Category: Македонија

ДОНЕСЕНА ОДЛУКА: Еве кој ќе биде новиот македонски вoeн претставник во НАТО

 • December 3, 2019
 • Коментари
Новиот воен преставник на Македонија во НАТО се уште не стигна до Брисел, но е во делегацијата која отпатува на самитот во Лондон. Полковник Зоран Секуловски, според неофицијалните информации на Телма, е изборот за воен претставник во НАТО. Отакако името на Секуловски беше усогласено меѓу министерката за одбрана Шекеринска и претседателот Пендаровски минатата недела, од […]

РАСТЕ НЕТО ДОЛГОТ: Државата се задолжи 24 милиони евра а утре треба да се раздолжи 9,2 милиони евра

 • December 3, 2019
 • Коментари
Државата денеска се задолжи со сума од близу 24 милиони евра на домашниот пазар а утре треба да врати стари долгови во износ од 9,2 милиони евра. Од Министерството за финансии – прецизно не објаснуваат зошто задолжувањето е многу повеќе над износот за кој треба утре да се раздолжат, но посочуваат дека се води исправна […]

И АНЃУШЕВ КРЕНА РАЦЕ ОД ЗАЕВ: Потврди дека си оди од Влада по Нова Година

 • December 3, 2019
 • Коментари
Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев соопшти дека тајмингот за негово заминување од Владата е 3. јануари, кога практично треба да се формира техничка Влада на чело со технички премиер, пред закажаните избори. Анѓушев за Тренд Анализа вели дека Државната Антиокорупциска комисија погрешила во одлучувањето за случајот во кој антикорупционерите му препорачаа на премиерот Заев […]

ЌЕ ГИ СОБЕРЕ СОСЕ ПAPTАЛИ: Камчев бара oтштeтa од 1,5 милион евра од oбвинeтитe во „Peкет“

 • December 3, 2019
 • Коментари
Утринава бизнисменот Орце Камчев поднел барање за отштета од тројцата осомничени во висина од 1,5 милиони евра. Рускоска, пак, истакна дека отштета не може за овие кривични дела, туку може само како сведок да учествува во оваа расправа. Судот го извести полномошникот на Камчев дека во постапката може да присуствува како јавност, а доколку смета […]

(Видео) ФУРКАН ОБЈАВИ УРНЕБECНО ВИДЕО: Од што се плaши „челичната“ Русковска

 • December 3, 2019
 • Коментари
Новинарот на телевизија Клан Македонија, Фуркан Салиу на својот Твитер профил објави урнебесно видео од денешното судење за случајот „Рекет“. Пред почетокот на судењето некој случајно подбутна еден од сталаците кој падна на подот, а обвинителката Вилма Русковска која на телевизија и во јавноста има „челичен“ настап се преплаши.   https://twitter.com/FurkanSaliu/status/1201880999870775297

ФОТО: Селфи на градоначалникот на Бутел фотографиран со „пykaните“ од Палас

 • December 3, 2019
 • Коментари
Инфомакс вчера ексклузивно објави дека во Чаир и во Грчец е забележано присуство на големи полициски сили и се вршат претреси како дел од продолжената акција на полицијата за сузбивање на нарко криминалните кланови кои во меѓусебна пресметка, предизвикаа вооружен инцидент во Александар Палас. Полицијата вчера ги повикува само оштетените односно лицата кои биле мета […]

ДИЖС: Кај МЗТ не истекла coлна киceлина, имало само пpoкапување

 • December 3, 2019
 • Коментари
Во кругот на МЗТ пред два дена немало истекување на солна киселина, туку капење на хлороводородна киселина со концентрација од 30-32 проценти која била складирана во метален резервоар со капацитет од 50 тони, соопшти денеска Државниот инспекторат за животна средина, кој направил вонреден инспекциски надзор кај правниот субјект „Макохемија“ АД Скопје по добиени информации од […]

ГPИЖA НА СОВЕСТ: МАНУ усвои Повелба за македонскиот јазик

 • December 3, 2019
 • Коментари
Собранието на МАНУ на денешната седница усвои Повелба за македонскиот јазик во која ги изнесува научно признатите факти за македонскиот јазик, како и улогата на Академијата во проучувањето и афирмацијата на македонскиот јазик во домашни и во меѓународни рамки. Повелбата, како што соопшти МАНУ, ги зацврстува ставовите на Академијата за потребата од засилена и континуирана […]

МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ ГOPИ ПОРАДИ PEKЕТОТ: Заев си направи селфи во Лондон

 • December 3, 2019
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев објави селфи од Лондон, каде учествува на состанокот на лидерите на НАТО во Лондон, по повод 70-годишнината од постоењето на Aлијансата. Во описот под фотографијата Заев напиша дека Македонија е потврдена за следна 30-та членка на НАТО. Го остваруваме сонот на нашите граѓани – стануваме членка на @NATO. Овде во Лондон, Северна […]

ПО БРЗА ПOCTAПКА: Утре пpecуда за Зоран Милевски – Кичеец

 • December 3, 2019
 • Коментари
Во издвоената постапка за предметот „Рекет“ која се води против Зоран Милевски-Кичеец, кој денеска призна вина пред Судот, во продолжение на рочиштето адвокатот на обвинетиот Александар Новаковски достави дополнителни докази што Судскиот совет ги прифати и предложи двете страни да ги изнесат завршните зборови. Обвинителката Вилма Русковска наведе дека очекува Судот да му изрече казна […]
Страница 32 од 2,876« Прво...1020«3031323334 » 405060...Последно »