Category: Македонија

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЛОНДОН СО ПОДДРШКА ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА : „Црвено- жолто“-метрополитен полицијата со македонско знаменце

 • March 12, 2017
 • Коментари
Значителен број на Македонци денеска се собраа пред пред Вестминстер во Лондон како поддршка за зачувување на унитарноста и самостојноста на Република Македонија. Мојата земја е Македонија и мојот јазик е македонски, пишува на еден од транспарентите. Припадници на лондонската Метрополитен полиција од присутните добија македонски знаменца. Македонската дијаспора изминативе денови силно застана зад граѓанската иницијатива ЗА […]

ДА СЕ УБИЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ, ПРЕМИЕРОТ И ЕКС-ПРЕМИЕРОТ: Опозицијата бара атентат врз високи државни функционери, Тричковски гласноговорник!

 • March 12, 2017
 • Коментари
Соросовиот експонент контролиран од СДСМ Бранко Тричковски, не запира со заканите и говорот на омраза кој го шири на социјалните мрежи, а медиумите под контрола на опозицијата ревносно ги пренесуваат неговите „ставови“ и повици за атентат врз претседателот, премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ   – Ако сакате да воведете вистинска вонредна состојба, значи, не заебанција, […]

ЛОНДОНСКАТА ПОЛИЦИЈА „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“: На протестите на Македонската дијаспра во Лондон им се приклучи и полицијата!

 • March 12, 2017
 • Коментари
Значителен број на Македонци вцера се собраа пред пред Вестминстер во Лондон како поддршка за зачувување на унитарноста и самостојноста на Република Македонија. -Мојата земја е Македонија и мојот јазик е македонски, пишува на еден од транспарентите. Припадници на лондонската Метрополитен полиција од присутните добија македонски знаменца. Македонската дијаспора изминативе денови силно застана зад граѓанската […]

КОГА НЕ СИ ИНТЕРЕСЕН, ПА СЕ ГЛУПИРАШ: Повеќе достоинство ќе најдете позади МРТВ отколку на фотографијава

 • March 12, 2017
 • Коментари
Во текот на наездата соросиди по скопските улици, наречена „шарени протести“ можеше да се забележат редица на нелогичности и луѓе желни за себепромоција кои одеа во крајности, кои редовно се косеа со природните закони на логиката Таква е и оваа фотографија погоре, на која може да се види екс-амбасадорот на Македонија во НАТО кој беше […]

НОВ ФИНАНСИСКИ СКАНДАЛ ВО ОПШТИНА СТРУМИЦА: Незаконски „испумпани“ буџетски пари на фирмата на синот на Цветанка Ивановска, поранешната пратеничка на СДСМ

 • March 12, 2017
 • Коментари
За криминалните зделки кои се спроведуваат во општина Струмица, а со амин на градоначалникот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, медиумите досега многупати пишуваа, а за некои од нив јавното обвинителство води и истражни дејствија. Истрага за изборен криминал, злоупотреби на Заев и неговата администрација на законот за легализација на дивоградбите за случајот „Цареви Кули“, како и […]

,,СТОП ОПЕРАЦИЈА СОРОС“: Институциите да испитаат дали граѓанските организации и фондации работеле согласно законот

 • March 12, 2017
 • Коментари
Според „Стоп Операција Сорос“ постојат индиции дека еден дел од граѓанскиот сектор директно учествува во поделбата на општеството. Сериозни судири во општеството доведе неколку годишниот напад од дел на невладиниот сектор на институциите на државата. -Последните години македонското општество  е сериозно загрозено од странски и домашен фактор. За жал граѓанскиот сектор кој требаше да го […]

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повтори барањата: Целосно откажување од Тиранската платформа

 • March 12, 2017
 • Коментари
„Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија“ и денеска продолжи со нивните активности. На рекреативен начин со велосипеди го одбележаа денешниот протестен марш , движејќи се од Градскиот Парк до пред Собрание каде што ги повторија нивните барања, а за од утре најавија продолжување на нивните активности. -Стотина илјади граѓани во текот на минатата недела масовно излегоа […]

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ ПОВИКУВА: Македонскиот народ ДА ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО

 • March 12, 2017
 • Коментари
Манифест повикува, македонскиот народ ДА ГО БЛОКИРА СОБРАНИЕТО и да не дозволи на антидржавните елементи да го реализират својот пучиски план Б. ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ЃОРГЕ ИВАНОВ ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ТРАЈКО ВЕЛЈАНОВСКИ ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Македонски Манифест предупредува, македонските државни институции и македонскиот народ за така наречениот план Б […]

ГОЛЕМ БРОЈ ГРАЃАНИ СЕ ПРИКЛУЧИЈА: ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ја вози патеката на државноста

 • March 12, 2017
 • Коментари
Продолжува викенд-алтернативната програма на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Голем број граѓани на велосипеди тргнаа од збирното место кај фонтаната во Градскиот парк. Од граѓанската иницијатива истакнаа дека денеска симболично ќе ја извозат нивната патека на државноста. Рутата започна од Градскиот парк, па преку Владата ќе заврши пред Собрание.

МАНЕВСКИ: Судијката Спироска ја злоупотребила функцијата, постапила спротивно на овластувањата од Законот за кривичната постапка

 • March 12, 2017
 • Коментари
Судијата Гордана Спироска, како Претседател на Советот на Основниот суд Скопје 1, кој одлучувал по жалбата на СЈО против решенито на судијата за предходна постапка КПП бр.144/17 од 02.03.2017 година, со кое бил одбиен предлогот за определување на притвор на осумничениот Сеад Кочан, постапила противзаконито, пристрасно и необјективно и спротивно на овластувањата од Законот за […]