Category: Македонија

КАРАКАМИШЕВА ЈА ПOPAЗИ ДВОЈАЗИЧНОСТА: Oва се точките од извештајот на Венецијанската комисија за Законот за јазици и што сака Бујар да ни протне

 • December 7, 2019
 • Коментари
И покрај притисоците на Владата истите да не бидат наведени во овој формат, клучните забелешки што Венецијанската комисија на вчерашната пленарна сесија и официјално ги усвои во мислењето за Законот за јазиците, останаа непроменети. Ова се точките кои професорката Тања Каракамишева, член на комисијата, ги потенцираше како битни за да ги знае јавноста. 1. Нотирана […]

САМО НИЕ ГЛЕДАМЕ ПОЗИТИВНО: Србија и Црна Гора нeгaтивнo гледаат на францускиот „Нонпејпр“

 • December 6, 2019
 • Коментари
Србија и Црна Гора неподготвени ја дочекаа новата француска методологија. И додека нивните владисе обидуваат да дефинираат став, , експерите велат дека се работи за исклучително неповолен предлог, кој може преговарачкиот процес да го направи бесконечен. Црна Гора веке има отворено 32 поглавја. Таму се надеваат дека новиот предлог за проширување нема да важи за […]

ДИМИТРОВ „ПРЕДЕ“ ВО БЕРЛИН: ЕУ без одложување да постигне консензус за почеток на преговорите

 • December 6, 2019
 • Коментари
С Македонија е заинтересирана што е можно поскоро Европската комисија да го изработи и претстави пред земјите членки својот предлог за подобрување на пристапниот процес. Укажа дека земјата покажала високо ниво на зрелост и мудрост и ќе го продолжи засилениот ангажман во правец на исполнување на ЕУ реформите. Ова го истакна министерот за надворешни работи […]

KATACTPOФА: 110 пати повисока концентрација на ПМ 10 од дозволената – Куманово вечерва

 • December 6, 2019
 • Коментари
Општина Куманово попладнево почна со постапка на аеросолизација во централното градско подрачје, мерка која се презема за намалување на аерозагадувањето. Аеросолизацијата како метода, веќе е користена на територија на Куманово и дава резултати во намалување на загадувањето на воздухот, напиша на социјалните мрежи кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски. Во текот на денот, екипите на јавното претпријатие […]

EДВАЈ СЕ ДИШЕ: Аеродром е нajзагадена населба вечерва

 • December 6, 2019
 • Коментари
Вечерва загаден воздухот во Скопје. Најзагадена населба вечерва е Аеродром каде едвај се дише. Измерени се 457 микрограми ПМ10 честички. Вечерва е загадено и кај Ректорат, Карпош и Ѓорче.

ЗА ЈАНУШЕВ НИЕ СМЕ МАКЕДОНИЈА: Ни во минатото, ни сега, ниту во иднина нема да го прифатам новото име на земјата

 • December 6, 2019
 • Коментари
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев запрашан за спорот со името и новото име на земјата во текот на своето гостување во Канал5 телевизија изјави дека никој не може да му забрани или пак да му негира во однос на тоа како тој се чувствува во врска со договорот кој се потпиша во Преспа и […]

ЈАНУШЕВ: ВМРО-ДПМНЕ ќе побeди со огромна paзлика, тоа го покажуваат и анкетите на СДСМ

 • December 6, 2019
 • Коментари
Ќе имаме огромна победа со огромна разлика. Буквално секој рејтинг, секоја анкета го кажува тоа. Овој период од неколку месеци сме буквално во по неколку различни града и населени места во Македонија, се оди во таа насока. И пилињата на гранките го знаат тоа, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во „Само интервју“ на […]

БPУKA HEBИДЕНА: Дигиталната елка на Шилегов пpeгоре после само 20 минути функционирање

 • December 6, 2019
 • Коментари
Дигиталната елка за која градоначалникот на Град Скопје говореше подолг период се исплаши од огнометот коментираат граѓаните и прегоре после само 20 мин функционирање. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во повеќе наврати најавуваше дека годинава ќе се дигитализира елката на скопскиот плоштад. Шилегов истакна дека елката, заедно со Винтерленд, се приоритет во напорите да […]

ЃОРЃИЕВ: Имаме различно толкување на терминот „заедничка историја“

 • December 6, 2019
 • Коментари
Имаме различно толкување на терминот „заедничка историја“ кој е содржан во Договорот за добрососедство. Најдиректно кажано колегите од Бугарија со тоа сакаат да промовираат некаква политичка концепција и некаква идеологија, сакајќи да ни укажат дека до 1944 година ние сме имале заедничка историја, меѓутоа нивното сфаќање на заедничката историја подразбира дека тоа станува збор за […]

(Видео) СИРОМАВИОТ ДВА ПАТИ ПЛАЌА: Кој ќе купи постар автомобил ќе плаќа поголем данок

 • December 6, 2019
 • Коментари
После нова година кој ќе увезе постар автомобил со пониски еколошки стандарди ќе плаќа поголем данок. Законот за данок на моторни возила влезе во собрание и треба да го помине собранискиот филтер докрајот на годинава.
Страница 29 од 2,892« Прво...1020«2728293031 » 405060...Последно »