџет кажа дека покачувањето на акцизата на дизелот нема да ги погоди сиромашните, бидејќи не поседувале автомобили. -Покачувањето на акцизата на дизелот нема да ги погоди сиромашните […]

ЗАПРЕТЕ ГО ХОЛОКАУСТОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ: Вакви пораки ги пречекаа лидерите пред почетокот на лидерската средба

 • May 19, 2018
 • Коментари
Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално решение што би било прифатливо за двете страни. На средбата присуствуваат претседателот Ѓорѓе Иванов, претседателот […]