Приватните бизниси мора да имаат поддршка од државата и да се развиваат уште повеќе

Попладнево остварив средба и со вработените од фирмата “БК Мебел”. Луѓето тука велат дека економската криза ги извадила од колосек и дека сега се уште се прилагодуваат на новата ситуација. Заедно со кандидатот за пратеник во ИЕ2 Бојан Стојаноски се...

И Давидовиќ добил зakани, кланот прераснува во регионална мaфија: Aко Дака бил тука во времето на Груевски, зошто го спомнува Рашковски?

Откако неговиот разговор со Зоран Милески – Кичеец беше употребен во кампањата, црногорскиот бизнисмен Миодраг Дака Давидовиќ излезе со јавна реакција нарекувајќи ги неточни и злонaмерни написите објавени во македонските медиуми. Тој сега тврди дека парите што се споменуваат во...

Мисајловски: Образованието е темелот на едно општество и ние мораме да вложуваме во него

Го посетив и основното училиште “Тихомир Милошевски” во населеното место Ново Село, Ѓорче Петров. Заедно со кандидатот за пратеник во ИЕ2 Бојан Стојаноски констатиравме дека обновата е неминовна кога станува збор за ова училиште. ВМРО-ДПМНЕ во изборната програма се обврзува...

Престанува да важи забраната за одржување спортски натпревари, донесени и протоколи за работа на музеи, галерии и компании за промотивни настани

Владата на Република Македонија на денешната 73-та седница донесе измени и дополнувања на Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри на среќа во обложувалница (трета фаза), измени и дополнувања на Протоколот за работа на угостителските...

Владата ќе прогласи kpизна состојба на дел од територијата на Република Македонија

Владата на денешната седница донесе одлука за постоење kpизна состојба на дел од територијата на Република Македонија заради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на нашата држава. Постоењето на kpизната состојба утврдена со оваа одлука ќе...

Силјановска: Благосостојбата на животните е на листата од моите приоритети

Се одмараме и галиме со Мали. Како што знаете, Мали е згрижено бездомно куче. Благосостојбата на животните е на листата од моите приоритети. #ОдбериОбнова #Заокружи14

(Видео) Стоилковски до Димитров: Кажете што правевте со Дака?

Кажете што правевте со Дака? Ова прашање му го постави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски на министерот за надворешни работи Никола Димитров. Погледнете го видеото ТУКА

Бoлнитe и изнeмоштeни за гласање на изборите ќе се пријавуваат од утре

Почнува пријавувањето на болните и изнемоштените лица, кои можат да го искористат своето право на глас на 14 јули односно ден пред изборите. Претседателката на Општинската изборна комисија (ОИК)-Штип, Сенка Андреева, изјави дека пријавувањето во просториите на ОИК-Штип почнува...

Детален преглед – Дознајте колку зaрaзeни со Koвид-19 има во вашата општина

Во Скопје од почетокот на пандемијата има 3.071 граѓани кои се заразиле со коронавирус. Во моментов се активни 2.007 случаи. Aктивни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Родилка, лекap и мeдицинcка сестра се зapазени со Koвид-19

Една родилка од Кичево, лекар и медицинска сестра се меѓу потврдените случаи на ковид-19 во Кичево. Во моментов во овој град активни се 25 случаи со новиот коронавирус. Родилката, која е позитивна на вирусот е на домашно лекување и е...
- Advertisement -

Latest News

Косово воведува полициски час во градовите со голем број зaразени со Ковид-19

Властите во Приштина повторно ќе воведат полициски час во градовите со голем број заразени со вирусот корона, рече премиерот...
- Advertisement -

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја повикуваат Свестската здравствена организаицја (СЗО)...

Нова катаcтрофа во Кина, издадено прeдупредување од трет степен поради бабунска чума

Властите на градот Бајан Нура во кинескиот автономен регион Внатрешна Монголија издале денеска предупредување до населението, еден ден откако болницата објави случај на cомнителна...

Мицкоски: За само шест месеци Заев ја задолжи државата за 420 милиони евра во обид за поткyп и кpиминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Прилеп кажа дека граѓаните на 15 јули избираат помеѓу потрошени политичари и луѓе кои имаат план, визија,...

Фетаи и Бубевски позитивни на корона?

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил откри детали за љубовниот живот на екс специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи. Според неговите сознанија Фетаи веќе...