Category: Македонија

АНТОНИО МИЛОШОСКИ ОБЈАВИ ПОБЕДА: Првични резултати од досегашното пребројување!

 • December 25, 2016
 • Коментари
Екс-министерот за надворешни работи и пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ предмалку на својот ФБ профил ја прогласи победата на ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентарни избори во Р.Македонија   Парламентарните избори кои требаше да завршат на 11-ти декември, беа прологнирани поради одлуката за прегласување во избирачкото место 2011 во општина Теарце, каде што СДСМ се обиде да […]

СЕ ОЧЕКУВААТ ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ: Славното Теарце одлучуваше за иднината на земјата!

 • December 25, 2016
 • Коментари
Во кратката демократска историја на Република Македонија, никогаш не се случило едно мало место да биде толку важно за иднината на земјата     Теарце е село со голема историја, меѓу другото, во него е роден големиот просветител Кирил Пејчиновиќ, чие име денес го носи селското училиште каде вчера граѓаните ја носеа историската одлука – […]

ЛАЖНА ПРИЈАВА ВО ТЕАРЦЕ: Медиуми и невладини се обидоа да предизвикаат тензии со лажни информации!

 • December 25, 2016
 • Коментари
Гласањето на избирачкото место 2011 во Теарце се одвива во мирна атмосфера и без нерегуларности. Ова е генералната оценка на набљудувачите на коалицијата на невладини организации „Излези да гласаш“. Освен мали технички проблеми со неисправна УВ ламба, кога за кратко гласањето беше прекинато, по 15-тина минути проблемот со УВ ламбата бил решен по што гласањето […]

(Видео)ШТО БАРААТ ШИЛЕГОВ, ЗЕКИРИ И АДЕМИ ВО ТЕАРЦЕ: СДСМ и соросоидите во последен обид да испровоцираат инцидент по наредба на Заев!

 • December 25, 2016
 • Коментари
Носителот на листата за ИЕ 6 Петре Шилегов и членот на извршниот одбор на СДСМ во Теарце предизвикуваат изборни прекршоци, нарушувајќи го изборниот молк преку агитирање кај граѓаните кои гласаат на избирачкото место 2011   Како што дознаваме, Петре Шилегов придружуван од членовите на извршниот одбор на СДСМ Мухамед Зекири и Едмонд Адеми попладенто се упатиле […]

ИЗЛЕЗНОСТА ВО ТЕАРЦЕ ВО 17 ЧАСОТ РЕЧИСИ ИСТА КАКО НА 11-ТИ: До 17 часот во Теарце излегле 52.80% од гласачите!

 • December 25, 2016
 • Коментари
До 17 часот на избирачкото место 2011 во Теарце гласале 377 лица од вкупно запишаните 714, што значи дека излезноста на два часа до затворањето на гласањето изнесува 52,80 отсто, соопшти ДИК. Колку за споредба, на 11-ти декември излезноста до 17 часот беше 350 лица.  

ДИК: До 10 часот гласале 76 лица во Теарце

 • December 25, 2016
 • Коментари
На избирачкото место број 2011 во Теарце до 10 часот на гласање излегле 76 од запишани 714 избирачи, или 10.64 отсто, соопшти Државната изборна комисија. Следниот податок за излезеност на гласачите ДИК ќе  го соопшти по 13 часот.

Се прегласува на едно избирачко место во Теарце

 • December 25, 2016
 • Коментари
На избирачкото место 2011 во Теарце денеска се повторува гласањето за предвремените парламентарни избори 2016. Избирачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ беше отворено во 7 часот, а гласањето треба да заврши во 19:00 часот. Во Избирачкиот список на ова гласачко место се запишани вкупно 714 гласачи. Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлука да се […]

ВО ТЕАРЦЕ НЕМА УАПСЕНИ, ПРИЈАВАТА ЛАЖНА: Соросоидните медиуми и организации манипулираат и ја лажат јавноста!

 • December 24, 2016
 • Коментари
Во текот на денешниот ден повеќето медиуми поддржани од СДСМ, а финансирани од фондовите на Сорос и УСАИД лажно ја информираа јавноста, намерно предизвкувајќи тензии во врска со уапсен поткупувач на гласови во Теарце, кој наводно давал по 100 евра за граѓаните да не излезат на утрешното гласање Информацијата први ја соопштија од невладината организација […]

ДРЖАВНИ РЕСУРСИ И ЦРНИ ПАРИ: Во последниве неколку дена во Теарце се слеа огромна сума на пари и беа направени низа нерегуларности!

 • December 24, 2016
 • Коментари
Кол­ку цр­ни ми­ли­о­ни евра чи­нат гла­со­ви­те во Са­рај, Ара­чи­но­во, Брест, Та­ну­шев­ци? Исти­те овие акту­ел­ни „ба­сти­о­ни на СДСМ“ се за­пи­ша­ни во ко­ле­ктив­на­та ма­ке­дон­ска ме­мо­ри­ја ка­ко упо­ри­шта на бор­ци­те за от­це­пу­ва­ње. Ток­му за овие ме­ста „ти­тка­ше“ и Му­ха­мед Зе­ки­ри, но­ва­та „не­за­вис­на ѕвез­да“ на СДСМ уште на пр­вич­ни­те пре­бро­ју­ва­ња на гла­со­ви­те. Но, тие по­ра­ки не беа на­ме­не­ти за […]

ШИЛЕГОВ ГО ПРЕКРШИ ИЗБОРНИОТ МОЛК СО АГИТИРАЊЕ ПО КАФАНИ: Во меѓувреме соросоидите лажат за уапсени лица во Теарце!

 • December 24, 2016
 • Коментари
Партискиот портпарол и носител на листата на СДСМ во шестата изборна единица, Петре Шилегов во екот на изборниот молк агитира во Теарце на само неколку часа пред прегласувањето директно кршејќи го Законот. Шилегов лично и директно го крши изборниот молк во пресрет на утрешното прегласување на избирачкото место 2011 во Општина Теарце. Постојат информации дека […]