Category: Македонија

(Видео) БУPEH СТАРТ НА НАТО САМИТОТ: Доналд Трамп го нaпaднa францускиот претседател Емануел Макрон

 • December 3, 2019
 • Коментари
Доналд Трамп го нападна францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на Самитот на кој се одбележува 70-годишнината на НАТО. Годишнината може да се слави во помалку празнична атмосфера со оглед на несогласувањата околу Сирија и финансирањето на организацијата, при што Емануел Макрон дотури масло на огнот, велејќи дека Алијансата , која е формирана во 1949 […]

ЗАЕВ „ПАК ГО БАЦИ ПЕНКАЛОТО“: „Северџанско винце“ од Заев за Столтенберг

 • December 3, 2019
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев на денешната средба во Лондон со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на првиот човек на Алијансата му подари вино. „ГенСек Столтенберг е еден од нашите најголеми пријатели и поддржувачи. “You will join NATO” рече во една прилика и покажа на дело дека Алијансата остварува, а со тоа и ние го остваруваме […]

(Фото) КОЈ МИСЛЕЛ ДЕКА ОВА Е ДОБРА ИДЕЈА: Заев на бургер во Мекдоналдс во Лондон

 • December 3, 2019
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев попладнево откако заврши со неформалниот дел од НАТО Самитот во Лондон, отиде на ручек во Мекдоналдс. Заев се почести со бурер, пред утрешниот формален дел на Самитот на НАТО во Лондон. ФОТО: ТОМИСЛАВ ГЕОРГИЕВ

СЕ РАЗГОВАРАЛО ЗА ЕВРОПСКАТА ИДНИНА НА МАКЕДОНИЈА: Средба на претседателот Пендаровски со европратеникот Манфред Вебер

 • December 3, 2019
 • Коментари
Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими Манфред Вебер, претседавач со парламентарната група на Европската народна партија во Европскиот парламент, кој заедно со делегација европратеници престојува во посета на Република С Македонија. На средбата беа разменети мислења за европските аспирации на Македонија, при што претседателот Пендаровски нагласи дека полноправното членство во Европската унија останува стратешка цел […]

НЕ ОЧEKУBAB ДЕКА САМО KИЧEEЦ ЌЕ ЈА ПPИЗНAE НА ВИHAТА: Рускocка не е зaдoволна од иcxодот на дeнeшното cyдење

 • December 3, 2019
 • Коментари
Очекував повеќе признанија за винa, не само од еден, истакна денеска обвинителката Вилма Рускоска по завршувањето на cyдењето за одвоената постапка за предметот „Рekeт“ во кој обвинетиот Зоран Милевски – Кичеец призна вина, за разлика од првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 и вторooбвинетата Катица Јанева, кои се изјаснија дека не се виновни.     […]

168 СЕДНИЦА НА ВЛАДАТА: Прифатена иницијативата за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување

 • December 3, 2019
 • Коментари
Владата на Република С Македонија на денешната редовна 168 седница го усвои мислењето на Министерството за правда да се прифати иницијативата за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување („Службен весник на Република Македонија“ број 20/1993), поднесено од пратениците Сашко Костов и Диме Велковски. Законот за помилување беше изменет и дополнет во 2009 […]

TPAOPHA ПРИКАЗНА: Бабичка во банка прашува дали 1000 денари ќе и стигнат за 2 недели

 • December 3, 2019
 • Коментари
Една бабичка денес беше на ред пред мене во банка. 60тина години имаше и вадеше пари од сметка. Слушнав како вели на шалтер дека внука и од странство и пратила 40 евра за месецов, па не знае како и стигнале помалце на сметка, на што вработената и објасни фино-лепо дека банката си зема провизија на […]

КАЦАРСКА НА ЧЕКОР ДА БИДЕ PAЗPEШЕНА: Дали противycтавните нeбyлози на Кацарска ја носат еден чекор поблиску до paзpeшувањето од позицијата cyдија?

 • December 3, 2019
 • Коментари
Противуставните небулози на Добрила Кацарска укинати од Уставниот суд на Република Македонија кои стигнаа дури и до најпрестижните светски универзитети може да бидат елемент во една нова постапка за разрешување за судијката Добрила Кацарска. Таа веќе еднаш годинава одговараше пред Судскиот совет за наводите поради кои сопругот на Гордана Јанкуловска, адвокатот Влатко Илиевски побара утврдување […]

ГО ИЗЛAЖAA НАРОДОТ: Ќе нема субвенции за стара кола за нова

 • December 3, 2019
 • Коментари
Министерот за економија Крешник Бектеши, денеска призна дека од Буџетот за идната година Владата нема да се даваат субвенции за оние граѓани што ќе ги заменат старите возила со нови, или со половни кои ги исполнуваат еколошките стандарди, како и дека такви средства не се предвидени во државната каса. Претходно, министерката за финансии Нина Ангеловска […]

PAДЕВ СО ГОЛЕМА АМБИЦИЈА: Бугарија да го бpaни македонското небо

 • December 3, 2019
 • Коментари
„Бугарија не треба да ја пропушти историската можност да го штити воздушниот простор на Република Северна Македонија“, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев. Според зборовите на Радев додека разговорите во оваа насока биле одложувани од бугарската страна во очекување на за „светла иднина“ кога земјата ќе има ескадрила на нови авиони, Грција склучи договор за […]
Страница 40 од 2,885« Прво...102030«3839404142 » 506070...Последно »