Category: Македонија

СОВЕТНИК НА ЗАЕВ ПУКАЛ ВО ПОЛИЦИЈАТА: Дали е вистина дека против советникот на Заев Силвио има досие за пукање врз специјалната полиција?

 • May 14, 2018
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев и криминалниот картел на власт не работат во интерес на граѓаните и државата, туку само за себе и бизнисите на своите блиски, ова на денешната прес конференција го потенцираше Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ. -Буџетот и државните институции им служат единствено за задоволување на партиските потреби и исплата на долговите и обврските што […]

ЃОРЃЕ ИВАНОВ Е ВО МАКЕДОНИЈА: Зоран Заев е погрешно информиран, претседателот е вратен од посетата во Турција

 • May 14, 2018
 • Коментари
Претседателот Иванов е вратен во Македонија уште во неделата наутро, велат од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по денешната изјава на премиерот Зоран Заев, кој рече дека лидерска средба за спорот со името ќе следи кога сите учесници ќе бидат во земјата, посочувајќи дека шефот на државата е во Турција -Претседателот Иванов […]

ГОДИНА ИПОЛ ЗАТВОР: Гинекологот кој лажеше пациентка дека е бремена девет месеци, доби година ипол затвор

 • May 14, 2018
 • Коментари
Година ипол затвор за гинекологот кој девет месеци лажеше пациентка дека е бремена Николче Дамчевски, гинекологот кој девет месеци лажеше пациентка дека е бремена од Основниот суд Скопје 1 денеска е осуден на година ипол ефективна казна, затвор, а изречена му е и забрана за вршење дејност во траење од осум години. Дамчевски пред судот […]

КОМАНДАНТ МАЛИШЕВА ОД ЗАТВОР: Командантот на терористите од Диво Насеље, ги повикува терористите низ Македонија да се откажат од крвопролевање!

 • May 14, 2018
 • Коментари
Анди Красниќи, познат под прекарот командант “Малишева”, напишал писмо од затворот во кој ја одлежува казната, пренесува “Бота сот”. Командантот „Малишева“ апелира до своите другари да не направат едно исто такво нешто и тие, се додека, како што вели тој, процесите одат напред и сега кога и САД и ЕУ се посветени на движење на […]

ЗАЕВ РАСПОЛОЖЕН ЗА СРЕДБА: Стојам на располагање за лидерска средба, рече Заев, ама Иванов и Димитров не биле тука

 • May 14, 2018
 • Коментари
Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, но за лидерска средба сите учесници треба да бидат во земјата, а претседателот Иванов е во Турција, додека […]

ПАМЕТНИТЕ ЛУЃЕ СЕ ИССЕЛУВААТ ОД ДРЖАВАТА: Надвор од Македонија живеат повеќе од 29 отсто високобразовани лица

 • May 14, 2018
 • Коментари
Надвор од Македонија живеат и работат повеќе од 29 отсто високобразовани поединци, а вкупниот број на иселеници изнесува 21 отсто, покажуваат последните податоци од Светска банка. Истражувањата покажуваат дека фактори за „одливот на мозоци“ се ниските плати, недостиг на можности за соодветна напредна обука и развој на кариерата, тешкотии да се стане целосно квалификувана академски […]

ЗАЕДНИЧКО ЧЕСТВУВАЊЕ НА СВ.КИРИЛ: Македонија и Бугарија на заедничко поклонение во Рим во чест на „Св. Кирил“

 • May 14, 2018
 • Коментари
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со делегација на владини претставници како и претставници од Македонската православна црква и Римокатоличката Црква во Македонија, на 24 и 25 мај ќе престојува во официјална посета на Република Италија и Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“. Како што соопшти владината прес […]

ВМРО-ДПМНЕ Е ЗА ЛИДЕРСКА СРЕДБА, ВЕДНАШ: Не може еден човек да одлучува за името!

 • May 14, 2018
 • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека потребна е лидерска средба за името, на која освен преговарачите во случајот, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе учествуваат и лидерите на политичките партии и претседателот на државата. Тоа што Зоран Заев одбегнувал лидерска средба одава впечаток дека нешто се крие од јавноста. Дотолку повеќе […]

ДРЖАВАТА ЌЕ МУ ПЛАЌА И ПЕНАЛИ: Со пари од даноците на граѓаните, Хоџха ќе биде обештетен поради раскинувањето на договорот

 • May 14, 2018
 • Коментари
Џезаир Шакири, познат како Командант Хоџа ќе добие износ во пропорционален сооднос со траењето на неговиот договор, појасни портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, на прашањето од „Мета“ дали на Шакири ќе му биде исплатен надомест, односно плата за неговиот ангажман во Владата. Од Владата пред една седмица наведоа дека поранешниот командант на ОНА и човекот […]

МИЦКОСКИ ЈА ПРЕКИНА РАБОТНАТА ПОСЕТА НА ИТАЛИЈА:ВМРО – ДПМНЕ бара итна лидерска средба за името

 • May 14, 2018
 • Коментари
ВМРО – ДПМНЕ бара итна лидерска средба, уште утре, на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров во присуство на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов би ги соопштиле деталите и насоките по кои се движат разговорите за името. Како што соопшти денеска на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, поради […]