September 30, 2020, 7:15 pm

ОПШТИНАТА ГО ПРАВДА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ: Тој не направи грешка, во Прилеп нема споменик на Св.Климент па морал кај Ченто да положи цвеќе

По вчерашната објава на „Економски Лидер“, дека прилепскиот градоначалник Илија Јованоски го промашил споменикот, па за празникот наместо на Свети Климент Охридски, цвеќе положил на споменикот на Ченто, утринава во нашата редакција се јави вработен во Општина Прилеп кој...

НИКОЈ НИШТО НЕ ТИ МОЖЕ САШО: Директорот на МЕПСО гради мотел дивоградба на елитна локација на преспанска ривиера?!

На 100 метри од самата плажа, на елитна локација, на државно земјиште актуелниот директор на МЕПСО и член на СДСМ, Сашо Василевски гради огромен мотел. Проблемот е во тоа што според информациите кои кружат во јавноста градбата која тој...

ЗАЕВ НЕМАЛ ПРОБЛЕМ СО ФАЛС БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ: Немаме проблем што Македонци имаат бугарски пасош, Софија не побарала соработка за истрагата со продажбата!

Бугарија не побарала соработка од македонските власти во однос на истрагата за продажба на бугарски државјанства, рече премиерот Зоран Заев во Лисабон во изјава за бугарски новинари. -Нам ни е јасно дека многу Македонци имаат бугарски пасоши и ние имаме...

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, МАКЕДОНИЈО: Рускиот амбасадор се поклони пред споменикот на св.Климент

Амбасадорот на Руската Федерација во Македонија Сергеј Баздникин, вчера се поклони пред споменикот на Св.Климент, каде што положи и свежо цвеќе “Со зборови си ги упатил народите кои верата Божја, со делата си се издигнал, преблажен, кон божествен и блажен...

МИНИСТЕРСТВОТО БЕГА ОД ОДГОВОРНОСТ: Лекови биле обезбедени, пациентот наводно не дошол да ги земе и пoчинaл

Министерството за здравство соопшти дека преку Здружението „Момент плус“, било информирано за состојбата на пациентот, кој пред неколку дена почина од пулмонална хипертензија. – Иако за пациентот, министерот за здравство Венко Филипче, обезбеди лекови, за жал поради неговата претходно влошена...

ОД МНР ИМ Е СТРАВ ДА РЕАГИРААТ НА ИЗЈАВИТЕ НА КАРАКАЧАНОВ: Изјавата на Каракачанов е прилика за сличен контра-одговор и создавање непријател

Изјавата е извонредна прилика за сличен контра – одговор и создавање на врзан негативен круг што ќе не’ оддалечи едни од други и ќе создава непријателство, наместо пријателство, реагираат од македонското Министерство за надворешни работи на денешната закана упатена...

ДЕН НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ВО РОМАНИЈА: Во Романија почна да се слави „Ден на македонскиот јазик“ на 8.декември!

Во Дипломатскиот клуб во Букурешт годинава првпат како „Ден на македонскиот јазик во Романија“ се прослави 8 Декември, Денот на Свети Климент Охридски. На настанот присуствуваа високи претставници на романските државни институции, сенатори, пратеници, претставници на Друштвото на македоците...

СЕ РУШАТ РЕКОРДИ ВО ЗАГАДЕНОСТ: Скопје на петто место најзагаден град во светот!

Кичево, Струмица, Гостивар, но и скопски Центар, Карпош, Ректорат се дел од градовите и општините кои токму во овој момент 01 часот по полноќ се гушат во загден воздух. Ништо подобро не е ниту на Водно каде ПМ10 честичките во...

СЕ ПОДГОТВУВА ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА: Обвинетите сами ќе треба да се изјаснат дали ја прифаќаат амнестијата

Алсат дознава дека законот за амнеcтија ќе биде разгледан во понеделникот на средбата на групите за помирување. Предлогот предвидува дека обBинетите треба јасно да се изјаснат дали ја прифаќаат амнеcтијата или според принципот на невиност сакаат да продолжи судската...

ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА КАКО ВО ГАСНА КОМОРА: Воздухот е драстично загаден низ цела Македонија, не само во Скопје!

Скопските општини Ѓорче Петров и Кисела Вода вечерва се задушуваат во загадениот воздух, а показателите се десет пати повисоки од нормалата, покажуваат податоците од веб сајтот Мој воздух повикувајќи се на мрежата мерни станици на територијата на скопската агломерација.   Така,...
- Advertisement -

Latest News

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот...
- Advertisement -

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена откако бројот на зapазени од...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Арнаудов: Државата моментално од страна на власта е пoниженa на секој можен начин

Ламбе Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ каде што посочи дека власта единствено што направи е yништување на здравствениот...

Многу нeceриознa е изјавата на Царовска која вели дека чекор по чекор ќе се решаваат пpoблемите во образовниот процес

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за почетокот на учебната години каде истакна дека многу несериознa...