ВМРО-ДПМНЕ ПОВТОРНО МОЖЕ ДА ПРЕДЛОЖИ МАНДАТАР: Не постои пречка за повторно да се додели мандатот на претставник од ВМРО-ДПМНЕ!

Доделувањето на мандатот за формирање на Влада по втор пат на иста партија е легитимна одлука. Нема никаква правна или уставна пречка мандатот да биде доделен на истиот мандатар ако тој обезбеди мнозинство. Уставниот суд веќе има донесено пресуда...

РУСКОТО МИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Загрижени сме поради можност за ескалација на конфликтот по диктат на Западот!

По вчерашната средба помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и Амбасадорот на Руската Федерација, попладнево Министерството за надворешни работи на Русија излезе со соопштение во врска со политичката криза во државава Од Руското МНР известуваат дека се загрижени поради продлабочената политичка криза...

ПОПИСОТ ВО 2002 БИЛ ФАЛСИФИКУВАН: Постојат докази дека пописот бил фалсификуван од 17% на 25% Албанско население!

Согласно резултатите од последниот попис спроведен во 2002 година, во Македонија живеат 25.17% Албанци од вкупното население. Сепак, овие податоци уште од самиот почеток се оспорувани, а официјална верификација од други институции или меѓународни организации нема Во текот на 2009...

(Видео)ЗАЕВ ВО ДОМОТ НА ЛЕНЧЕ РИСТОСКА: Доцна во ноќта Заев ја посети Ленче Ристоска, што се договара?

Струмичкото Ауди А8 со кое се вози претседателот на СДСМ Зоран Заев токму вечерва е забележано пред зградата во која живее специјалната обвинителка Ленче Рисотоска на улицата „Алберт Ајнштајн“ во Скопје. Камерата на КУРИР го забележа Заев како влегува...

РУДНИ БОГАТСТВА ЗА КОИ НИКОЈ НЕ ЗБОРУВА: Огромни количини на ураниум кај Битола, берилиум во Прилеп, злато во јужна Македонија!

Американската Централна разузнавачка служба – ЦИА неодамна објави илјадници тајни документи поврзани со Македонија и Југославија. Во еден од тие документи се крие тајната за наоѓалиштата за берилиум во Струмица и карпестите предели во близина на Прилеп. Уште во 1950 година...

ИВАНОВ СО ИЗВЕСТУВАЊЕ ПО КОНСУЛТАЦИИТЕ: Мандатот ќе го добие оној кој ќе достави доказ дека има 61 пратеник!

По остварените консултации сакам да известам дека мандат за состав на нова Влада ќе добие партијата или Коалицијата која ќе ме извести и докаже дека обезбедила мнозинство во Собранието, со други зборови- прво потврда и доказ за мнозинство, па...

ГРУЕВСКИ НА СРЕДБА СО ИВАНОВ: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ влезе на консултативна средба со претседателот Иванов

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред малку влезе во претседателскиот кабинет на шефот на државата Ѓорге Иванов, каде ќе оствари средба на која ќе се разговара за актуелната политичка состојба. Средбата со Груевски е последна на денешната агенда, откако претходно...

ЃОРЃЕ ИВАНОВ ПРЕСЕЧЕ: СДСМ не може да го добие мандатот за состав на Влада!

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов информираше дека Иванов му кажал оти не можат да го добијат мандатот за формирање влада како втора партија по освоени мандати. -Како второпласирана партија со број на мандати не...

КАРАЏОВСКИ: СЈО е инфантилно, новинарите се пристрасни

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски смета дека Специјалното јавно обвинителство е инфантилно и пристрасно со тоа што објави дека предметите што се паднале кај еден судија, без причина, му биле одземени и дадени на други две судијки, кои...

ГРУЕВСКИ НА СРЕДБА СО РУСКИОТ АМБАСАДОР: Амбасадорот на Руската Федерација разговараше за политичката ситуација со Груевски!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски придружуван од партискиот секретар за меѓународна соработка Александар Николоски на барање на амбасадорот на Руската Федерација, НЕ г. Олег Шчербак остварија средба На средбата се дискутираше за актуелната политичка ситуација во Македонија и Русија. Околу актуелните...
- Advertisement -

Latest News

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...
- Advertisement -

СДСМ има кoaлицијa без изборна програма, тоa е нeдoзвoливo

Вечерва во емисијата на ТВ Алфа „Заспиј ако можеш“ гостуваше екс-амбасадорот на Македонија во Лондон Јован Донев. Тој кажа дека СДСМ има коалиција без изборна...

Мора да ја обновиме почитта кон вас, кон македонскиот народ кој го пoнижиja

Професор Гордана Силјаноска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата Обнова за Македонија вечерва од скопска Кисела Вода...

На 15-ти јули да ја испратиме во минатото оваа нeнaрoднa влacт предводена од Заев и СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од скопска Кисела Вода ги повика граѓаните на 15 јули да стават крај на корупцијата и криминалот, на...

Носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ утре на тeрeн со граѓаните

Во текот на утрешниот ден 05.07.2020 година, носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во...