Category: Македонија

МИЦКОСКИ ДЕНЕС ЌЕ ОБЈАВИ НОВ СКАНДАЛ: Вистинското лице на власта е полно со криминали, нов скандал во 13 часот

 • May 8, 2018
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на социјалните мрежи пишува дека во 13 часот ќе објави нов скандал за начините и методите по кои работи власта. Вистинското лице на власта е она кое е полно со скандали, криминал и неработа. Тој канцер метастазира. Животот дојде само за неколкумина додека сите останати го живеат тешкото секојдневие. Денес […]

ЈОХАН ТАРЧУЛОВСКИ ЗА СДСМ БЕШЕ ВОЕН ЗЛОСТОРНИК,А КОМАНДАНТ ХОЏА Е ХЕРОЈ

 • May 8, 2018
 • Коментари
Воен злосторник, криминалец, тепач и ред други „епитети“ од страна на СДСМ и порталите блиски до нив му беа давани на Јохан Тарчуловски, кога се дозна дека тој ќе биде кандидат за градоначалник на Кисела Вода. Но, лицемериото на СДСМ многу брзо излезе на виделина. Од таму владее молк во врска со назначувањето на т.н. […]

ОД ОБРАЗОВАНИЕ ИМА ЈАДЕНО „СУПА СО БУКВИ“: Новинарот Исени за новите советници на Заев

 • May 7, 2018
 • Коментари
По ова последно советничко унапредување на бившиот командант Џезаир Шаќири, попознат како командант Хоџа, дилемата е како интелектуалната јавност гледа на овие наградувања по разни основи на луѓе кои се несоодветни за позициите што ги добиваат. Во разговор за „Независен весник“ новинарот и политиколог Џенур Исени, иако не верува дека, особено Џезаир Шаќири и Љубе […]

БИОГРАФИЈА ОД ДЕСЕТ РЕЧЕНИЦИ: Неверојатни 1.500 евра плата за човек со десет реченици биографија

 • May 7, 2018
 • Коментари
Владата одлучи да ја предложи за заменик-претседател на Комисијата за хартии од вредност сестрата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, Лилјана Делиџикова, а својата одлука ја оправда со десет збора. Од Владата велат дека Делиџакова е избрана поради нејзиното професионално искуство, а во „биографијата“ испратена до Фокус пишува: „Дипломиран економист – 20-годишно искуство во работење […]

НЕ СЕ БРКААТ ЛУЃЕ, АКО СЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ: Спасовски не го интересира дали некои луѓе биле блиски на претходниот министер, ако се професионалци

 • May 7, 2018
 • Коментари
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во вечерашното гостување на 1ТВ на прашањето дали се уште во МВР или луѓе блиски до поранешната министерка Гордана Јанкуловска рече дека не е грев да има луѓе блиски до еден или друг министер. -Битно е дека раководните позиции се дадени на професиналци кои свои цел живот го посветиле […]

ЗАЕВ СЛОБОДНО МОЖЕ ДА ГИ ОТПУШТИ АДВОКАТИТЕ: Судијката Кацарска и обвинителката Бислимовска нови „адвокатки“ на Заев во случајот „Поткуп“

 • May 7, 2018
 • Коментари
Зоран Заев слободно може да ги отпушти неговите адвокати кои го бранат во „Поткуп“, бидејќи денеска доби две нови „адвокатки“, судијката Добрила Кацарска и обвинителката Валентина Бислимовска, кои од петни жили се трудеа да го одбранат Заев, што предизвика низа реакции кај новинарите и публиката во салата, која го следеше судењето против Заев, пишува порталот […]

ПРОНАЈДЕНО ТЕЛОТО НА КОСОВСКИОТ ПОЛИЦАЕЦ: По деветневна потрага, пронајдено телото и на вториот косовски полицаец

 • May 7, 2018
 • Коментари
Во водите на Лепенец, по деветневна потрага, попладнево, е пронајдено телото и на вториот косовски полицаец, Арменд Трена. Како што потврдија од Специјалната единица за спасување на Безбедносните сили на Косово, кои покрај другите надлежни служби беа вклучени во потрагата, телото било пронајдено попладнево на шест километри од местото на несреќата. Телото на полицаецот Малесор […]

РАДОВАН ВЕЛЈАНОВСКИ, ЛЕГЕНДА: Кој е херојот од Скопскиот маратон

 • May 7, 2018
 • Коментари
Велјановски стана еден вид на одбележје на годинашниот маратон, откако во раце го крена момчето со Даунов синдром, учесник на маратонот, кое на само педесеттина метри пред целта на трката од 5 километри не можеше да продолжи. Тој, заедно со него во раце, со широка насмевка на лицето продолжи и ја заврши трката, а фотографиите […]

ВОЈСКА СОВЕТНИЦИ ЗА ЗАЕВ: Преку 40-тина советници и надворешни соработници – Грчев, Милетиќ, Спасов, Калајџиев, Мерсел Биљали…

 • May 7, 2018
 • Коментари
Тринаесет посебни советници, десет советници и 33 надворешни соработници има премиерот Зоран Заев ангажирано во својот кабинет. Ова e одговор од Владата што го доби „Радио Слободна Европа“ на прашањата колку вкупно советници и надворешни советници има ангажирано премиерот Заев. Најбројни се надворешните соработници за кои како што пишуваат од Владата “не предвидува објавување на […]

НА РАБОТА ОДИ СО БОЛНИЧКИ КРЕВЕТ: Донел болнички кревет и лекови и оттука раководи со хидросистемот Ѓавато!

 • May 7, 2018
 • Коментари
Раководителот на хидросистемот Ѓавато, Јован Попов, е неподвижен веќе втор месец. Настрадал во тешка сообраќајна несреќа и сега е врзан за кревет. Но, наместо дома или во соодветна установа, тој се лекува во службените простории. Донел болнички кревет, лекови и опрема. И за него се грижат вработените: го негуваат, му менуваат катетер, му даваат лекови. […]