Category: Македонија

МИЛИОНСКИ СКАНДАЛ: Снег нема, а Шилегов им платил да го чистат!

 • January 22, 2020
 • Коментари
Огромен скандал во начинот на трпшење на државните пари откриваат документите до кои стигна „Економски Лидер“. 64.900.000,00 денари е договорот кој Петре Шилегов го склучил со фирмата Аполо Инженеринг за изнајмување на возила за чистење на снег на улици во Скопје во периодот од 15 Ноември до 15ти Март за оваа и наредната зима – […]

ОСТАНА УШТЕ ШПАНИЈА: Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО по итна постапка пред Шпанскиот Парламент

 • January 22, 2020
 • Коментари
Владата на Шпанија вчера откако го одобри и го достави во Паралментот на усвојување протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Владата на премиерот Педро Санчез побара од Парламентот протоколот да биде ратификуван по итна постапка имајќи предвид дека Шпанија е последна од 29-те членки на НАТО што тоа го нема направено, пренесува шпанската новинска […]

ТАРАВАРИ ЈА ОТКРИВА ВИСТИНАТА: ДУИ се навикнати групи од Косово да им помагаат на гласање

 • January 22, 2020
 • Коментари
Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари тврди дека Албанија и Косово не се мешаат во политиката во Македонија. „ДУИ се како мали деца. Навикнати да дојдат групи од Косово да им помогнат за гласање. Официјална Тирана да ги поддржува е нормално. Но, не е точно дека Албанија или Косово се мешаат во македонската политика. Ние имаме […]

(Фото) ПРОДОЛЖУВА КУПУВАЊЕТО НА ГЛАСОВИ: Филипче, предизборно, најави реновирање на Клинички центар

 • January 22, 2020
 • Коментари
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска со допис до директорите на јавните здравствени установи во рамки на Клиничкиот центар Мајка Тереза. Тој ги повикува директорите да достават дописи да информираат што недостига во Клиниките, што треба да се реновира, за да биде набавено или средено, објави Здравство.мк Имено министерството за здравство ги бара информациите со […]

СКАНДАЛ: Во партиска пропаганда Шекеринска злоупотреби офицери и генерали

 • January 22, 2020
 • Коментари
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е дел од изданието на „30 прашања со“ што го објави пред неколку дена нејзината матична партија СДСМ, пишува Курир. Како што е општо познато спотовите ги прави Коста Петров во својство на потпретседател на СДСМ. Сепак во спотот на Шекеринска злоупотребени се униформирани лица во партиска пропаганда. Останува нејасно […]

МИЛОШОСКИ: Работните групи на средба за законот за обвинителство до крајот на неделава

 • January 22, 2020
 • Коментари
Договорено е работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство да имаат средба до крајот на неделава, изјави на прес-конференција во Собранието пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. -Во текот на вчерашниот ден имаше координативен состанок на два члена од двете групи, од владејачката и онаа на опозицијата за динамиката за законот […]

БРУКА НА МЗШВ: „Северномакедонска“ кујна било техничка грешка

 • January 22, 2020
 • Коментари
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) денеска соопшти дека е поправена техничката грешка со рекламниот банер поставен на македонскиот штанд на саемот за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин. Веднаш по реакцијата од страна на МЗШВ до организаторот на саемот, направен е нов рекламен банер кој веќе е поставен на македонскиот штанд. Според […]

НИКОЛОСКИ: Македонија изгуби три години со владата предводена од Заев

 • January 22, 2020
 • Коментари
Со Зоран Заев во Македонија нема нови странски инвестиции и проекти. Македонија изгуби три години со владата предводена од Заев. Од најавуваниот економски бум во Македонија нема ништо. Владата на Заев не успеа самата да донесе ниту една нова странска инвестиција која започна реално со работа, а која не била претходно комуницирана од претходниот тим. […]

НЕМА ПОТРЕБА ОД СКРИНИНГ НА АЕРОДРОМИТЕ: Филипче не планира да воведе превентивни мерки поради смртоносниот вирус во Кина

 • January 22, 2020
 • Коментари
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека Македонија засега нема да презема никакви превентивни мерки поради појавата на новиот вирус, од кој секој ден има сѐ повеќе заболени во Кина, а први случаи се забележани во уште неколку држави, меѓу кои и САД. Тој додаде дека ќе се чека на препораките од Светската здравствена организација […]

СПАСОВСКИ СЕ СРЕТНА СО РОМЕО: Силна поддршка на Владата за продолжувањето на реформите, за доследното почитување на Преспанскиот договор

 • January 22, 2020
 • Коментари
Претседателот на Владата на Република С Македонија, Оливер Спасовски, се сретна со Карло Ромео, амбасадор на Италијанската Република во нашата држава. На средбата е изразена силна поддршка од италијанската Влада за важната улога на преодната Влада, за продолжувањето на реформите во нашата држава, на добрососедските односи, на интеграциските процеси на нашата земја во НАТО и […]
Страница 31 од 3,053« Прво...1020«2930313233 » 405060...Последно »