(Видео) МИЦКОСКИ: Нема демократски амбиент за работа на Собранието

 „Во моментов нема демократски амбиент за работа на Собранието. 12 проценти од пратеничката група сè уште се наоѓа во притвор, тоа се 5 проценти од вкупниот број на пратеници кои се соочуваат со конструирано обвинение за тероризам“, рече Мицкоски. Тој...

СДСМ НЕ МОЖЕ ДА СОБЕРЕ КВОРУМ: ВО СОБРАНИЕТО ПОВЕЌЕ НОВИНАРИ, ОТКОЛКУ ПРАТЕНИЦИ

Пратениците по 10 дена одмор не успеаја да се соберат денеска во Собранието во 12 часот, кога требаше да започне продолжението 27. седница на која што, меѓу другото, требаше да се бираат уставни судии. Поради немање кворум, почетокот на...

ВМРО-ДПМНЕ ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Не се враќаат во Собранието

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да се вклучи во работата на Парламентот. Оваа одлука е донесена на денешниот координативен состанок со партискиот врв што заврши околу 11 часот, јавува МИА.   Од партијата не наведуваат детали зошто тие донесоа ваква...

ТЕОДОРАКИС: Зборот Македонија во името на Скопје е поопасно од банкротот на Грција

„Туркањето во банкрот и раскинување на нашето општествено ткиво беше огромен проблем. Но, да дојдеме до точка каде што е загрозен интегритетот на нашата земја, ова не е само огромно прашање, туку нормална смрт“, вели познатиот грчки композитор Микис...

ВМРО-ДПМНЕ:Судот не смее да биде соучесник во конструиран случај

Од ВМРО-ДПМНЕ дека власта и сите општествени чинители во Република Македонија мора да знаат дека државата нема да тргне ни милиметар кон ЕУ и НАТО се додека не се почитуваат законите, а институциите се злоупотребуваат за монтирање на кривични...

БОЖИЌЕН ПРИЕМ:Г.г. Стефан приреди божикен прием за премиерот Заев, министри и други гости

Архиепископт на МПЦ ОА г.г. Стефан, синоќа приреди прием по повод Божик, на кој присуствуваа голем број гости, меѓу кои, премиерот Зоран Заев, министрите Рената Тренеска Дескоска, Оливер Сапсовски, Венко Филипче и други. Вечерта , според фотографиите објавени на...

МИЗЕРЕН ОБИД ЗА ЛАЖЕЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ: Провладините медиумски сервиси ја онеспособија апликацијата „МојВоздух“!

И покрај на долго и широко ветуваните мерки за решавање на проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје, но и во Македонија, главниот град на земјата повторно се најде на врвот на најзагадени градови во светот.   Вечерва, Скопје е трет...

МАКЕДОНСКИ ОБЕДИНЕТИ СИЛИ СО ПРОГЛАС: Доста беше зборови, преминуваме на дела – секој пратеник кој ќе гласа за анти-македонските политики ќе биде жигосан!

Неколку патриотски организации кои потпишаа соработка со Македонските Обединети Сили денес во јавноста испратија проглас, со кој најавија дека во иднина од зборови ќе преминат во дела, а првиот чекор ќе биде граѓанска непослушност кон институциите кои, како што...

ТРЕТ НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО СВЕТОТ: Популистичките мерки на Шилегов и СДС не помагаат – Скопје трет најзагаден град во светот!

Македонскиот главен град е на трето место во светот по аерозагадување, веднаш по главните градови на Бангладеш и Индија, покажуваат мерните станици. Изминатата ноќ во Скопје се дишеше екстремно загаден воздух. Концентрациите на штетните ПМ10 честички на некои места беа и...

ПРЕДАВСТВО ОД НАЈВИСОК ЧИН: Заев ги уништи сите позиции на Македонија во преговорите – името е веќе продадено, идентитетот избришан!

„Мојата земја“, „нашата земја“, „земјата во која јас сум премиер“, „земјата на моите граѓани“ - вака Зоран Заев, со неподнослива леснотија, ступидна лефтерност и перверзна реторика во едно интервју ги урна сите надежи за позитивно решавање на спорот со...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски до Заев: Не може да зборувате за иднината, а не го вадите од уста Никола Груевски

СДСМ живее во паралелен свет каде што единствено нешто што ги интересира е Никола Груевски, а не реалноста...
- Advertisement -

Мицкоски: Згрозен сум што понудата на власта се сведе на аудио разговори

„Јас навистина сум вчудоневиден како вака господинот Зоран Заев со леснотија го кажува ова. Бидејќи јас би ја лоцирал одговорноста, секогаш за да дојдеме...

Мицкоски: Не сме исти со СДСМ колку и да се трудат да стават знак на равенство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека во политиката не се сите...

Ахмети: Заев има проблем со пиењето, после 2 ракии збори друго, на само сака да коалицираме

Али Ахмети во интервју за албанска телевизија Syri Tv ги коментираше политичките состојби во Македонија. Toj коментирајќи ја изјавата на Заев дека ДУИ...

И слоганот го укpадоа: СДСМ настапува со стар слоган на ВМРО-ДПМНЕ од изборите 2009, заедно можеме повеќе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на Македонската телевизија кажа дека СДСМ настапува со стар слоган...