УНГАРИЈА СО ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ: Груевски побарал азил во амбасадата во Тирана – не знаеме како ја напуштил Македонија

Поранешниот премиер Никола Груевски побарал азил во Амбасадата на Унгарија во Тирана, потврдија за Радио Слободна Европа од унгарското Министерство за надворешни работи. Во одговорот на прашањата од РСЕ, од Министерството велат дека тие „немаат информации на кој начин...

МИЈАЛКОВ НЕДОСТАСУВА НА БИХАЌКА: Празни им се соопштенијата за прислушкувањето, без името на Мијалков!

Уште еден во низата скандали со прислукување беше обелоденет вчера и тоа ни помалку ни повеќе туку целокупното обвинителство. Неколку часа подоцна истрага потврди дека и судиите исто така биле на мета на нечие уво. Кога ќе се спомне прислушкување...

МВР ЌЕ СПРОВЕДЕ ТЕМЕЛНА ИСТРАГА: Опремата преку која се прислушкувале обвинителите и судиите била поставена во 2013. година

Има сериозна истрага во сите институции и до детали ќе се провери која била намената на оваа инсталација од минатото, дали и кој ги слушал разговорите во правосудството, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на денешната прес-конференција во...

МИЈАЛКОВ ИЗВЕДЕН ПРЕД СУДИЈА: СЈО бара нов привтвор за случајот „Империја“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков во моментов е на распит кај судија на претходна постапка во Кирвичниот суд, откако Специјалното јавно овбинителство побарало 30 дневен привтвор за него и во случајот „Империја“. Мијалков во завтворот во Шутка веќе го...

ДВАЈЦА МИНИСТРИ ЗАМИНУВААТ ОД ВЛАДА: Хазби Лика и Крешник Бектеши ќе ги испразнат местата во владиниот кабинет

Хазби Лика и Крешник Бектеши заминуваат од Влада, дознава Телма од извори во владината коалиција. На местото на Хазби Лика, можно е да дојде Атила Реџепи, поранешен директор на тетовската болница, додека сегашниот министер за економија, Крешник Бектеши, може да...

ЃОРЧЕВ ЗА 2/3 МНОЗИНСТВО ВО СОБРАНИЕТО: Мајки уцнеувавте да гласаат за да си ги ослободат синовите од завтор!

За време на референдумот јас бев набљудувач во Мала речица, тетовско, каде имаше 36 отсто излезност, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Ѓорчев, на денешната расправа во Собранието, каде поентираше дека власта нема легитимитет да го менува Уставот затоа што...

МУКИ СЕ ПОДНОВИ СО НОВО „АУДИ А5“: Како со пратеничка плата се купува луксузно возило од 60.000 евра?

Потпретседателот на СДСМ и актуелен пратеник во Собранието на Р.Македонија, Мухамед Зекири се подновил со нов автомобил „Ауди А5“, кој според актуелните ценовници чини, ни помалку ни повеќе 60.000 евра, или приближно 3.7 милиони денари По Петре Шилегов, кој уште...

ОД ДЕНЕС ЗА ВЛЕЗ ВО БОСНА САМО СО ЛИЧНИ КАРТИ:Стапува во сила Спогодбата за услови на патување меѓу Македонија и Босна и Херцеговина

Од денеска (1 декември 2018) на граѓаните на Република Македонија и Босна и Херцеговина им се овозможува влез во двете држави и со лична карта. Во сила стапува Спогодбата меѓу Владата на Република Македонија и Советот на министри на Босна...

(Документи)ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО НЕ СМЕЕ ДА ПИСНЕ: Градоначалникот на Свети Николе заглавил во крминал, Обвинителството молчи!

Државниот завод за ревизија утврдил незаконско и крминално работење кај градоначалникот на општина Свети Николе, Сашо Велковски – покажува ревизорскиот извештај до кој стигна „Економски Лидер“. Ревизорот констатирал дека Велковски, противзаконски, во ноември во 2017 година во четири очи склучил...

(Фото)ПОСТАВЕНИ ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ: „Македонија блокира“ ќе кампува пред Собрание против промена на Уставното име!

Демонстрантите поставија шатори на улицата пред Собранието, откако попладнево започнаа со протестот против утврдување на нацрт амандманите внатре согласно договорот од Преспа, со кој се предвидува промена на Уставното име Протестот е во организација на иницијативата „Македонија блокира“. Демонстрантите вејат...
- Advertisement -

Latest News

Ахмети: Заев ми се јавува после секоја изјава да ми се извини

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вели дека Зоран Заев, после секоја изјава против ДУИ, му се јавува да му...
- Advertisement -

СДСМ и нивниот kpиминал ќе ги испратиме на мрачната страна на историјата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 вечерва од Велес порача дека 15 јули...

Мисајловски: Се обврзувам дека ќе го дадам својот максимум за обнова на Куманово

Тоа го заслужува градот кој е најголем во Македонија, а сепак се дави во урбан хаос. Се дави во неспособност и на централно, но...

(Видео) Хаос во Белград: Граѓаните упаднаа во Собранието поради враќањето на полицискиот час

Пpoтестот пред Собранието на Србија против новите најавени мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус излезе од контрола вечерва по 22 часот, јавија...

Чулев: Пред нас се многу реформи кои ветува дека ќе ги направам

Денес ги посетив општините Брвеница и Тетово, се сретнав и со граѓаните на селото Урвич. Восхитен сум од енергијата која ја имаат овие луѓе...